Neler yeni

OKEx P2P’de Nasıl Satıcı Olunur?


probit borsası
  • Scamcoin: Dolandırıcılık amacıyla çıkarılmış altcoin’dir. Scamcoinler genellikle sahte veya kopya projelerle, hiçbir temel fikir ya da amaç taşımaksızın bu işle ilgilenen kişilerin yatırımlarını toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle ortaya çıkarlar.

Gknacr

Yüzbaşı
Moderatör
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Katılım
18 Mar 2021
Mesajlar
704
Çözümler
1
Tepkime puanı
528
Puanları
285
Yaş
35
Konum
Antalya
Web sitesi
gknacr.com
Cinsiyet
Erkek


0.00020772
  • 0.00000000  
  • #1
Geçtiğimiz günlerde üye olduğum, son dönemlerde hızlı bir yükseliş gösteren ve kullanıcılarına geniş alım-satım çiftleri ile oldukça geniş bir işlem yelpazesi sunan OKEx borsasında P2P’de onaylı satıcı olarak varlıklarınızı nasıl takas edebileceğinize dair detaylı bir rehber hazırladım.

Rehbere geçmeden önce bilmeyenler için P2P nedir kısaca bahsedeyim.

P2P nedir, nasıl çalışır ?

Peer to peer yani kısaltılmış hali P2P, eşler arası dijital varlıkları veya verileri transfer etmek demektir. İlk çıktığı yıllarda dijital varlıkların veya dosyaların eşler arası güvenli transferi işleminde kullanılmaktaydı. Son yıllarda kripto paraların ortaya çıkması ile bu transfer yöntemi kişiler arası kripto varlıkların transferi halini aldı ve günümüzde milyonlarca kişi tarafından bir işlem opsiyonu olarak kullanılıyor.

Örnek vermek gerekirse; lider kripto para Bitcoin de, P2P ağı örnek alınarak inşa edilmiştir ve yapılan her işlem herhangi bir merkeze bağlı olmadan şifrelenmiş olan verilerin iletimi bir kullanıcıdan diğerine güvenle sağlanır. Bu işlemin yapıldığı borsalar ise işlem sırasında köprü görevi görmektedir ve iki tarafın eşleştirilmesini sağlamaktadır.

OKEx P2P Nedir?

OKEx kullanıcılarına banka veya diğer ödeme yöntemlerinin haricinde, eşler arası takas işlemini gerçekleştirebilmek adına P2P protokolünün kullanma imkanı tanımaktadır. Borsanın sağladığı bu imkan ile kullanıcılar direkt olarak doğrulanmış reklamverenler ile BTC, ETH ve USDT para birimlerini kullanarak transfer işlemi gerçekleştirebilmekte.

İşin güzel taraflarından biri ise; bu transfer işlemlerinin hiç birinde kullanıcılar komisyon ücreti ödemiyor. Komisyonsuz OKEx P2P işlemi yapmak için tek yapmanız gereken, borsaya üye olarak KYC1 doğrulmasını gerçekleştirmek.

Şimdi gelelim OKEx P2P’de onaylı satıcı olma adımlarına.

OKEx P2P’de nasıl onaylı satıcı olunur?

Öncelikle üyeliğiniz yok ise BURADA daha önce oluşturulmuş konuda ki adımları uygulayarak OKEx borsasına üye oluyoruz ve üyelik işlemlerini tamamlıyoruz.

