Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Biri OKEx mi Dedi?

okex.jpg

OKEx kripto para borsasının adını bu sektörün içerisinde biraz fazla zaman geçirmiş olan herkes en az 1 defa duymuştur. Kendileri şimdi sponsorlarımız arasında yerini alarak bu güzel platformumuza dahil olmuş bulunmaktadır. Her iki taraf için hayırlı olmasını dilerim.

İyi temennilerden sonra gelelim bu yazının kaleme alınış amacına. Az çok forumda paylaştığım içeriklerden tarzımı biliyorsunuzdur. Milletin yere göğe sığdıramadığı ne projeler benim yazılarımda mezara gömüldü. Dediğim gibi incelememi dikkatli yaparım ve açıkça söylemek gerekirse beni şahsen tanıyanlar bilir, öyle sponsorluk söz konusu diye haklarında övgüler yağdıracak bir insan değilim. Hadi o zaman kısaca tanıyarak başlayalım kendilerini. Detaylar daha sonra, bu kadar sabırsız olmayın. :)

OKEx Nedir?

OKEx Kripto para borsasıdır. Öyle şaşalı kelimelere gerek yok. 2014 yılında Çin’de kurulmuş, daha sonrasında hani eskilerin hatırlayacağı yenilerinde az çok aşina olduğu gibi 2017 yılında o büyük Bitcoin popülerliği zamanında bu akıma ayak uydurarak Malta merkezli olarak hizmet vermeye başlamıştır. Çin hükümetinin sıkı politikasını o günleri yaşayanlar bilir. Yasaklıyorum diyordu. 15 gün sonra ama şunlar serbest diye bir şey duyuruyordu. Piyasayı allak bullak etti o dönem. Haliyle bu piyasa içerisinde faaliyet gösteren bir borsanın Çin merkezli olarak faaliyetlerini yürütmesi oldukça zor olurdu.

OKEx Komisyon Ücretleri

OKEx komisyon ücret tablosunu incelediğimde genel anlamda piyasada düşük sayılabilecek işlem ücretlerine sahip olduğunu görüyorum. Özellikle sık al sat işlemi yapanlar için kilit nokta niteliğindeki bu detay açısından piyasa şartlarına gayet güzel uyum sağlanmış.

OKEx Kampanyalar

Okex kripto para borsasını incelerken dikkatimi çeken noktalardan biri de, Türk yatırımcılara yönelik içeriklerin olması. Kampanyalarda buna dahil. Açıkçası bu kadar büyük bir kripto para yatırımcı kitlesine sahip ülkemizin kıymetinin biliniyor oluşu ve hangi ülkelerin ilgi gösterdiğine yönelik olarak yaptığı kampanyalar, akılcı bir stratejiyi gösterdi bana. En azından ben öyle algıladım.

OKEx İşlem Hızları

OKEx piyasa işlemleri anında gerçekleşiyor. Testlerimde hiçbir sorunla karşılaşmadım. İnternette kripto para çekme ve yatırma işlemlerine yönelik şikayetler okudum. Açıkçası yatırma ve çekme işleminde de bir sorunla karşılaşmadım. Sezarın hakkı sezara. Anında geçti yatırma işlemim. Çekme işlemimde kısa sürede gerçekleşti. Bana mı torpil geçtiler dersiniz tanımıyorlar beni :) En azından şimdilik :) Elbette bu tip sorunlar yaşanan dönemler olmuştur ki ben Dünya’nın en büyük borsası olarak gösterilen Binance’de yaşadım bu durumları. Ancak tecrübelerim bu tip durumların hatalı ya da yanlış ağ kullanılarak yapılan gönderilerden kaynaklandığını gösteriyor. Hepinizin malumu olacağı üzere, bu tip yabancı borsaları kullanan ama kripto para transfer etme konusunda sorunlar yaşayan büyük bir kitlenin olduğu bir dönemdeyiz.

indir.jpg

OKEx Güvenilir mi?

Özellikle ülkemizde Thodex kripto para borsasının sahibinin Türkiye tarihindeki en büyük vurgunu yaparak kaçması sonrası, kripto para borsalarına olan bir güvensizlik mevcut. Şimdi şu sorunun cevabı aslında çok basit. OKEx Güvenilir mi? Hiçbir kripto para borsasına tam olarak güvenilir diyemem. Sonuçta kendi altyapıları üzerinden işlem yaptırıyorlar size. Elinizde borsaya ulaşacağınız bir kullanıcı adı (genellikle mail) ve şifreniz oluyor. Yani Binance, Coinbase gibi borsalar dahil olmak üzere hiç kimse kripto para borsaları %100 güvenlidir diyemez. Soğuk cüzdanlar, sizin özel anahtarını bildiğiniz cüzdanlar en güvenilir olanlardır. Ancak bu cüzdanlarda al sat yapamaz, bir çok kripto para borsası tarafından yapılan çok sayıda kampanyadan yararlanamazsınız. Yani kısacası eninde sonunda bu borsalara ihtiyacımız var. Peki öyleyse güvenilir olup olmadıklarını nasıl anlayacağız.

