Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Moon Nation Game (MNG) V2

indir (6).jpg

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bu geçişe yönelik duyuru Moon Nation Game CEO’su Ben Todar tarafından 10 Nisan 2022 tarihinde yapıldı. Ancak ben şahsi ve bitmek bilmeyen işlerim sebebiyle bunu sizlerle paylaşamadım. Henüz geçiş sürecinde olmadığından ve yapılan bir ön duyuru olduğundan o süreçte neler olduğuyla ilgili yine aynı gün Ben Todar ve Sanat/Dizayn Yöneticisi Maxime Hacguard ile yapılan AMA’dan bazı kesitleri paylaşmak istiyorum.

Öncelikle AMA’nıın başında nelerden bahsedeceklerine dair kısa bir özet geçtiler Burada en çok dikkatimi çeken MNB platformunda yeni oyunlarla ortaklıklar başlığı oldu. MNB bir oyun /oyunlar içi para birimi diyebiliriz. Bu sayede her işlemin onaydan geçmesi ve çeşitli ücretler ödenmesinin önüne geçiliyor ki Binance yöneticilerinin en çok beğendiği kesimin bu olduğu yönünde çok fazla duyumum mevcut.

İlk olarak ilk çıkardıkları oyundan kaba tabirle tamamen vazgeçtiklerinden bahsettiler. Oyunu ve mobil sürümünü çıkaracaklar ama asıl oyun V2 olacak. Çünkü oyunda çok sayıda hata mevcut iken kullanıcı sayısı da bu hatalarla beraber bir hayli düşük. Ve bu pazarlama sürecinde çok büyük bir hata yaptılar, bunu CEO ile de paylaştım. Star Atlas’ın yaptığı ve çokça tepki çeken bir durum bu. Oyuna yönelik yayınladıkları fragmanlarla oyunun alakasız olması. Oyunda çok ciddi görsellere yer verilmesi beklenirken, basit ir çocuk oyunu ile karşılaşılmasına sebep oluyor bu durum. Oyun piyasada, mobil entegrasyonu da tamamlayıp söz verdikleri gibi piyasaya süreceklerini belirttiler. Kısaca V1 tamamen sözün yerine getirilmiş olması için piyasada bulunacak bir oyun halini aldı. Herşeyi yeniden tasarlayıp (uzay gemileri, uzaylı yaratıklar ve araziler) oyunu AAA kalitede bir oyun haline getireceklerini belirttiler. Tecrübeli stüdyolar ile de çalışarak bu süreci hızlandırıyorlarmış…

Dizaynı komple değiştireceklerinden bahsetmiştik. Oyunun anladığım kadarıyla o öve öve bitiremedikleri ana senaryosu üzerinde değişikliğe gidecekler. Henüz bu konuda detay bulunmuyor. Ama açıklanan şekliyle yaratıklar ve bosslar öldürüldüğünde klasik olarak token kazanacağız. Oyna kazan mantığının bu şekilde yerleşeceği bir senaryo olacak.

V1’den farklı olarak V2’de şu yeniliği getirecekleri belirtiyorlar; Stake ve kiralama sistemi. Satın alınan arazilerin kiralama gelirleri ile pasif kazanç elde etmekte mümkün olacak. Bakıldığında sanırım Alien Worlds ile benzerlik gösteriyor bu durum. Orada da arazi sahipleri kendi belirledikleri komisyon üzerinden arazilerinde kazı yaptırıyorlardı. Ne kadar çok kazı o kadar komisyon. Bir nevi kiralama.

Alanında uzman bir ekonomist ile çalıştıklarını belirten projede, bunun amacının kısa vade değil uzun vadeye yayılmış bir ekonomi planı ile süreci yönetmek olduğunun altını çiziyor. Felsefe olarak “Akıllı bir adam hatalarından öğrenir, bilge bir adam ise akıllı adamların hatalarından öğrenir” felsefesini benimsediklerini belirterek Axie Infinity projesini örnek göstererek konuşmasına devam eden CEO, anladığım kadarıyla AXS projesinde yaşanan çeşitli açıkların yaşanmaması için tedbirlerin alınacağı belirtmeye çalıştı.

