Neler yeni

Kripto Paralarda Anonimlik


probit borsası
  • Liquidity: Ticaret ile ilgili işlemlerdeki satın alma gücü, likidite.

Vonzarovich

Korgeneral
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Level 10 (10X)
Bağış Yapan Üye
Katılım
18 Eki 2020
Mesajlar
2,460
Çözümler
1
Tepkime puanı
1,867
Puanları
285
Konum
Kocaeli


0.00076994
  • 0.00000000  
  • #1
aaaabitcoin.jpg


Son günlerde sıkça sorulan bir soruya kendimce açıklık getirmek maksadıyla bu yazıyı kaleme almak istedim. Kripto paralar daha doğrusu Bitcoin'in ilk çıktığında ortada belirli bir anonimlik söz konuydu. Bunu basit bir araştırma ile herkes görebilir. Ayrıca o zamandan kalma cüzdan hareketleri de bir borsaya aktarılmadığı sürece hala gizliliğini korumaya devam ediyor. Neyse konuyu dağıtmadan cevaplandırmaya sırasıyla başlayalım.

Kripto Paralar Anonim mi?

bazı istisnalar hariç kripto paralarda anonimlik diye bir olgunun artık kalmadığından rahatlıkla bahsedebilirim. Gerek devletlerin baskısı, gerekse bu baskıya karşı kripto para borsalarının aldığı önlemler neticesinde bazı kripto para borsaları dışında kimlik onayı, adres beyanı vb. kimlik doğrulama yöntemleri, telefon doğrulamaları gibi sistemler ile anonimlik neredeyse tamamen ortadan kaldırıldı. Neredeyse tamamen diyorum. çünkü halihazırda bunlardan kaçınabilecek ve anonimliği koruyabilecek arka kapılar mevcut. Tabi ki bunları uygulamak içinde bilmek gerekiyor bu arka kapılara fazla değinmeyeceğim. :) Hackerların çaldıkları kripto paraları izi sürülemesin diye ne yaptığını araştırırsanız bulursunuz diyerek bu konuyu kapatıyorum.Aslına bakarsanız en başında herkese açık bir defter ile işlem yaptığından dolayı Bitcoin'i tam olarak anonim olarak değerlendirmek mümkün değil. yarı anonim olarak belirtmek daha doğru. Bazı kripto paralar var ve hala gizlilik odaklı çalışmaya devam ediyorlar. Bazı kripto para borsaları da hala kimlik onayı istemeden işlem gerçekleştiriyor. Adını bile zor duyduğumuz ülkelerde faaliyet gösteriyorlar. Bazıları da belirli bir limite kadar kimlik onayı istemiyor ama eninde sonunda sizden bağlanmak için düşük miktarda da olsa bilgi istiyor (telefon, mail vb.) Belki onları ilk aşamada bu durumu anonim olarak değerlendirebiliriz. Ancak günümüz Dünya'sında artık bu anonimliğe fazla yer olduğunu söyleyemeyeceğim. Çünkü eninde sonunda bir noktada o elinizdeki kripto paraları nakite çevirmek ya da bir hizmet satın almak için kullanacak, elden bozduracak ve bu şekilde bir transfer gerçekleştirmek durumunda kalacaksınız. En sonunda da izi sürülebilir bir zincirleme reaksiyonu başlatmış olacaksınız. Yani size ilk aşamada ulaşamasalar bile o zincir içerisinde ulaşılabilir biri mutlaka olacak ve onun vasıtasıyla da sizin anonimliğiniz ortadan kaldırılabilecek.

Anonimlik Kripto Paralarda Önemli mi?

Aslına bakarsanız ifşa edilmediği sürece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki bu tamamen benim şahsi düşüncelerim ve değerlendirmelerim. yani kripto para sahibi borsa ya da başka aracı kurumlar tarafından bilinse bile bunun halka açık şekilde duyurulmaması büyük önem taşımakta. Buna da bir nevi anonimlik diyebiliriz. Bir yazımda, hatta @admin de bir takım eklemeler yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam, bu büyük miktarda kripto varlık sahiplerinin masa başında bir apartman dairesinde oturan yeni yetme bir genç olamayacağından, bu alımları gerçekleştirenlerin çok büyük şirketler olması gerektiğinden bahsetmiştim. En azından büyük çoğunlukla. Bu kadar kontrolsüz ve mali yasalara minimum takılarak işlem yapılabilecek başka bir platform bulmak, şu şartlar altında neredeyse imkansız. Düşünsenize bir kripto parayı manipüle ederek fiyatını fahiş miktarlara çıkarıyor sonra hızlı bir satış ile dip görmesini sağlıyorsunuz. Ve bu işlemi şirketinizin adını bile geçirmeden yapıyorsunuz. Bunu yaparken de milyon/ milyarlarca dolar para kazanıyorsunuz. Ne mükemmel bir sistem öyle değil mi?

Kısacası kripto paraların anonimlik perdesi arkasına gizlenen büyük şirketlerin yeni kazanç ve sömürü yolu olduğuna, bu kazanç ve sömürüden doğru ya da yanlış yerde durarak bizimde payımızı alabileceğimize inananlardanım. Kalemim yettiğince bu konudaki düşüncelerimi açıklamaya çalıştım. İyi forumlar.
 

Bu konudan Vonzarovich isimli kullanıcıya 0.00007470 Bitcoin verilmiştir

0.00007470 Satoshi ise Anlık Kur Üzerinden 25.52 Türk Lirası Değerindedir.

Bonarous

Korgeneral
Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Level 10 (10X)
Bağış Yapan Üye
Katılım
21 Eki 2020
Mesajlar
2,119
Çözümler
2
Tepkime puanı
1,246
Puanları
285
Konum
Eskişehir


0.00000003
  • 0.00000000  
  • #2
İşin içine bir borsadaki cüzdan girdiğinde aynı anda devlet de müdahil olmuş oluyor. Giden gelen miktar belli, hesap sahibi kyc dolayısıyla belli. Para aklayanların bu şekilde kullanması şu an çok zor, daha komplike yöntemler kullanmaları gerek.
 

KriptoLuis

Korgeneral
Süper Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Level 10 (10X)
Level 11 (11X)
Level 12 (12X)
Katılım
1 Ara 2020
Mesajlar
3,532
Çözümler
1
Tepkime puanı
1,418
Puanları
285
Yaş
42
Konum
antalya
Cinsiyet
Erkek


0.00004528
  • 0.00000000  
  • #3
Büyük şirketlerin yaptıkları manipülasyonlar sayesinde büyük karlar elde ettiği düşüncesi çok da gerçek dışı bir yaklaşım değil. Olabilir. Hatta oluyordur. Klasik borsalarda keriz silkeleme dedikleri şey. Yalnız bu noktada zarar eden insanların sayısı ve zarar miktarları arttıkça sesler yükselmeye başlayacaktır. Devletlerin bu duruma müdahale etmesi kaçınılmaz olur sanki. Hatta pek çok ülkede kripto paraların yasaklanma sebepleri arasında bunun da payı olabilir. Belki de ileride, kısmen anonim olan kripto para birimleri tamamen devletlerin kontrolüne girebilir. Bu konuda ne düşünüyorsunuz, böyle bir kontrol mümkün olur mu?
 
Katılım
15 Kas 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
5
Puanları
6
Yaş
23
Konum
antalya merkez
Cinsiyet
Erkek


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #4
kimlik onayı devam ederse anonimlik kalmaz dedigin gibi ama devlet fazla karışmazsa yine devam eder anonimlik zaten bitcoinin izi sürülemedigi için hackerlar fazlasıyla kulanıyor
 
Üst