Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Türkiye’de Bitcoin ve Altcoin Vergilendirmesine Yönelik İlk Adım Atıldı!

bitcoin-turkiye.jpg

Türkiye, Bitcoin ve kripto para sektöründe önemli bir yere sahip, çünkü çok sayıda yatırımcıya ev sahipliği yapıyor. Ancak Türkiye’de Bitcoin ve altcoin’leri kapsayan herhangi bir vergilendirme düzenlemesi olmadığı biliniyor.

Fakat Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilmesi konusu, kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı’nda yer aldı. Bu sayede Türkiye’de Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilmesine yönelik ilk adım atılmış oldu. Yeni Ekonomi Programı’nda Bitcoin ve altcoin’ler ile yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüleceği vurgulanıyor.


Turkish-crypto-boom.jpg

Bitcoin ve altcoin vergilendirmesi, Yeni Ekonomi Programı’na girdi!
Kısa süre önce, Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlandı. 2021-2023 yıllarını kapsayacak olan Orta Vadeli Program’da, Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilmesi konusu da yer alıyor. Orta Vadeli Program’da “Kamu Maliyesi” başlığı altında yer alan Politika ve Tedbirler bölümünde Bitcoin ve kripto para vergilendirmesine yönelik şu önemli ifadeler yer alıyor:

DİJİTAL OLARAK ALINIP SATILABİLEN VE TRANSFER EDİLEBİLEN, DİJİTAL BİR DEĞERİ TEMSİL EDEN SANAL VARLIKLAR KULLANILARAK YAPILAN İŞLEMLERİN VERGİLENDİRİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLECEK, BU VARLIKLARIN SUÇUN FİNANSMANINDA KULLANILMASININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK BİR TAKİP MEKANİZMASI TESİS EDİLECEKTİR.

“Yasa dışı amaçlar için Bitcoin ve kripto para kullanımının önüne geçilecek”
Ayrıca Orta Vadeli Program’da, dijital ekonomik faaliyetlerin tam ve doğru şekilde vergilendirilmesinin sağlanacağı da vurgulanıyor. Orta Vadeli Program’ın ikinci bölümünde ise yasa dışı amaçlar için Bitcoin ve kripto para kullanımının önüne geçileceği belirtiliyor. Bu gelişme ile Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralara yönelik işlemlerin vergilendirileceği kesinleşti. Ancak bu vergilendirmenin nasıl olacağına yönelik net bir bilgi yok. Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralara yönelik önemli gelişmeleri kaçırmamak için bizi takipte kalın!
 

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,379
Mesajlar
62,928
Kullanıcılar
6,695
Son üye
Samet1
Geri
Üst