Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

E-mail ile bizleri nasıl dolandırıyorlar? - E-maillerimizi nasıl güvence altına alırız?

E-mailler yoluyla bizleri nasıl dolandırıyorlar?

Selamlar gün geçtikce bu tarz dolandırıcılık haberi artmaya başlıyor. Malum teknoloji ilerledikçe bizlerde git gide dolandırıcılara yem oluyoruz, herşeyden önce sizlere sizi nasıl haclarler yada epostanızı nasıl ele geçiriyorlar biraz yüzeysel bir şekilde sizlere anlatmak istiyorum.

E-postalarımızı nasıl ele geçiriyorlar?

Daha öncesinde başıma gelen bir olayla konuya girmek istiyorum, bundan yıllar önce gmail hesabıma bir mail geldi. Arkadaşım adına gelen mailde bir site vardı kaydolan her kullanıcıya bilmem kaç kuruş para verdiğinden bahsediyordu. Bende arkadaşım olunca mesaj sahibi güvenerek tıkladım o linke önümde biçok sosyal medya ile siteye kaydolma sayfası açıldı bi anda. Fakat sonradan öğrendiğimde o mail arkadaşımdan çalınmıştı. İlk başta şaka sandım ve güldüm yaşım daha 14tü sonradan bikaç kişi arkadaşım yüzünden az kala banka hesaplarından oluyordu gibi bi bilgi öğrenince o dönem başıma bir iş geldimi, ben linke tıkladığımda benden ne tür bilgiler çaldılar öğrenmek isteyerek araştırmaya koyuldum. Aradan geçen bir süre sonunda anladım ki klasik oltalama yöntemi ile az kala hackleniyordum. Gelen sayfada eposta veya diğer biçok sosyal medya aracılığı ile giriş yapma yöntemi vardı. İşte bu medyalardan birisi ile eğer kaydolmak isteseydim emin olabiliriz ki o girdiğim hesap çoktan çalınmıştı.

Peki nedir bu klasik oltalama yöntemi?

Bir mail aracılığı ile veya herhangibir mecradan size atılan linklere tıklarsanız açılan sayfada giriş yöntemlerinden birini seçip o hesapla kaydolursaniz sisteme sizin girdiğiniz giriş bilgilerin direkt olarak link sahibine gidiyor ve böylece kişi sizinle iletişeme geçmeden sizin hakkınızda 0 bilgi sahibi olsa bile sizi hackleyebiliyor.

Aslında birçok hacklenme yöntemi var fakat ben sizlere bu konuda başımdan geçen bir olayı anlattım buna benzer bikaç olay daha var fakat o makalelerde görüşmek üzere diyerek şimdilik sonlandıralım.

Kısaca size gelen her linke inanmayın, her duyduğunuzu her gördüğünüzü sorgulamadan inanarak hareket etmeyin. size bunu söyleyen kişi en yakın arkadaşınız olsa bile önleminizi almadan hareket etmeyin. Sevgilerle....

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,152
Kullanıcılar
6,685
Son üye
Wkfrdaken
Geri