Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

DeFi Çılgınlığı Nihayetinde Durulacak

Bobby-Ong_20180104192942_theedgemarkets.jpg

CoinGecko, şu an en büyük kripto para veri toplayıcılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Platform, 2020’de kripto para birimlerine ilginin de artmasıyla etkileyici bir büyüme gösterdi. Bunun yanı sıra Binance’in bir diğer popüler veri toplayıcısı olan CoinMarketCap’i satın alması ve bunun üzerine platformun bağımsızlığını kaybettiği iddiaları da CoinGecko’nun öne çıkmasını sağladı.

Biz de CoinGecko’nun kurucusu Bobby Ong ile DeFi çılgınlığı, CoinMarketCap ile çekişmeleri, platformun önemli ölçüde büyümesi ve kripto para alanına girişi hakkında konuşma şansı yakaladık.

CoinGecko, özellikle geçtiğimiz son birkaç ayda önemli derecede büyüme gösterdi. Türkiye’den de CoinGecko’ya artan bir ilgi var. Sizce bunun sebebi nedir?

CoinGecko’nun bu yılki güçlü büyümesinin arkasında 2 ana neden olduğunu düşünüyorum. İlki, CoinMarketCap’in Binance tarafından satın alınması. CoinMarketCap, tarafsız olduğunu iddia etse de artık bağımsız değil. Binance’in ürünlerini tanıtabileceği bir yer haline geldi. Örneğin CoinMarketCap, bir DeFi token’ı olmamasına rağmen BNB’yi (Binance Coin) web sitesinde 1 numaralı DeFi token’ı olarak listelemişti. Kripto topluluğu, CoinMarketCap’e olan güvenini kaybetti ve şimdi; daha güvenilir ve tarafsız bir kripto veri toplayıcısı olan CoinGecko’yu kullanıyor.

CoinGecko’nun bu yılki yükselişinde ikinci faktör ise DeFi alanına aktif olarak katılmamız. CoinGecko olarak DeFi’yi uzun süredir takip ediyoruz ve hala oldukça aktifiz. Bu yılın başlarında, Mart ayında, “How to DeFi” isimli dünyanın ilk DeFi kitabını çıkardık. Kitap, yeni başlayanların DeFi’yi daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için adım adım kılavuzluk ediyor. İlginçtir ki, kitabımızı 14.99 dolara satın alan ve Uniswap kullanımı hakkında sunduğumuz adımları izleyenler, bir noktada 3.000 dolara ulaşan 400 UNI’lik airdrop’u almış olacaktı! Buna ek olarak, yeni DeFi token’larını desteklemek için Uniswap, Balancer, Curve gibi DeFi borsalarını platforma ilk biz ekledik.

CoinGecko ve CoinMarketCap arasındaki rekabet hakkında ne düşünüyorsunuz? Binance’in CoinMarketCap’i satın almasının CoinGecko’yu olumlu yönde etkilediğini ve platformun popülerlik kazanmasına yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle. CoinMarketCap artık bağımsız değil ve verilerine artık güvenilemiyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao CoinMarketCap’in bağımsız kalacağını söylese de, eylemlerinin bu ifadeyle çeliştiği oldukça açıktı. Geçici CEO’larının ve çekirdek ekibinin CoinMarketCap’ten ayrılması, Binance ekibinin platforma çok fazla müdahale ettiğinin en açık göstergesiydi.

Aksine CoinGecko, tarafsız şekilde veri sağlayan bağımsız bir platformdur. Borsaların “wash trading” ve sahte hacim sorununa bir çözüm getiren ilk kripto veri toplayıcısı bizdik. Trust Score (Güven Puanı) algoritmamız, kullanıcıların CoinGecko deneyimini iyileştirdi ve artık yüksek miktarda wash-trading gerçekleştiren borsalar yerine CoinGecko’da üstlerde sıralanan kaliteli borsalara sahibiz.

Kripto topluluğu olarak DeFi çılgınlığının tam ortasındayız. CoinGecko ekibi ise “How to DeFi” kitabının yanı sıra platformdaki kapsamlı DeFi ve yield farming bölümleri ile bu alan için epey çaba gösteriyor gibi görünüyor. Büyük getiriler sağlayan DeFi platformları ve DeFi token’ları hakkında ne düşünüyorsunuz? ICO çılgınlığı gibi DeFi çılgınlığı da yok olacak mı?