Açık söyleyeyim, ben sırf sponsor oldu diye Erkan ÖZ beyefendinin Thodex borsasında yaptığı gibi övgülere boğup, takipçilerini bu borsaya yönlendirip, daha sonrasında da borsa patlayınca benim sponsorluk anlaşmam bitmişti diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışacak bir insan değilim. Bu sebeple asla yüzde yüz güvenilirdir diyemem.

Sadece yaptığım incelemede, 2017 senesinde o büyük Bitcoin ve kripto paralar furyasında, pek çok kripto para borsasının “olmayan malı satma” şeklinde tabir edilen, kendi bünyesinde var olmayan kripto parayı kullanıcılarına satarak daha sonrasında kepenk kapattıklarına, ayı piyasasına girince piyasayı manipüle etmek için yine piyasadan topladıkları kripto paralarla batan pek çok kripto para borsasına şahit oldum. Hatta yakın geçmişte bir arkadaşım ile yapmış olduğum sohbette, kaba tabirle o döneme dair dikkatimden kaçan bir ayrıntının daha farkına vardım. O dönemde pek çok borsa “sözde” hacklenmişti. Kullanıcılarına geri ödemeleri yapacağını vadeden borsalar olduğu gibi, biz bittik diyenlerde vardı. Ben girilen çıkmazı” hacklendik” diyerek kapattıklarını düşünüyorum.

Gelelim OKEx kripto para borsasına. O furyadan alnının akıyla çıkmış olduğunu görüyorum. Bir orsayı değerlendirirken bu detaya özellikle dikkat ederim. Bunca geçmişe sahip global bir borsa hack yaşamadan faaliyetlerine devam ediyor. Açıkçası bu açıdan takdir ettim. Şu an Dünya’nın en büyük kripto para borsası olarak gösterilen Binance bile 2019 yılında hacklendi. Yani aslında global anlamda hizmet veren bir kripto para borsası için nadir görülecek bir nitelik diyebilirim. Hatta yaptığım bir araştırmada 2019 yılında global borsalar arasında yapılan değerlendirmeye yönelik Cryptocompare tarafından yayınlanan aylık raporda, sadece Binance ve OKEx kripto para borsalarının güvenilir olarak değerlendirildiğini gördüm.

OKEx Soruşturması

Yakın geçmişte yaşadıkları talihsiz bir olayı da belirtmeden edemeyeceğim. Ekim 2020’de Çin polisi tarafından bir soruşturmaya konu edilen OKEx kripto para borsası, bu süreçte çekme işlemlerini askıya almış ve kullanıcılarını tedirgin etmişti. Ancak sosyal medyadan yapılan düzenli açıklamalar o dönem için göze çarpıyor ve Thodex’te olduğu gibi bir kepenk kapatmanın olmadığı görülüyor. Hemen hemen her kurumda olduğu gibi kripto para borsalarının da adları çeşitli sansasyonel eylemlere karıştırılabilir. Ancak önemli olan bu süreci ne kadar iyi yönettikleri. Tamamen kişisel fikrim, süreci gerçekten iyi yönettikleri yönünde. İşlemleri sorunsuz bir şekilde birkaç gün içerisinde yeniden açtıkları görünüyor.

OKEx-Launches-Own-Blockchain-and-Decentralized-Exchange-696x449.jpg

OKEx Kripto Para Borsasına Neden Üye Olunur?

Bakın özellikle üstüne basa basa belirteyim, Nasıl Üye Olunur? değil. Neden Üye Olunur? Çevremde sıkça karşılaştığım bir soru bu. Sektörün şu anki lideri belli. Türkiye’de faaliyet gösteren köklü borsalar belli. Neden gidip de biri OKEx borsasına üye olsun.

Peki ben şunu sormak istiyorum? Binance borsasında listelenen kripto paralar daha önce hangi borsalarda listeleniyor? Binance’ye girip 2- 3 kat değer kazanan kripto paralar, o asıl tırmanış dönemleri olan 100- 1000 kat değerlenmeleri hangi borsalarda gerçekleştiriyor. Yani işin özü olay tamamen portföyde bitiyor.