Arazi satışına yönelik olarak BNB zinciri üzerine kurulu olan Moon Nation Game (MNG) projesinin ETH ağı üzerinden arazi satışı gerçekleştireceğini belirten CEO Ben Todar, bunu yapmalarındaki amacın ETH üzerinden yapılan arazi satışlarının sağladığı fonun daha büyük olacağını öngörmeleri olduğunu belirtti. Ayrıca Arazi satışları elinde MNG tutanlar için büyük bir gelir kaynağına dönüşebilir diye de ekledi.

NFT pazaryerini çok kısa bir süre içerisinde aktifleştireceğini belirten CEO, buraya diğer platformlardan gelen insanların da kendi NFT’lerini satabileceğinin altını çizdi. Yani bir nevi genel bir NFT pazarı oluşturulacak gibi görünüyor. MNG holderları da bu NFT pazaryerinde elde edilen gelirden düzenli olarak kar alacaklarmış. Bu nasıl olacak, dönemsel mi yoksa anlık bir yansıma şekilnde mi olacak bilmiyorum. Çünkü dönemsel olan şeyler de çeşitli gerekçelerle ertelemeler ve makas atımalar çok gördüm. En iyisi vergilendirme gibi anında yansıması olacak benim şahsi görüşüm ki burada paylaştığım görüşleri CEO ile de paylaşıyorum yanlış anlaşılmasın.

Bildiğiniz ve daha öncede çeşitli konularda belirttiğim gibi Moon Nation Game (MNG) BNB Chain Kuluçka programında. 2 aşamayı geçti sanırsam ve şuan son aşamada ilerliyor. Bu da demek oluyor ki şuan bile ciddi bir desteğin yolu açılmış durumda.

Sözleşmeyi değiştirecekler. Yeni sözleşmeye herhangi bir gas ücreti ödemeden geçiş yapılabilecek. Yeni sözleşmeye dair detaylar tam anlamıyla nedir bilmiyorum ama benim şahsi tahminim bu vergilendirme olayının kalkmış olduğu. Çünkü Binance’de böyle vergilendirmeye sahip bir token bulunmuyor. Çok ciddi bir kesinti ve artık şu aşamada projenin önünü fazlasıyla tıkıyor. Büyük yatırımcı bu oranda vergi vermek istemeyeceği için, küçük yatırımcılarla büyümeye çalışıyor. Sanırım kuluçka programı ekibi projeyi bu şekilde uyardı ki, o kadar dil dökmemize rağmen inatla yapmadıkları sözleşme geçiş durumunu sonunda gerçekleştirmeye karar verdiler.

Ayrıca AMA’yı dinlediğimde dikkatimi çeken önemli bir detay var. Borsa listelenmesi hakkında beklenti eskilerden olduğu gibi Binance haberiyle beraber 10x-20x . Ancak mevcut piyasada artık bunları görmekte zorlanıyoruz. Şu an en iyi borsada listeleneceği açıklanan projeler bile makul ölçülerde yükseliş gösteriyor. İşte tam bu konuya değinen Ben Todar mevcut durumun piyasadan kaynaklandığının altını çizdi ki, yatırımcısını biraz sakinleştirmesi gerek bence de. Tepe nokta 0.20 civarları. Mevcut fiyat 0.02. İnsanlarda haliyle kızgın. Ayrıca elinde projeye 10x yaptırabilecek güç olduğunu da belirtmesi dikkatimi çekti. Ama bunu yaparsam yapay olur gibi biraz saçmaladı. Bence kademe kademe yapılabilir. Proje elbette önemlidir ama ne güzel projeler yatırımcısını küstürüp çöp oldu. Küstürme noktasına gelmeden önce ufak ufak tırmandırıp kendini göstermesini sağlayabilir bence. Neyse ben olsam öyle yapardım en azından. Detaylar geldikçe paylaşacağım. İyi forumlar.

Bildiğiniz ve daha öncede çeşitli konularda belirttiğim gibi Moon Nation Game (MNG) BNB Chain Kuluçka programında. 2 aşamayı geçti sanırsam ve şuan son aşamada ilerliyor. Bu da demek oluyor ki şuan bile ciddi bir desteğin yolu açılmış durumda.
Umut var hala diyorsun. 2022 sonunda piyasa yeniden pozitife dönerse mümkün olabilir 10x vs. YTD.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,211
Kullanıcılar
6,742
Son üye
Berat28
Geri