İran 1.100 Yasadışı Bitcoin Madencisini Kapattı; Bilgi Uçuranlara 2.400 Dolar Ödül

  • Confirmation: İşlemlerin madenciler tarafından onaylanarak blokzincirine başarılı ve güvenli olarak eklenmesidir. Her kripto para biriminin farklı onay süresi ve farklı sayıda onay ihtiyacı vardır.

ant

Uzman Çavuş
Level 1 (1X)
Onursal Üye


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1
iran.jpg

Yerel basında çıkan haberlere göre, İran'ın Elektrik Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi (Tavanir), ülkedeki 1.100 yasadışı Bitcoin madenciliği çiftliğini kapattı.

İhbarcılar, 100 milyon riyali (yaklaşık 2.400 $) içeren ödüllerin Temmuz ayında açıklanmasının ardından yetkililere yetkisiz madenciler hakkında bilgi verdi.

Tavanir başkan yardımcısı Mostafa Rajabi Mashhadi , Fars Haber Ajansına yaptığı açıklamada, yasadışı kripto madenciliği saldırısının daha önce sınırlı olduğunu çünkü enerji şirketinin "tüm yasadışı çiftlikleri yalnızca tüketim modellerini inceleyerek tespit edemediğini" söyledi.

İran'ın Bitcoin ( BTC ) madencileri geçen yıl Temmuz ayında yetkilendirmeyi memnuniyetle karşıladılar, ancak daha sonra yüksek güç tarifelerinden şikayet ettiler. Bazıları sübvansiyonlu elektrik kullanarak yeraltında faaliyet göstermeye başladı.

Rajabi Mashhadi'ye göre, bazı madenciler, tespit edilmekten kaçınmak için zaten güç yoğun olan endüstriyel ve tarımsal birimlere ekipman kurdular. "Bu nedenle Tavanir'in gözlemi, bu kategorinin tüketiminde önemli bir değişiklik olmadığını ortaya koyuyor" diye ekledi.

Dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi olan İran, ülkeye madencilik ekipmanı kaçakçılığı ile de mücadele ediyor.

Financial Tribune raporlarına göre İslam Cumhuriyeti, 2019'dan bu yana 624 maden çiftliği izni çıkardı , ancak bazı lisanslı çiftlikler boşta. Geçen ay, İran Başkan Yardımcısı Eshaq Jahangiri Kouhshahi, tüm madencilerin yakında hükümete kaydolmaları gerekeceğini söyledi.

İran'ın en büyük çekilişi, ucuz elektrikidir ve BTC madencilerini Ukrayna ve Çin gibi çok uzaklardan çekmektedir . Resmi verilere göre, ülkedeki madencilik çiftlikleri kilovat saat (kWh) elektrik başına 4,800 rial (0,01 $) kadar düşük bir ücret ödüyor, ancak oranlar Haziran'dan Eylül'e kadar yoğun yaz sezonunda dört kat artarak 19.300 riale (0,05 $) yükseliyor. .


Gibi news.Bitcoin.com bildirdi devlet enerji kuruluşu açıklandı onu tasdikli madencilik teşvik etmek amacıyla pik tüketim dönemlerinde madenciler için elektrik tarifesinin% 47'ye kadar kesecek Temmuz ayında.

Bununla birlikte, teşvikten yararlanabilmek için, bitcoin madencilerinin, bir milyon eski klimanın devam eden değiştirilmesi de dahil olmak üzere Tavanir'in "güç verimliliği projelerine" katılmaları gerekecek.

İran hükümetinin Bitcoin'e olan ilgisi hem politik hem de ekonomiktir ve esas olarak ABD hükümetinin aşırılığından finansal özgürlük arzusundan kaynaklanmaktadır.

İran'ın Bitcoin madenciliği çiftliklerini kapatması hakkında ne düşünüyorsunuz?
 

Üst