Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

NFT Nedir?

nft.jpg

NFT kripto para dünyasında Non- Fungible Tokens kelimelerinin baş harfleri ile kısaltılmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda oldukça moda olan bu tokenların kelime anlamı her ne kadar değiştirilemez tokenlar olsa da kullanım şekliyle esşiz, benzersiz tokenlar şeklinde çevirmek daha doğru olacaktır. Bilindiği gibi ingilizceden Türkçeye çeviri her zaman anlam olarak tam karşılığını vermez.

NFT kavramını teknik terimlerle anlatmak mümkün olsa da yeterli anlaşılabilirliğe sahip bir yazının çıkacağını düşünmediğimden şu şekilde örneklemek istiyorum: ben size 1 AVAX borç verdim (üstüne yatmayın :) ), siz bunu geri ödemek istediğiniz de bana aynı AVAX'ı vermek zorunda değilsiniz. Çünkü AVAX olarak üretilmiş olan tüm tokenlar eşit değere sahiptir. Ancak NFT'lerde durum biraz daha farklı. Özellikle kripto paraya dayalı oyun ve alışveriş sektöründe sıkça karşılaşılan NFT'ler ile eşşiz tokenlar astronomik ücretlere satılabilmektedir.

Daha açıklayıcı olmak gerekirse, örnek projelerden bahsederek gitmek istiyorum. AXS projesinden bir ara bahsetmiştim. pokemondan esinleninen ve ethereum tabanlı bir oyun. Şu an da popülerlik olarak ilk sırayı zorluyor. Bu oyun içerisinde üretmiş olduğunuz farklı dizilimlerinden dolayı her biri birbirinden eşşiz, farklı özellikleri içerisinde barındıran pokemon benzeri yaratıkların mevcut. Bu yaratıklar oyun içerisinde blockchain üzerinden alınıp, satılabiliyor ya da kiralanabiliyor. İşte kabaca bu eşşiz yaratıklar NFT olarak karşımıza çıkıyor. Hepsi temelde blockchain üzerinde işlenmiş standart bir token görevi görüyor. Ancak değersel ve yapısal olarak birbirinden tamamen farklı tokenlar. Birinin rengi siyah, diğerinin beyaz, öbürünün gücü yüksek, diğerinin nadirliği vb. Kısacası bir proje içerisinde sınırsız sayıda farklı değere sahip token olarak adlandırabiliriz.

Ayrıca bu sektöre yoğun ilgi duyduğumu ve bir kaç projeyi aktif olarak kullandığımı ya da takip ettiğimi söyleyebilirim. Ancak ülkemizde yeterli ilgiyi görmediğini de ayrıca belirtmek isterim.

@luis1410 açıklayıcı olmuştur umarım :)

Vallahi hocam, bu ne hız! Daha ağzımdan NFT yeni çıktı. (y)
Gayet açıklayıcı olmuş, ellerinize sağlık.
NFT'ler bahsettiğiniz oyunda üretilmiyor değil mi? Yalnızca bir örneklemeydi sanırım.
Peki, NFT'ler ile nasıl tanışabiliriz?

Vallahi hocam, bu ne hız! Daha ağzımdan NFT yeni çıktı. (y)
Gayet açıklayıcı olmuş, ellerinize sağlık.
NFT'ler bahsettiğiniz oyunda üretilmiyor değil mi? Yalnızca bir örneklemeydi sanırım.
Peki, NFT'ler ile nasıl tanışabiliriz?
Üretiliyor.

O oyun için iki farklı pokemon benzeri yaratık çiftleşip, o 2 yaratığın genetik izlerini taşıyan yeni bir yaratık ortaya çıkarılıyor. Yani 2 NFT çiftleşip 1 NFT ortaya çıkarıyorlar.

NFT bir token ismi değil, bu tarzdaki tokenlar verilen genel bir isim hocam.

Merak ettim oyunu veya oyunları. :) oynayabilir miyiz... NFT'lerden birinin sahibi olmak istedim. :)

Peki oyunu telefondan mı yoksa bilgisayardan mı oynuyorsunuz?
Oyunun adı, grafikler için gerekli ekran kartı özelliği ne mesela?
Merak ettim oyunu veya oyunları. :) oynayabilir miyiz... NFT'lerden birinin sahibi olmak istedim. :)
Fantezi futbol ya da kart oyunu tarzı düşünün. Yani öyle özel bir sisteme çok ihtiyacınız yok. Abartı grafikler yok.

Başlangıçta 3 axie (yaratıkların adı) niz olmalı. Bu da yatırım demek.

Ayrıca googleye NFT oyunları yazarsanız bir sürü oyun bulabilirsiniz. Tek tek anlatmayayım. İlginizi çekene girin oynayın :)

Sadece mobil oynananları da var. Sadece pc için olanları da, her ikisi için olanları da.

Hmm. Biraz bakayım. Futbol bana göre değil. :) Teşekkür ederim hocam.
Fantezi futbol ya da kart oyunu tarzı düşünün. Yani öyle özel bir sisteme çok ihtiyacınız yok. Abartı grafikler yok.

Başlangıçta 3 axie (yaratıkların adı) niz olmalı. Bu da yatırım demek.

Ayrıca googleye NFT oyunları yazarsanız bir sürü oyun bulabilirsiniz. Tek tek anlatmayayım. İlginizi çekene girin oynayın :)

Sadece mobil oynananları da var. Sadece pc için olanları da, her ikisi için olanları da.

Hım şimdi hatırladım. Ben duymuştum böyle bir oyun. Bir yerlerde okudum daha doğrusu. Oyun başlangıcında 1 adet yaratık veriyorlar size. Ancak o yaratığın üreme kapasitesi yok sanırım. Oyunu geliştirebilmek için yaratık satın almak gerekiyor. Sonrasında çiftleştirerek yeni türler elde edilebiliyor. Ortaya çıkan yeni türleri de birbiriyle çiftleştirdiğinizde, daha özellikli türler elde ediyorsunuz. Demek NFT kavramı bunlar için kullanılıyor. Şimdi daha iyi anlıyorum.

Hım şimdi hatırladım. Ben duymuştum böyle bir oyun. Bir yerlerde okudum daha doğrusu. Oyun başlangıcında 1 adet yaratık veriyorlar size. Ancak o yaratığın üreme kapasitesi yok sanırım. Oyunu geliştirebilmek için yaratık satın almak gerekiyor. Sonrasında çiftleştirerek yeni türler elde edilebiliyor. Ortaya çıkan yeni türleri de birbiriyle çiftleştirdiğinizde, daha özellikli türler elde ediyorsunuz. Demek NFT kavramı bunlar için kullanılıyor. Şimdi daha iyi anlıyorum.
Muhtemelen duyduğunuz yer : https://satoshiturk.com/threads/pokemondan-esinlenen-proje-yuekseliste.1679/

:)

Ben de hatırladım. Trust Wallet üzerinden megacryptopolis oynuyordum bir ara. My Crypto Heroes gibi farklı oyunlar da var...

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,237
Kullanıcılar
6,713
Son üye
stepetas
Geri