Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

NFT Satışı için Hangi Ağ?

indir (8).jpg

NFT satışı konusunda bir içerik oluşturacağımı daha önceki konularımda defalarca belirtmeme rağmen bir türlü fırsat bulamamıştım. Müsaitlik durumumdan faydalanarak bunu açıklamak isterim.

Forum içerisinde de bu yönde çok sorular geliyor. Örneğin NFT satışlarında BSC ağı neden daha az tercih ediliyor. Öncelikle bunun en temel nedeni trend diyebilirim. Ethereum ağında alırken, satarken ve yüklerken ücret ödemeniz gerekiyor. bu da ortaya çıkarılmış olan bir projenin kesin omamakla beraber bir yatırım taşıdığını gösteriyor. Opensea platformu ele alırsak; platform hem Ethereum, hem Polygon (MATIC) hem de son olarak eklediği Solana (SOL) ağında NFT satışı gerçekleştiriyor.

Bu ağlara yüklenen NFT'leri incelediğimizde Polygon (MATIC) ağı için yükleme yaparken herhangib ri ücret ödenmediğini, alım satımında sitenin kendi koisyonlar ile NFT eser yaratıcısının komisyonu dışında bir komisyon bulunmadığını görüyoruz.

Solana (SOL) ağına baktığımızda alım, satım, yükleme aşamalarında küçük ücretlerin ortaya çıkabildiği ancak bu ücretlerin komik rakamlar olduğu görülüyor.

Ethereum ağına baktığımızda ise her işlemde birkaç dolar ödemek durumundayız. 10k boyutunda bir koleksiyonun yüklenmesi işlem ücreti 1 dolar olsa bile 10k dolara tekabül ediyor ki bu kadar ucuz değil. Yani proje kendi NFT'lerine yatırım yaparak giriyor olaya.

BSC ağı ile ilgili çok soru geliyor. Binance tarafından desteklenmesine ve kendi pazarını açmasına rağmen yeterli ilgili görmüyor. Ben bunun en büyük sebebini kısıtlama olarak görüyorum. Binance şu aşamada hem düşük ücretli ki bu durumda küçük sermaye yeterli geliyor, hem de belirli yaratıcıların eserlerini yayınlıyor. Diğer saydığım ağlarda her türlü NFT yi özgürce yükleyebiliyorsunuz. BSC ağının tercih dışı kalmasının bir diğer nedeni de Binance'nin bu konuda geç adım atmış olması bence. Bir sürü NFT projesini listelerken bu konuda çok geç hamleler yaparak NFT trendinin Ethereum ağına kaymasına sebep oldu.

Tüm bunlarla beraber ağ tercihi olarak Ethereum önersem de, hangi ağda yaparsanız yapın reklam olmadan bir hiçsiniz. Yani yeterli reklam çalışması yapmadan NFT satışı yapmanız yok denecek kadar az. Opensea üzerinden NFT yükleyerek zengin olma hayalleri kuran insanlar görüyorum. Belirli bir yatırım planı olmadan Ethereum ağında NFT projesi ve bu projenin tanıtımını yapamazsınız. Polygon ağında da o kadar çok boş NFT var ki, her önüne gelen bedava diye NFT yüklüyor. Bu NFT'ler arasında farkedilmeniz imkansız değil ama oldukça zor. Bu sebeple kesinlikle ağ ne olursa olsun tanıtım yapmalısınız.

Tanıtım için nasıl bir politika izlemeniz gerektiğiyse, öncelikle büyük kitlelere ulaşmak istiyorsanız fenomen reklamları ve sosyal medyada satış ilanları ile başlayabilirsiniz. Başlayabilirsiniz dediğim rakamın bütçesinin de oldukça fazla olduğunu belirteyim.

NFT satışı yaparak para kazanmak isteyenlere naçizane tavsiyem. YAPMAYIN. Tercih sizin tabi ki ama üzülürsünüz. Güzel projeler ya da iş yapabilecek çizerler tarafından oluşturulmuş projelerin ön satışlarına katılabilirsiniz. Bu şekilde para kazanma olasılığınız daha fazla. Özellikle Ethereum ağında projeler büyük sıçrayışlar yapabiliyor. Biraz takip istiyor ama daha az masraflı olacağını düşünüyorum.

Projelere bakarken de "off ne güzel çizim kesin i yapar" diye düşünmeyin. Herşey olayın viral olmasıyla alakalı. Pixeller satıldı bu piyasada. Ne leş resimler NFT olarak ne deli paralara gitti. Önemli olan arakasındaki isim, proje, doğru strateji ve fazlasıyla şans. Yatırım Tavsiyesi Değildir. Bol Kazançlar.

Valla hocam şuanda yarısından çoğunu bitirdiğim bir çalışma var toplamda 1.5 milyon pixelden oluşuyor viar çalışması yapmış birinde olsa dünya para eder bizde anca 3 kuruş eder herhalde bu arada opensea da eth ağını seçince 40 dolara yakın işlem ücreti alabiliyor bazen bu sebeple zaten kazancımız olmayacak diye Polygon da devam biz 🤣

Valla hocam şuanda yarısından çoğunu bitirdiğim bir çalışma var toplamda 1.5 milyon pixelden oluşuyor viar çalışması yapmış birinde olsa dünya para eder bizde anca 3 kuruş eder herhalde bu arada opensea da eth ağını seçince 40 dolara yakın işlem ücreti alabiliyor bazen bu sebeple zaten kazancımız olmayacak diye Polygon da devam biz 🤣
Valla hocam hüsrana uğramanızı istemem. Ama en azı dan İnstagram reklamlarıyla destekleyin derim ben.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,211
Kullanıcılar
6,741
Son üye
ysf
Geri