Elbette sektörde bir Binance etkisi mevcut ama gördüğüm kadarıyla hiç azımsanmayacak miktarda bir OKEx etkisi de mevcut. İlerde değerlenebileceği düşünülen pek çok projeyi bulmanın mümkün olduğu borsada, bu durum daha ciddi kazançlar elde edebilme potansiyelini de beraberinde getiriyor. Bir diğer nokta ise, Binance belirli bir doyuma ulaşmış ve yaptığı kampanyalara katılım o kadar büyük oluyor ki, sizin pastadan alacağınız pay çok çok küçük olabiliyor. Bu sebeple sadece OKEx için söylemesem de şuan onu incelediğim için onun özelinde konuşmak gerekirse OKEx kripto para borsasına üye olmanın avantajları olduğunu söylemek, sanırım bu noktada doğru bir tabir olacaktır.

OKEx Kripto Para Borsası Destek Hizmetleri

Bir kripto para borsasının destek hizmeti, hemen hemen herkesin çeşitli dönemlerde yaşayabileceği ve zamanla yarışılan bir sürecin işletildiği hizmetidir. Yani geç hizmet kayıplarla sonuçlanabilir. Açıkçası bu konuda her ne kadar çeşitli sosyal medyalar ile takviye edilmiş olsa da biraz yavaş buldum. Bu noktada Binance’nin destek hizmetinin de yeri geldiğinde çok ciddi şekilde yavaş olduğunun altını çizmek istiyorum. 1 ay önce açtığım ticket hala çözümlenmedi mesela. Ancak bu konuda yapılacak bir ekip güçlendirmesi ile basitçe çözülebilecek bir sorun olduğu kanaatindeyim. Yani çok büyük bir detay olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu çapta her büyük borsanın farlı departmanları ve bu departmanların ilgilenmesi gereken bir sürü sorun vardır Önemli olan mümkün olan en kısa sürede sonuca ulaştırıp, kullanıcıları mağdur etmemeye mümkün olduğunca özen gösterme.

İncelememi burada sonlandırırken, yazımın içerisinde çeşitli yerlerde de üstüne basa basa bahsettiğim gibi, bu içeriği sponsor olmaları dolayısıyla övmek için hazırlamadım. Ben genelde bu forumda övmekten çok gömme faaliyetlerini yürütüyorum :) Ayrıca bana kimse zorla yazı hazırlatamaz, beni tanıyanlar iyi bilir. Ancak yaptığım incelemeler sonucunda bahse konu borsayı kullanışlı bulduğumu söyleyebilirim.

Bu yazı “Yatırım Tavsiyesi Niteliği” taşımamakla birlikte tamamen kendi kişisel görüşlerim ve tecrübelerimle derlenmiştir. Bu yazıya istinaden yapılacak yatırımlardan şahsımın ve SatoshiTurk Forumunun sorumlu olmadığını belirtirim.

Peki ben şunu sormak istiyorum? Binance borsasında listelenen kripto paralar daha önce hangi borsalarda listeleniyor? Binance’ye girip 2- 3 kat değer kazanan kripto paralar, o asıl tırmanış dönemleri olan 100- 1000 kat değerlenmeleri hangi borsalarda gerçekleştiriyor. Yani işin özü olay tamamen portföyde bitiyor.
Hiç hacklenmemiş olmasının yanı sıra, özellikle bu nokta bana cazip gelen tarafı açıkçası. OKEx borsasına üye olalı çok oldu. Bununla beraber çok aktif kullanmadığımı da itiraf edeyim. Bundan sonra daha yakından takip edeceğim. Araştırmasını yaptığım kripto para birimlerinin hepsinin olmasa da birçoğunun OKEx borsasında olması fark ettiğim önemli bir noktaydı. YTD.

Aslında borsaları birbirleriyle kıyaslamamak gerekiyor. Tamam Binance gibi bir borsayı geçemediler ama belki geçebilirler. Sonuçta bu değişken bir olay. Ancak benim fikrim Binance üzerindendir. Zaten zamanında ve birkaç kez dolandırıcılık oldu ve Binance'nin fonları çalındı ancak benim en merak ettiğim çalınma olayı 334.000 dolarlık fon çalımı zaten Binancede bunu kurtardı. YTD

Bu akşam değerli bir dostumla Okex’in komisyonlarına bakmaya çalıştık fakat bulamadık.
Tabloyu lütfen bizlerle paylaşır mısınız?
Teşekkürler

Bu akşam değerli bir dostumla Okex’in komisyonlarına bakmaya çalıştık fakat bulamadık.
Teşekkürler

Teşekkürler
Komisyon ücretlerinin yanı sıra OKB ile işlem yapmanız halinde oluşan komisyon ücretlerine de bakmanızı tavsiye ederim, özellikle bu soruyu sorduğunuz için yoğun al-sat yapıyorsunuz diye düşündüm açıkcası. Daha uyguna getirebiliyorsunuz işlemlerinizi OKB ile.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,211
Kullanıcılar
6,739
Son üye
kenanx
Geri