Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Bitcoin Madenciliğinde Elektrik Tüketimi

bitcoin-5ylM_cover.jpg

Bitcoin madenciliğinde elektrik tüketimi özellikle son zamanların en çok tartışılan konularının başında gelmektedir. Konu Bitcoin olabilir ama pek çok proje de aynı sorun söz konusu. PoW algoritmasını kullanan yani "iş kanıtı" prensibine göre çalışan kripto paralarda yoğun elektrik tüketimleri sadece bireysel bazda değil ülkeler çapında dikkatleri üzerine çekmiş bir konudur.

Çin'in çeşitli yasaklamaları elektrik tüketimine yönelik kripto para madenciliğinde alınan ilk büyük tedbir olarak değerlendirilebilir. Ayrıca Rusya, Abd, İngiltere başta olmak üzere pek çok süper güçte benzer şekilde bu sistemin verimsizliğinden ve enerji tüketiminin ulaştığı boyuttan duydukları rahatsızlığı dile getirmektedir. Pek çok proje bu tip durumlar ortaya çıktıktan sonra kendilerince çeşitli tedbirler almış ya da almaktadır.

Alınan tedbirlere en büyük örneği Ethereum 2.0 olarak gösterebiliriz. Ethereum bilindiği üzere klasik mining yöntemleriyle elde edilebilen bir kripto para. Ancak hem elektrik tüketimi hem de ağ ücretlerindeki fiyatlanmanın çok ciddi boyutlara ulaşması sebebiyle PoS sistemine geçeceği öngörülüyor. PoS sistemini ben paradan para kazanma sistemlerine benzetiyorum. Kısaca elinizde bulunan kripto parayı kilitleyerek kripto para kazanma prensibine dayanan bir sistem. Bu konuda adım adım çeşitli güncellemeler yapan proje, kendini geleceğe uyum sağlayabilecek hale getireceğe benziyor.

Bitcoin özeline gelirsek, madencilik alanında en büyük enerji tüketimine sahip kripto para konumunda bulunan Bitcoin de ana yapı açısından uzun zamandır bir güncelleme yapılmadı. Aslında bu durum halihazırda Bitcoin'i hack geçirmez yapıyor gibi düşünebiliriz. Her yeni güncelleme beraberinde riskler taşıdığından ve Bitcoin'de oluşması muhtemel bir hatanın etki boyutları küresel çapta olacaktır. Ben güncelleme yapılmamasını bu sebebe bağlıyorum Ancak yakın zamanda bu şekilde bir güncelleme haberini duydum. Ne zaman yapılacak ya da gerçekleşecek mi bilmiyorum ama eğer gerçekleşirse bu sayede Bitcoin'in üzerindeki Çevre Koruma ve Enerji Tüketimine yönelik baskının kalkarak bu süreci sorunsuz atlatabileceğini düşünüyorum. Aksi taktirde ülkeler Bitcoin ile ilgili yaptırım uygulamak için bunu sürekli bir koz olarak ellerinde tutacaklar.

insan kaliteli makaleyi özlüyor be.
kalıcı makaleler her zaman daha faydalı oluyor.
haber niteliğinde yazılar gelip geçici

Elektrik tüketimi eğer doğru ekipman kullanılırsa sıkıntı değil ancak şu zamanda ekran kartları cep yakan cinsten o yüzden insanlar ucuz ekran kartları ile elektrik masrafını karşılayamıyor.

Elektrik tüketimi eğer doğru ekipman kullanılırsa sıkıntı değil ancak şu zamanda ekran kartları cep yakan cinsten o yüzden insanlar ucuz ekran kartları ile elektrik masrafını karşılayamıyor.
Asıl mevzu maliyet değil, co2 salınımı ve büyüyen karbon ayak izi. Sonrası da küresel ısınma zaten.

her nereden bakarsak bakalım şu an coin madenciliği sıkıntılı bir iş...
Yenilenebilir enerjiyle yapıldığında problem olmaz... Bitcoin hariç her kripto da PoS konsensüsüne geçti zaten neredeyse, böyle çözülebilir anca. Lakin belirli toplulukların Bitcoin madenciliğine karşı engelleme çabaları her daim sürecek bu belli.

Yenilenebilir enerjiyle yapıldığında problem olmaz... Bitcoin hariç her kripto da PoS konsensüsüne geçti zaten neredeyse, böyle çözülebilir anca. Lakin belirli toplulukların Bitcoin madenciliğine karşı engelleme çabaları her daim sürecek bu belli.
Doğrudur hocam ancak bu çabaların kayıtsız kaldığı çok aşikar bence bu gibi kişilerin bitcoin madenciliğine laf atmak yerine devletlerin her gün havaya saldığı tonlarca karbon salınımını durdurmaya çabalasınlar.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,210
Kullanıcılar
6,739
Son üye
kenanx
Geri