Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Kripto paraları resmi para birimi olarak ilk hangi ülke tanır sizce?

mehmetyugioh

Kıdemli Çavuş
Arkadaşlar yaklaşık 10 yıldır hayatımızda yeni bir tür para birimi ya da daha doğrusu para birimleri var. İlk başta bunlara alışmak bazılarımız açısından kolay bazılarımız açısından zor oldu belki ama bazılarımız açısından da kolay ve kazançlı olduğu kessin. 100 dolarlık Bitcoin yatırımı sayesinde araba alan bir tanıdığımı düşününce bunun gerçekten bazı kişiler için kazançlı olduğunu tahmin edebiliyorum.

Özellikle Bitcoin bazı yatırımcılar tarafından balon olarak görüldü ama şuan baktığımızda Bitcoin' in bu fiyatı pek de balon olarak görülecek bir fiyat değil gibi görünüyor diyebilir miyiz? Tabii ki de herkesin fikri ayrı. Bitcoin' i ya da diğer kripto paraları (Bitcoin dışında yasaklanan başka bir kripto para var mı bilmiyorum.) bazı ülkeler yasakladı; Nepal, bolivya, Cezayir, ve kısmi olarak Mısır. Bazı ülkeler de yasaklamadı insanlar kullanıp kullanmamaları konusunda kararsız mesela Ürdün ve Hindistan.

Ama bazı insanların hesaba katmadığı bir şey var. Bitcoin tamamiyle merkeziyetsiz. Ve bu durum insanlara güven veriyor. Çünkü Bitcoin herhangi bir ülkenin merkez bankası tarafından istenilen miktarda basılamıyor. Bu durumu düşününce aklıma böyle bir konu açmak geldi. Ben Kripto paraların, özellikle Bitcoin, Ethereum, Ripple ve USDT gibi kripto paraların ilerleyen zamanlarda bazı ülkeler tarafından resmi para birimi olarak kabul edilebileceğini düşünüyorum. Belki de bazı ülkeler Kripto paraları resmi para birimi olarak tanır ama bütün kripto paraları değil de tamamen merkeziyetsiz olanları ya da arkasında iyi bir iş fikri olan yarı merkeziyetsiz kripto paraları. Tabii ki bazı ülkeler de merkeziyetsiz veya yarı merkeziyetsiz kripto paraları gerekli gördükleri zaman müdahale edemeyecekleri için tehlikeli görüp merkeziyetsiz olmayan kripto paraları daha mantıklı bulabilir.

Ben kripto paraları ilk olarak ya İsrail Ya da Birleşik Arap Emirlikleri resmi para olarak tanıyabilir diye tahmin etmek istiyorum. İsrail gerçekten kripto paralar konusunda çok güzel adımlar atıyor. Mesela Elmas konusunda Dünyadaki en büyük 3 şirket/kurumdan birisi olan İsrail Elmas Borsası Cut ve Carat adında iki tane kripto para birimi üzerine çalışmalar yaptı. Ayrıca İsrail' de kripto paralar üzerine sadece Start-up olarak bile yüzden fazla şirket var.

İsrail tahminim herkese mantıklı gelebilir ama BAE tahminim hakkında kafanızda çok soru olacağına eminim. BAE, özellikle devlet dairelerinde kağıt kullanılan işlemleri artık Blockchain tabanlı olarak elektronik ortamda yapmak istiyor. Bunun sayesinde her yıl milyarlarca dolar tasarruf edileceği söyleniyor. Ayrıca Blockchain sadece devlet dairelerinde tek değil ülkedeki eyaletler arasında da kullanılmak isteniyor. Hatta devlet bunun için birkaç tane uzmanı yetkilendirip ülkedeki şehirlerin ve eyaletlerin blockchain teknolojisine uygun olup olmadığını araştırıyor. BAE Onegram diye bir kripto para çıkardı ve bu kripto para BAE Merkez Bankasındaki altın rezervine endeksli bir kripto para birimi. Özel bir şirket de Habibi Coin adında bir kripto para çıkardı ve onu ev alıp satmak için kullanmaya uygun hale getirmeye çalışıyorlar.

Yazdıklarımdan yola çıkarak herhangi bir ülkenin kripto paraları resmi para birimi olarak kabul edip etmeyeceğini düşünüyor musunuz? Ve sizce ilk hangi ülke olur?

Yazdıklarım herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir!

Bu konuda Venezuela'nın bir adım önde olduğunu düşünüyorum. Yanlış hatırlamıyorsam devlet bankası Bitcoin ile işlem yapma kararı almıştı. Özel bir banka da olabilir. Okuduğum haber de adı geçen ülke Venezuela idi. En azından bundan eminim. Bugün okuduğum bir köşe yazısı da Diem ile ilgiliydi. Bu yazıyı kaleme alan gazetecinin ismi Ergün Diler. Dünyada olup biten siyasi ve ekonomik gelişmelerle çok ilgilenen bir gazetecidir. Diem, Facebook'un kripto para birimi. Eski adı Libra idi. ABD'nin Biden başa geçtikten sonra Diem'i resmi para birimi olarak kabul edip dolar yerine kullanabileceğinden bahsediyordu. Elbette önce Diem'in piyasaya çıkması gerekiyor. Hangi ülke ilk olarak herhangi bir kripto para birimini resmi para birimi olarak ilan eder bilmiyorum ancak görünen o ki pek çok ülke bunu yakın zamanda yapacak. Belki ABD başı çeker.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,211
Kullanıcılar
6,740
Son üye
mettug
Geri