Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Nedir Bu Metaverse!

NEDİR BU METAVERSE?

Binance Bu Metaverse Coin Projesine Yatırım Yaptı: Fiyatı Patladı!

Evet arkadaşlar bu yazımda herkesin son günlerde ismini çokça duyduğu metaverse kelimesinin altında yatan hazineyi anlatmaya çalışacağım. Şimdi nedir bu metaverse ile başlayalım. Metaverse aslında hepimizin hayalini kurduğu, kendini daha özgür ve her şeyi yapabileceği bir ortam veya evren veya başka bir boyut.

Bu metaverse kelimesinin anlamını x ve y kuşağı pek algılayamasa da z kuşağı çok çabuk algıladı ve şimdiden adapte oldular bile. Şu an için elle tutulabilir bir şey olmadığı için akılda kalıcı olması adına ve neleri içerdiğini daha iyi kavrayabilmemiz için bazı örneklerle anlatacağım.

Örneğin minecraft oyunu. Bu oyunu hepimiz biliyoruz karakterimizin elinde bir çekiç var ve sonsuz bir evren, ortam, düzlem veya siz her ne diyorsanız öyle bir şey var. Ve burada tek hakim sizsiniz, her ne isterseniz ne zaman isterseniz, nereye isterseniz yapabiliyorsunuz. İşte metaverse de bunun daha ileriye götürülmüş hali kabaca. Yani şu anda bulunduğumuz fiziki dünyadan bizi farklı bir evrene taşıyan bir aracı olacak.

Akşam eve geleceğiz işimizden çıkıp yorgun argın ve evimizden bu evrene bağlanıp orda vakit geçirebileceğiz. Orada biz tamamen farklı bir kişilik olacağız belki normal hayatta yapamadığımız şeyleri söyleyemediklerimizi orada tek çırpıda yapıp söyleyebileceğiz.

Mesela yaşı 25-30 arasında olan arkadaşlarım varsa bilirler Knight Online oyununu. Bir nesil orada klanlar kurdu, arkadaşlar edindi, hiç yüzünü görmediği insanlarla gerçek hayattan daha da samimi oldu. Bunlardan biri de benim ondan dolayı burdan örnek vermek istedim. Gerçek hayatta ne olduğumuz önemsizdi orada bir karakterimiz vardı ve ona item koymak, pelerin almak, silah almak karakterimize exp kasmak gibi amaçlarımız vardı ve bunları yaptıkça oyunda yükseliyorduk. Orada ayrı bir sınıf kavramı vardı gerçek hayattan farklı olarak ve kendini orada çok farklı şekilde ifade edebiliyordun.

İşte metaverse de bunlara olanak sağlayacak ve bu deneyimleri daha da ileriye taşıyacak çünkü artık teknoloji o günlerden çok ileriye gitti. Bu konuda en büyük yardımcılar 3d gözlükler titreşimli eldivenler beynimize yerleştridiğimiz oyun için kullanılan aygıtlar var. Artık oradayken yaşadıklarımız daha da gerçekçi olacak. Oyunda darbe aldıysak gerçekte de almış gibi olacağız. Oyunda üşüdüysek gerçekten üşüyeceğiz orada düşersek gerçekten düşmüş gibi olacağız.

Bu daha önceden Black mirror isimli dizide bir bölümde yer almıştı. Karakterimiz gerçek hayatta bir yazılım firmasında çalışıyordu ve akşamları eve gidince kendi bilgisayar ortamında farklı bir evrende uzay gemisi yönetiyordu ve orada yaptıkları, hissettiklerini gerçek hayatta da hissediyordu.

Yani kısaca insanlara yeni bir evren kapısı açıyor metaverse.

Peki kripto ile ne alakası var?

İnsanlar bu hayali evrende kendilerine arsa, ev, araba, kıyafet ve gerçek hayatta aklınıza gelen alabileceğimiz herşeyi metaverse evreninde de alabileceğiz ve bunları alabilmek için bir ödeme yöntemi olmak zorunda. Artık günümüzde kullandığımız yerel para birimleri yerine kripto evreninde çıkan para birimleri bu alanda daha kullanışlı, daha güvenli olduğu için insanlar bu alana yönelecek ve belki de her evrenin kendi para birimi olacak. Kripto paralar bu noktada metaverseye entegre edilecek ve ödeme yöntemleri çok kolaylaşacak.

Şu anda aklıma gelenlerle birlikte kısaca anlatmaya çalıştım kendimce ve bildiğim kadarıyla. Tabiki eklemek isteği olan veya yanlışım olduğu olan yerleri düzeltecek, yorum yapacak olursanız seve seve tartışırız çünkü bu evren artık bizim geleceğimiz ve en iyi şekilde en erken şekilde bizim de yerimizi almamız lazım ki bu evrenden en güzel şekilde fayda sağlayabilelim ona adapte olabilelim.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Mark Zuckerberg'in adam akıllı, düzgün bir Meta platformu kurmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Ev, arsa, tarla, bağ, bahçe, vs.. ne bulursam alacağım. Gerçekten ileride "buralar bir zamanlar zeytinlikmiş, dedem zamanında ucuz yollu kapatmış" dedirtmek istiyorum torunlarıma.

Bana bir faydası olur mu, olursa da ben görür müyüm bilmiyorum. Ama bu iş, çok ciddi.

YTD!

Mark Zuckerberg'in adam akıllı, düzgün bir Meta platformu kurmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Ev, arsa, tarla, bağ, bahçe, vs.. ne bulursam alacağım. Gerçekten ileride "buralar bir zamanlar zeytinlikmiş, dedem zamanında ucuz yollu kapatmış" dedirtmek istiyorum torunlarıma.

Bana bir faydası olur mu, olursa da ben görür müyüm bilmiyorum. Ama bu iş, çok ciddi.

YTD!
Facebook böyle şeyleri ya çok ince eleyip sık dokuyarak yapıyor ya da dolaylı yoldan başka firmaya destek verip hisse alarak yapıyor. Bir stablecoin için (Libra - Diem) üç - dört senedir hükümetle birlikte çalışıyorlar. O yüzden platform kurmak yerine Ceek VR veya başka bir platform ile çalışabilirler gibi geliyor bana.

Mark gerçekten emin adımlarla ilerliyor. Bu yüzden güveniyorum. İnstagram bu konuda güzel bir örnek.

Yanlızlaştırma meselesi de doğrudur. Bunca emek, para, mesai.. sırf insanlar eğlensin diye harcanmadığına eminim. Şahsi düşüncem bu da bir "dünyayı yönetme" projesi.

Ancak benim esas odaklandığım nokta, bu işten ben ne kazanabilirim? Sistemin al benisine kapılmadan ne kadar gelir elde edebilirim? Ya da buradan bir gelir kapısı açabilir miyim?

Sanırım tek uyanık ben değilim. Benim gibi elini ovuşturan başka birileri de vardır diye düşünüyorum. :)

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,210
Kullanıcılar
6,739
Son üye
kenanx
Geri