Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Justin SUN Kimdir?

Yazılarımda ara ara Justin Sun isminden bahsediyorum. Açıkçası hiç iyi bahsettiğimi hatırlamıyorum Ama tabi ki bunlar benim şahsi düşüncelerim. Hani bir insanın içi bir türlü birine karşı ısınmaz ya, benimkisi de o misal. Olayın benim şahsi düşüncelerimle ilgili olan kısmını geçip gelelim Justin Sun kimdir? sorusunun cevabına.

Justin Sun 1990 yılında Çin’de dünyaya gelmiş ve kripto para camiyasında sansasyonlarla adından fazlasıyla söz ettirmeyi başarmış bir girişimcidir. Sanırım reklamın iyisi kötüsü olmaz sözünün tam oturduğu kişidir demek yanlış olmaz. Yaptığı kötü reklam ile projelerinin bilinirliği kat ve kat artmıştır. Tam nerede okuduğumu hatırlamıyorum, belki bu forumdaydı; bir girişimci bir oyun çıkarıyor, ama öyle basit ki dalga geçiliyor, dalga geçilirken adı duyuluyor. Oynanmaya başlanıyor. Hatta dalga geçilmesinden rahatsız olup bu girişimci oyunu kaldırıyor ama daha sonrasında talepler üzerine geri yüklüyor. Derken bu dalga geçen insanlar, oyunun bağımlısı olmaya başlıyor. Girişimci bu oyundan çok ciddi miktarda para kazanıyor ve kazanmaya da devam ediyor. Yani işin özü Justin Sun’da buna benzer bir politika izliyor gibi görünüyor.

Yazarken bazen konunun dışına çıkabiliyorum, ama bir şeyi düşünürken başka bir olayla bağdaştırdığımda yazmadan duramıyorum diyebilirim. Eğer beyninizi konuyu bir sağa bir sola çevirerek yorduysam affola J

Justin Sun’ın hayatına geri dönersek Hong Kong Çin Üniversitesinde tam da şu anda yaptığı iş olan borsalar üzerine eğitim gördü. Siyasal ekonomi üzerine yüksek lisansı bulunan Justin Sun’a Alibaba isimli dev projenin mimarı ve sahibi Jack Ma tarafından sürekli destek olundu.

Açıkçası kendisine karşı elektriğim negatif olsa da, yaptığı bazı hamlelerdeki akılcılıktan da bahsetmezsek olmaz. İlk akıllıca hamlesi olarak o zamanların ve günümüzün de en popüler kripto paralarından olan Ripple ile Ripple Lab Çin Temsilciliği için anlaşması olarak görülebilir. Ancak bu hamleden sonra 2017 yılında asıl hamlesini yaparak TRON’U kurdu. Her ne kadar TRON Vakfı tarafından yönetiliyor dense de herkes bu projenin arkasındaki ve yönlendiren ismin Justin Sun olduğunu biliyor.

TRON en başta Ethereum blockchain üzerine kurulu olsa da yaptığı TRON 4.0 güncellemesiyle bağımsızlığını ilan etmiş ve kendi ağı üzerinden işlem yapmaya başlamıştır. Aslına bakarsanız bu hamleyi Ethereum blockchain üzerinde tutan hemen hemen her büyük proje içerisinde görmekteyiz ve görmeye devam edeceğiz gibi gözüküyor.

2018 yılına girildiğinde ünlü Torrent paylaşım platformu Bittorent’i duyuran Justin SUN, kısa zaman sonra da bu platformda kullanılabilecek Bittorent Token (BTT)’i duyurdu. Yakın zamanda da ünlü kripto para borsası Poloniex ve blockchain tabanlı ünlü sosyal medyanın Steemit’in yönlendirildiği şirket olan Steemit INC’yi satın alan Justin SUN buralarda da skandallardan geri durmadı. Gelelim Justin SUN’ın Skandallarına:

• Kendi stabil coininin adını farklı açıklamasına rağmen JST adında bir stabil coini açıklaması, kullanıcılar tarafından büyük tepki toplamış ve alay konusu olmasına sebep olmuştur.
  • Bittorrent Token tanıtımında; bu token için torrent indirmelerini hızlandırma özelliğini aktif etmek için kullanılacağı yönündeki söylemi, yapılan testler ışığından fason bir iddianın ötesine geçememiştir. Kullanıcılar tarafından yapılan testlerde BTT ödeyerek yapılan indirmeler ile normal indirmeler arasında bir farka rastlanamamıştır. Bu durumda tamamen para girişi sağlamaya yönelik bir proje şeklinde algılanmasına sebep olmuştur.
  • Poloniex borsasını satın aldığını önce reddetmesi, sonrasında merkeziyetsiz borsa TRXMarket’in Poloniex tarafından satın alındığını duyurması, hem sahipliğini en başta reddettiği Poloniex’in sahipliğini kabulü olarak algılanmış, hem de merkeziyetsiz bir borsanın nasıl satılabileceğine insanların anlam verememesine sebep olmuştur. Kısacası Merkeziyetsiz olarak açıklanan TRXMarket borsasının merkeziyetsizlikten uzak olduğunun anlaşılmasına ve bir sansasyonla yeniden gündeme gelmesine sebep olmuştur.
  • - Steemit INC’yi satın alması ve steem balinaları üzerinde baskı kurmak isterken geçici olarak saf dışı bırakılması, daha sonrasında da karşı hamle yaparak bu balinaların varlıklarına el koyma çabası. En son olarak da el koyma esnasında bu varlıkları çaldırması J Sonrasında da Hard Fork ile çatallanmaya giden ve projeyi en azından benim gözümde çöpe çeviren hamleler zinciri.
  • Steemit INC’yi satın almadan önce bir sosyal medya projesi üzerinde çalıştığını açıklaması ve sonrasında hazır bir sosyal medyayı satın alması.
Aslına bakarsanız geçmişine bakıldığından daha bir sürü sansasyon sıralanabilir. Ancak pazarlama stratejisi düşünüldüğünde adamın hakkını vermek gerektiğini düşünüyorum. Şu an Sun isimli çıkardığı kripto para ile %400’e varan kar oranları sunan Justin SUN, her ne kadar sansasyonlar prensi konumunda olsa da projelerine yeterli desteği bulmayı biliyor. Bazı insanlar ona Scammer olarak baksa da gerçekte ne olduğunu zaman gösterecek.

Steemit' i alması konusunda, topluluğun gerçekten büyük bir kısmı ondan nefret etmeye başladı bu doğru. Daha sonra istemeyenler zaten Hive ' a geçti. Justin Sun her ne kadar da garip bir insan olsa da Steemit' in arkasındaki iş fikrini ve kapsamını gerçekten devam ettirdi deniliyor. Aslında Steemit gerçekten çok değişti bunu kabul etmek gerek. Ama insanların düşünceleri doğru mu çıkacak yanlış mı çıkacak bunu önümüzdeki bir kaç yılda göreceğiz. Ben Steemit' in biraz daha gelişeceğini düşünüyorum ama Steem ve SBD için ileri gidilse de çok gidileceğini nedense düşünemiyorum.

Eskiden Ned Scott Steemit Inc nin başındaydı. Çok kurcalamıyor, balinaların karar almasına müsaade ediyordu. Yani merkezi var bu yönetimin gibi hiç çatışmaya girmedi, düzeni bozmadı. Zaten elindeki steem miktarı da temelde buna izin vermezdi. Justin Sun In durumunda olay biraz farklı, borsalarda ki steem kullanıldı. Hatta Binance bilmiyorduk deyip geri çekilse de iş işten geçmişti. Merkeziyetsiz anlayışını bozdu ve gittiği her yerde aynı şeyi yapıyor. Kendi kontrolü dışında hiç bir şey istemiyor. Bu da kripto varlıkların doğasına çoğu zaman ters düşüyor. Zaman gösterir ama ben Steemit in toparlanacağına hiç inanmıyorum
Steemit' i alması konusunda, topluluğun gerçekten büyük bir kısmı ondan nefret etmeye başladı bu doğru. Daha sonra istemeyenler zaten Hive ' a geçti. Justin Sun her ne kadar da garip bir insan olsa da Steemit' in arkasındaki iş fikrini ve kapsamını gerçekten devam ettirdi deniliyor. Aslında Steemit gerçekten çok değişti bunu kabul etmek gerek. Ama insanların düşünceleri doğru mu çıkacak yanlış mı çıkacak bunu önümüzdeki bir kaç yılda göreceğiz. Ben Steemit' in biraz daha gelişeceğini düşünüyorum ama Steem ve SBD için ileri gidilse de çok gidileceğini nedense düşünemiyorum.

Eskiden Ned Scott Steemit Inc nin başındaydı. Çok kurcalamıyor, balinaların karar almasına müsaade ediyordu. Yani merkezi var bu yönetimin gibi hiç çatışmaya girmedi, düzeni bozmadı. Zaten elindeki steem miktarı da temelde buna izin vermezdi. Justin Sun In durumunda olay biraz farklı, borsalarda ki steem kullanıldı. Hatta Binance bilmiyorduk deyip geri çekilse de iş işten geçmişti. Merkeziyetsiz anlayışını bozdu ve gittiği her yerde aynı şeyi yapıyor. Kendi kontrolü dışında hiç bir şey istemiyor. Bu da kripto varlıkların doğasına çoğu zaman ters düşüyor. Zaman gösterir ama ben Steemit in toparlanacağına hiç inanmıyorum
Mantıklı bir açıklama olmuş teşekkür ederim. Ben Steemit' in tekrar el değiştirebileceğine ihtimal veriyorum nedense.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,149
Kullanıcılar
6,682
Son üye
osmanhazar265
Geri