Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Binance Coin Detaylı Anlatım

bnb.jpg

2017 yılında şu an lider konumda bulunan Binance kripto para borsası tarafından ERC20 tabanlı olarak piyasaya sürülen BNB yani Binance Coin, toplamda 200 milyon olacak şekilde oluşturuldu. İlk başta gerçekleştirilen kısa bir satış sürecinden sonra BNB, borsa içerisindeki çeşitli işlemleri gerçekleştirmede bir araç olarak kullanılmaya başlandı.

Bir kripto para borsası düşünün. kendi kripto parasını çıkarıyor ve bu kripto para üzerinden indirimli işlemler vadediyor. Kullanmaz mısınız? elbette kullanılır. Ancak diğer kripto paralar ile kıyaslandığında, hemen hemen hepsinin merkeziyetsiz bir altyapısı olduğu görülebilir. BNB içinse tamamen merkezileşmiş bir altyapı söz konusu. Yani kontrol tamamen Binance'de demek yanlış olmaz. Bu durum bir yönden iyi, bir yönden kötü. Çok ciddi spekülatif hareketlere karşı koruma sağlayan bu durum, maksimum supply nedeniyle alması gereken kısıtlı arz değerini alamaması ile sonuçlanmakta.

Binance Coin (BNB) Yakımı Ne Zaman?

Binance Coin (BNB) Toplamda 200 milyon adet üretilmesine karşın, diğer bir çok kripto paranın aksine ters bir gelişim gösterecek şekilde planlandı. Dikkatinizi çekmek istiyorum planlandı diyorum, tasarlandı demiyorum. yani yine kontrol Binance'de ve yaptığı duyurular ile kullanıcılarına verdiği vaatler doğrultusunda işlem yapmayı sürdürüyor. Binance Coin ilk aşamada 200 milyon adet üretilirken, Binance'nin kar oranının %20'si oranında geri alım gerçekleştirilip, bu geri alım miktarının yok edilmesi planlandı. Bu işlem 100 milyon adete kadar devam edecek şekilde gerçekleşecek olmasına karşın, tahminimce Binance'nin son yıllardaki büyüme hızı neticesinde %20'lik dilimin çok büyük bir meblağa karşılık gelmesi ve bu çapta bir alımın piyasada ciddi spekülatif etki yaratacak olması sebebiyle kısa zaman önce bu %20'lik ibare, "bir kısmı ile" şeklinde değiştirildi. yani bu ibareden anlaşılacağı üzere, yapılacak geri alım ve yakılacak BNB miktarını Binance belirleyecek. Yakma işlemleri yani " BNB Burn " 3 aylık periyotlar halinde gerçekleştirilmektedir. Ortalama benim takibime göre gerçekleşeceği ayların 12-20'si arasında gerçekleşmekte ve bu durum öncesinden fiyatlanmaktadır. Binance Coin (BNB) yakım işlemleri Ocak- Nisan-Temmuz- Ekim aylarında gerçekleştirilmektedir.

Binance Coin (BNB) Ağ Değiştirdi mi?

ERC20 tabanlı olduğundan bahsetmiştik. Tabi ki bu durum ilk aşamalar için geçerliydi. Daha sonrasında kendi ağı üzerine geçti ve Binance borsası bünyesindeki tüm ERC20 BNB'leri yakarak, 1:1 oranında BEP2 altyapısındaki BNB'lerden kullanıcıların hesaplarına geçmesini sağladı. Yani kalıcı olarak ağ değiştirdi. Halihazırda diğer borsalar ve ERC20 cüzdanlar üzerinde bulunan BNB'ler ise Binance borsasına aktarılmaları halinde, 1:1 oranında BEP2 ağından BNB'ler ile değiştirilecek ve diğer tokenlar yakılacak.
Şu an ether.chain verilerine göre yaklaşık 16.5 milyon adet ERC20 üzerinde BNB bulunmaktadır. Bu toplam BNB miktarının yaklaşık 10'da 1'ine tekabül etmektedir. Ayrıca Binance, ağ geçişi sonrası diğer borsalar üzerinden yaptığı anlaşma ile karşılıklı ERC20- BEP2 BNB transferleri gerçekleştirerek bunlarında yakılmasını sağlamıştır. Binance'nin bu eski ağdaki BNB'lerden kurtulma isteği ve piyasadaki baskın konumu nedeniyle ERC20 BNB destekleyen Binance dışında çok az sayıda borsa bulunmaktadır.

Binance Coin (BNB) Nerelerde Kullanılmaktadır?

BNB fiyatını hemen hemen her kripto parada olduğu gibi arz talep dengesi belirlemektedir. Bu talebin arttırılması için Binance, BNB'nin kullanım alanlarını gün geçtikçe artırmaktadır. Binance borsası, kendi borsası üzerinden gerçekleştirilen alım satım işlemlerinde, bakiyelerinde BNB bulunduranlara çeşitli komisyon indirimleri sağlamaktadır. Ayrıca elinde bulundurduğunun BNB miktarı kadar, belirli zamanlarda bilet tarzında çeşitli ödüller ile ödüllendirilme ve bunun sonucunda çeşitli kripto paraları kazanmaya imkan sağlamaktadır. ayrıca Binance Launchpad üzerinden stake işlemi gerçekleştirerek, kendi piyasaya sürdüğü ya da proje olarak desteklediği kripto paralardan kazanma gibi ek gelirlerde imkan dahilindedir. Kısacası, Binance BNB'nin kullanım alanlarını arttırarak fiyatında spekülatif olmayan, kısmen dengeli bir yükseliş trendi oluşturmayı hedeflemektedir.

Binance Coin (BNB) güzel bir denge yakalanır ve yakma zamanları takip edilirse, güzel kazançlar sağlayabilecek bir kripto paradır. Elbette Borsaların başına gelebilecek olaylar düşünüldüğünde sert düşüşlerinde yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. (Yatırım Tavsiyesi Değildir)

Son düzenleme:
Ben sağlam buluyorum. Yakılma işlemleri var, stake ettikçe kazandırıyor, trade işlemlerinde komisyon olarak kullanılıyor, sağdan soldan gelen küçük miktarda coinler tek tuşla dönüştürülebiliyor. Binance borsası zirvede olduğu sürece ki büyük ihtimalle olacak, BNB de değerli olmaya devam edecektir.
Yatırım tavsiyesi değildir.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,149
Kullanıcılar
6,683
Son üye
keycheck
Geri