Neler yeni

Bitcoin Cash Madenciliğine Nasıl Başlanır?

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
23
Puanları
1
Konum
İstanbul
BNB
0.00013442
rrrrrrrbtc.jpg

Şu ana kadar, madencilik teçhizatınıza ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini ve aşağı yukarı ne kadar geri dönüş alacağınızı öğrenmiş olmalısınız. Eğer hala Bitcoin Cash madenciliği yapmayı düşünüyorsanız, ne yapmanız gerektiğini anlatmaya geldi sıra.

Öncelikle, kazanacağınız madencilik ödüllerini almak için bir Bitcoin Cash cüzdanına ihtiyacınız olacak. Güvenlik nedeniyle, private (gizli) anahtarınızın yüklü olduğu bir cihaza depolama yapan cüzdan seçmeniz tavsiye ediliyor.

Ayrıca, “wallet.dat” dosyasını ayrı bir cihaza yedeklediğinizden emin olun. Bir kopyasını yazıcıdan çıktı alıp güvenli bir yerde saklamanız da faydalı olabilir. Bilgisayarınızın çökmesi veya çalınması durumunda, bu dosya olmadan paranızı alamazsınız. Elde ettiğiniz paralar, bu bilgiler olmadan sonsuza dek kullanılamaz halde kalır. Bitcoin Cash cüzdanları hakkında daha fazla bilgi almak için, konu hakkında hazırladığımız rehberimize göz atabilirsiniz.

Geldiğimiz bu noktada, kendi başınıza mı madencilik yapacağınızı, yoksa bir maden havuzuna mı katılmak istediğinizi belirlemelisiniz.

Bitcoin Cash madencilik havuzu

Madencilik havuzu, devasa hesaplama gücü gerektiren o “büyük işlemi” çözme şansını artırmak amacıyla, bilgisayarlarının güçlerini birleştiren Bitcoin Cash madenci gruplarına deniliyor. Bir havuza dahil olduğunuz zaman, sahip olduğunuz madencilik teçhizatı, büyük bulmacanın ufak parçalarını içeren, nispeten küçük algoritmaları çözmeye odaklanacak ve tüm cihazların birleşimi ile de devasa işlem gücü elde edilecek. Toplam işlem gücü arttıkça ödül kazanma ihtimali de yukarıya çıkıyor. Toplam işlem gücüne kim ne kadar destek sağlamışsa, havuz ödül aldığı zaman herkes kendine düşen pay kadar kripto para elde ediyor.

Olur da, bir işlem bloğunu kendi başınıza ortaya çıkarabilirseniz, yazıyı hazırladığımız dönemdeki ödül miktarı olan 12,5 BCH’yi tek başınıza alacaksınız demektir. Fakat sorun şu ki, bloğu tek başınıza oluşturabilmeniz için o kadar çok işlem gücüne ihtiyaç duyacak ve haliyle o kadar çok elektrik harcamanız gerekecek ki, pratikte böyle bir şeyin gerçekleşme ihtimali neredeyse imkansız. Bu nedenle orta seviye madencilerin mutlak çoğunluğu, madencilik havuzuna dahil olmayı tercih ediyor.

Madencilik havuzunu seçerken; ne kadar büyük olduklarını, ne sıklıkta blok oluşturabildiklerini, ödeme yapılarının ne olduğunu, ne kadar ücret aldıklarını ve ne tür istatistikler elde ettiklerini dikkate almanız gerekiyor. Bitcoin Cash madencilik havuzundan birine katılmak için tek yapmanız gereken, ilgili web sitesine girip kaydolmak ve bir hesap oluşturmak. Bu noktadan sonra hesabınıza bir “worker (işçi)” eklemeniz gerekiyor. Çalıştırdığınız her madencilik cihazı için farklı “worker” kimliği kullanmalısınız. Böylece havuza yaptığınız katkılar net biçimde takip edilebilir.

Tüm işlemleri başarıyla tamamladıysanız, madencilik donanımınızı elektrik prizine takmaya, bilgisayarınızla bağlantısını kurmaya ve çalıştırmaya hazırsınız demektir.

Madencilik cihazınızı kontrol edebilmek ve işlemleri izleyebilmek için bilgisayarınız üzerinde çalışacak Bitcoin Cash madencilik yazılımına ihtiyacınız olacak. Doğru yazılımın hangisi olduğu, işletim sisteminize ve sahip olduğunuz madencilik donanımına bağlı biçimde değişiyor.

Katılmayı planladığınız havuzun kendine has yazılımı bulunabilir. Hatta bazıları, cüzdan adresi de dahil olmak üzere önceden yapılandırılmış bir paket şeklinde yazılımları teslim ediyor. Bu durumda yapmanız gereken tek şey yazılımı kurup cihazınızı prize takmak.

Eğer bir havuza dahil olduysanız; kullanıcı adınızı, şifrenizi ve havuzun adresini yazılıma girmeniz gerekir. Bu yapılandırma işlemlerini tamamladıktan sonra kazım işlemine başlayabiliyorsunuz. Eğer tek başınıza madencilik yapıyorsanız, blok oluşturmayı başardığınız anda ödül olarak verilen token dijital cüzdanınızda otomatik biçimde gözükecektir. Bir havuzun parçasıysanız, ödülün size ait olan kısmı otomatik biçimde hesaplandıktan sonra hesabınıza eklenecektir. Havuza kaydolurken gerekli alanlara cüzdan adresinizi doğru biçimde girdiğinizden emin olun yeter.
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
12,508
Mesajlar
54,528
Kullanıcılar
6,514
Son üye
kuzgun
Üst