Kripto piyasası döngüsel olarak çalışır. Nihayetinde DeFi hype’ı kaybolacak. Bir ayı piyasasına da girebilir. Başka trendler ortaya çıkacak ve bir sonraki boğa döngüsünü yönlendirecek. Bir sonraki trendin ise ne olacağını henüz tam olarak bilmiyoruz. Belki Eşsiz Token’lar (NFT) veya sosyal token’lar veya başka bir şeydir. Bundan sonra ne olacağını bilemeyiz.

Bununla birlikte hala ilk zamanlarında olduğumuz için DeFi’de hala çok fazla potansiyel olduğuna inanıyorum. DeFi’de büyüme yaşanması için hala birçok fırsat var. Nihayetinde daha fazla insan DeFi’deki büyümenin farkına vardıkça ve alana girmeyi tercih ettikçe; DeFi yield farming’de sunulan yüksek verim, makulleşecektir.

CoinGecko olarak DeFi için yapacak daha çok şeyimiz var. Yield farming bölümümüzün zaten farkındasınız. Bu, her gün ortaya çıkan yeni yield farming’leri platformumuza eklememiz gerektiğinden, sürekli dikkat gerektiriyor. Gerçekten yapmamız gereken bir diğer şey de, bu yılın başlarında kitabı ilk kez yayınladığımızdan beri çok şey değiştiği için “How to DeFi” kitabımızın ikinci versiyonu üzerinde çalışmak.

Birçok yatırımcı kripto para alanına farklı sebeplerden dolayı girse de, sizce insanları bu alanda yatırıma iten asıl neden sizce nedir? Sizin bu alana girmenizdeki itici güç neydi?

Birçok insan için asıl sebep, kripto endüstrisinin son derece değişken yapısından dolayı kısa sürede iyi para kazanma fırsatı sunması. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin fiyatlarındaki devasa artış, birçok insanın dikkatini çekiyor.

Son zamanlarda, DeFi protokollerinin sunduğu yüksek verim birçok insanın dikkatini çekti ve bu sektördeki büyümeti daha da artırdı. Sıfır faiz oranının olduğu bu ortamda, birçok insan enflasyonu yenmenin yollarını arıyor ve DeFi yield farming, çekici bir alternatif sunuyor. Bununla birlikte hiçbir zaman unutulmaması gereken bir şey var: Yield farming’de mevcut olan yüksek verim bilgi asimetrisinden gelir ve çok yüksek risk söz konusudur. Riskleri yönetirken her zaman dikkatli olun.

Ben, ilk olarak 2013 yılında Bitcoin ve kripto para sektörüne dahil oldum. Bitcoin’i ilk duyduğumda, üniversitede ekonomi okuyordum ve bu yeni para birimini gerçekten merak ediyordum para ve teknolojinin çeşitli kavramlarını öğrenmeye olan ilgimin de beni bu alana yönlendirdiğini söyleyebilirim.

2014 yılında ben 2 BTC aldığımda da bu balon birkaç yıla kalmaz patlar diyen çoktu. Şimdi bunu diyenler BTC nin bir numaralı savunucusu. O yüzden %100 bu işin içerisindeki ve çeşitli kripto yatırımları olduğuna emin olduğum insanların yönlendirici yorumlarına artık inanmıyorum. Bu büyükler ne dese hep tersi çıktı.

2014 yılında ben 2 BTC aldığımda da bu balon birkaç yıla kalmaz patlar diyen çoktu. Şimdi bunu diyenler BTC nin bir numaralı savunucusu. O yüzden %100 bu işin içerisindeki ve çeşitli kripto yatırımları olduğuna emin olduğum insanların yönlendirici yorumlarına artık inanmıyorum. Bu büyükler ne dese hep tersi çıktı.
Evet George Soros da Bitcoin in yakında patlayacak olan bir balon olduğunu söylemişti. Ama dediği olmadı gibi görünüyor şuan.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,149
Kullanıcılar
6,683
Son üye
keycheck
Geri