Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Blockchain Cüzdanı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

blockchain.jpg


Blockchain teknolojisi, Bitcoin'in varlığının ortaya çıkması ve sonrasında tanınırlığının artmasıyla ön plana çıkan bir teknoloji. Bitcoin'in duyulduğu ve reddedilmek için onca çaba harcandığı yıllarda bile Blockchain teknolojisi geleceğin ekonomi altyapısının temeli olarak görülüyordu daha sonraları görüldü ki Blockchain teknolojisinin sadece ekonomik alanda değil, hemen hemen her alanda kullanım alanına sahip olmasını sağlamak mümkündü.

Blockchain teknolojisiyle 11 yıl önce tanıştık. Peki bu teknolojiyi kullanarak kullanıcılarına hizmet veren blockchain cüzdanları nedir?

Blockchain cüzdanları, kripto para birimlerinin büyük çoğunluğu merkeziyetsiz yapıda olduğundan bu birimleri saklamazlar. Bir bankanın mobil uygulamasına girerken düşünün kendinizi. Paranız mobil uygulamada değil bankadadır. Mobil uygulama ya da diğer internet uygulamaları sizin bankanıza erişmenizi sağlar Bunu nasıl mı yapar?. Elinizde size özel bu ağa bağlanmanızı sağlayan şifre vb. anahtarlar ile. işte blockchain cüzdanları da tam olarak bu şekilde işlem yaparlar. Özel anahtarınız (private key) yoluyla bu ağa bağlanmanızı ve işlem yapabilmenizi sağlarlar.

Bir blockchain cüzdanını seçerken dikkat edilmesi gereken noktalara yani asıl konumuza gelecek olursak:

- Blockchaine bağlı ve kripto para taşıyan bir cüzdandan ilk beklentimiz elbette güvenliktir. Dışarıdan yapılacak saldırılara karşı dayanıklı olması ve elinizdeki kripto varlıkların çalınmasını önlemesidir.
- İkinci sıradaki gereksinim erişebilirliktir. Ne kadar erişebilir olursa o kadar kolay işlem yapmanızı sağlar.
- Üçüncü ve son zamanların en önemli kriterlerinden biri desteklenen kripto birimleri ve bunların sayısıdır. Özellikle son zamanlarda Trust Wallet cüzdan bu alanda ön plana çıkmıştır.
- Maliyetler de, bir blockchain cüzdanını seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan. Yüksek maliyetli cüzdanlar size ciddi maddi kayıplar yaşatabilir.
- Kullanım Kolaylığı arayacağınız son özellik denilebilir. Çoğu kullanıcı karmaşık yapısı nedeniyle bir çok blockchain cüzdanını kullanamamaktadır.

İşin özetine gelecek olursak hepsini beraber barındıran cüzdan bulmak gerçekten zor. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Güvenlikten biraz taviz verirsiniz, erişebilirliğinizi arttırmış olursunuz ya da maliyetleri yükseltip güvenliği üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Bu örnekler elbette artırılabilir. Ancak sonuca bağlayacak olursak siz bu beşli arasında kendi ihtiyaç ve risk algınıza göre gerekli dengeyi kurmalısınız.
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,352
Mesajlar
62,635
Kullanıcılar
6,675
Son üye
bahadirkilic
Geri
Üst