Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

BitMEX’e Açılan Davanın Bitcoin’i Derinden Etkilememesinin 3 Nedeni

Bitcoin.jpg

CFTC, BitMEX’e karşı suçlamaları açıklamasının ardından Bitcoin fiyatı % 4 düştü, ancak BTC uzun vadede yükselişini sürdürüyor.

ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), BitMEX’i kara para aklamayı kolaylaştırmak ve yasa dışı bir kripto para birimi türevleri borsası işletmekle suçlarken, son birkaç saat içinde Bitcoin (BTC) fiyatı düştü. Yetkililerin BitMEX’in kurucularından biri olan Samuel Reed’in tutuklandığını duyurmasıyla daha da büyük bir şok yaşandı.


BitMEX, en azından Mart 2020’ye kadar, 1 milyar dolarlık Kara Perşembe tasfiyesinin fiyatı 3.750 doların altına çekmesine kadar en baskın Bitcoin vadeli işlem borsası olmuştur. Son aylarda Binance Futures ve ByBit gibi yeni rakipler piyasa paylarını önemli ölçüde artırdı.

Sektör, BitMEX’e yönelik suçlamaların bir gün geleceğini beklese de, Reed’in tutuklanması beklenmedik bir sürpriz. Haberin yayılmasının hemen ardından, BTC fiyatı % 4,11’lik bir düşüşle 10.883 $ ‘dan 10.437 $’ a düştü.


3dc612caf6fb5aafa48e7c22bb420248.png

Neyse ki, kısa vadede Bitcoin’in kurtarılmasına yardımcı olabilecek birkaç faktör var. Katalizörler, mevcut düzeltmenin kısa süresi, Bitcoin’in düzenleyici tehditlere önceki tepkileri ve şu an için 10.500 dolarlık desteği tutması şeklinde.

Bitcoin kısa sürede hızlı ve yoğun bir düşüş görüyor
Bitcoin’in fiyatı iki saat içinde % 4’ten fazla düştü. Bu düşüşe çok fazla şaşırmaya gerek yok zira Bitcoin tarihinde böylesi düşüşler normal karşılanıyor.


Genellikle, Bitcoin bu kadar yoğun bir şekilde düştüğünde, bir dizi likidasyona neden olur. Vadeli işlem piyasasındaki birçok işlem yüksek oranda kaldıraçlı olduğu için, daha büyük bir düşüşle sonuçlanan long odaklı bir sözleşme tasfiyesi döngüsüne yol açar.

Bu sefer, açık pozisyon ve vadeli işlemler piyasasındaki hacim önemli ölçüde düşüktür. Piyasada aktif olarak açık olan aşırı kaldıraçlı işlemlerin sayısı daha azdır ve bu, büyük bir düzeltme olasılığını azaltır.

Tarih, düzenlemelerin neden olduğu gerilemelerin iyileşme noktaları olduğunu gösteriyor.

Yıllar geçtikçe kripto para piyasası, dünya çapında hükümetler tarafından uygulanan birçok olumsuz düzenleyici eyleme katlandı, ancak Bitcoin araştırmacısı Vijay Boyapati’nin dediği gibi, BTC her birinden güçlü bir şekilde çıktı.

Boyapati, BitMEX’e yöneltilen suçlamanın kısa vadede düşüş eğilimi göstermesine rağmen, uzun vadede bir toparlanmanın muhtemel olduğunu söyledi.

10.500 dolar önemli bir savunma alanı olmaya devam ediyor
Ağustos ve Eylül ayının çoğunda, 10.500 $ seviyesi güçlü bir destek seviyesi olarak hareket etti. Bitcoin zaman zaman kısa bir süre bu seviyenin altına düştü, ancak hızla üstüne çıktı ve bu durum, traderların Bitcoin fiyatının gelecekte daha yüksek olacağından emin olduklarını gösteriyor.

Şu anda, traderlar Bitcoin’in kısa vadeli eğiliminin orta vadede temkinli ancak tarafsız kaldığını öne sürüyorlar. Kripto para traderı Cantering Clark konuyla ilgili olarak şunları yazdı:

“Yakın vadede, bunun iki yönlü ticaret fırsatları sunduğunu düşünüyorum. Nihayetinde, bundan bir hafta sonra köprünün altındaki su var. Bu yerin kısa vadeli bir dikkat süresi var ve bu seviyeye hızlı tepki veriyor.”

Michael van de Poppe de, benzer bir bakış açısını yineledi:

“İnsanlar yanıt veriyor: ‘Bitmex haberlerini bilmiyor musunuz?’ Evet, biliyorum. Ayrıca, kripto para borsalarında meydana gelen ve düşüşün ‘nedeni’ haline gelen birçok hacklenme vakasını da biliyorum. Seviyeleri takas ediyorum.”

Yazım sırasında, Bitcoin fiyatı simetrik bir üçgen içinde işlem görmeye devam ediyor ve 10.500 dolar seviyesi destek olarak duruyor. Destek / direnç seviyelerine odaklanan traderlar için 10.200 $ izlenmesi gereken önemli bir fiyat. Fiyat bu seviyenin altına düşerse, alıcılar heyecanla Eylül ayı boyunca bu seviyeye düşüşleri satın aldığından, birçok trader hala 10.000-9.800 $ aralığının destek olarak kalmasını bekliyor.
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,259
Mesajlar
61,845
Kullanıcılar
6,697
Son üye
ibrahim6314
Geri
Üst