1. Üye olduktan sonra ana sayfada bulunan ‘’Alış-Satış’’ sekmesine tıklıyoruz.

okex 1.jpg


2. Karşımıza gelen sayfada ‘’P2P İşlem’’ sekmesine tıklıyoruz.

okex 2.jpg


3. Açılan sayfada altta ki görselde gösterdiğim ‘’İlan Oluşturun’’ butonuna tıklıyoruz.

okex 3.jpg


4. Ekranda görülen sayfada işlem detaylarımızı gireceğiz. Bu kutucukta doldurulması gereken bölümlere dair bilgilerden bahsedecek olursak;

okex 4.jpg


4.1. Açılan kutucuğun en üstünde ‘’Satın Al’’ ve ‘’Sat’’ şeklinde iki seçenek göreceksiniz (ben nasıl satıcı olunur rehberi hazırladığım için ‘’Sat’’ işlemlerini anlatmaya devam edeceğim). Sat butonuna tıkladıktan sonra sağ tarafta T1 butonu göreceksiniz. Bu kutucuğu işaretlerseniz transfer miktarınıza 24 saatlik bir bloke koyulacaktır ve bu şekilde güvenli bir ticaret yapmanız sağlanacaktır. Bu sebeple bu kutucuğu işaretlemekte fayda var ancak işleminin acil olmasını isteyen alıcılar bu kutucuğu işaretlemeniz durumunda sizin işleminizi tercih etmeyebilirler. Yani burada tercih size kalmış.

Bu işlemden sonra altta bulunan tokeni ve itibari para birimini seçmeniz gerekiyor. Örneğin BTC => TRY.

4.2. Hemen altta ‘’Emir Defteri’’ sekmesi bulunuyor. Bu sekmede oluşturduğunuz satış emirlerinin OKEx P2P emir defterinde görünür olup olmayacağını seçiyorsunuz. Evet seçeneği ilanınızı tüm kullanıcılara açar, hayır seçeneği ise, ilanınızı sadece sizin bir link aracılığı ile tanıdığınız alıcılara ulaştırabilmenizi sağlar.

4.3. Emir türü butonundan ise ilanınızın sabit veya değişken fiyat seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

4.4. Satış fiyatı sekmesinde, satacağınız varlığın karşılığında talep ettiğiniz değeri belirtin. Bu değer tamamen size kalmış bir değerdir ve satacağınız varlığın değerini alıcılara iletmek için kullanılır.

4.5. Miktar sekmesinde, satmak istediğiniz varlığın miktarını belirlemelisiniz.

4.6. Limit tutarı sekmesinde, satacağınız varlığın limit miktarını belirleyin. Örneğin 100 dolar varlığa sahipsiniz ve bu varlığın tamamını satmak istiyorsanız, USDT fiyatı karşılığı TRY miktarını, güncel kur değerlerine göre hesaplayarak bu limiti belirleyebilirsiniz. (1 USDT=8 TRY ise 100 USDT=800 TRY gibi)

4.7. Doğrulama sekmesinde, ticaret yapacağınız alıcının KYC doğrulama seviyesini seçebilirsiniz. Mesela KYC2 seçeneğini seçtiğiniz taktirde, sadece KYC1 doğrulaması yapmış alıcılar bu alım-satıma katılamayacaktır.

4.8. Ödeme penceresi sekmesinde alım-satım işlemini kaç dakikada yapabileceğiniz seçmelisiniz. 15 ile 90 dakikalık seçeneklerden hangisi sizin için uygun ise, yani bir alıcı satın alma işlemi yapmak istediğinde bu işlemi kaç dakika içinde gerçekleştirme imkanınız var ise bu zaman dilimini seçmenizi tavsiye ediyorum.

4.9. Kayıt tarihi sekmesinde ise alıcının OKEx borsasına ne zaman kayıt olduğu seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Örneğin kayıt süresi 1 aydan fazla olan alıcılar ile alım-satım işlemi yapmak istiyorsanız, ilan açtığınız tarihten 1 ay öncesini seçebilirsiniz.

4.10. Daha sonra emir açıklamaları kısmına da ilanınız ile ilgili alıcılara bildirmek istediğiniz opsiyonları girerek ‘’Gönder’’ butonuna tıklayın.


5. Bu sayfada ilk defa ilan açıyorsanız ki bu içeriği okuduğunuza göre bu ihtimal olası, kendinize bir takma ad belirlemeniz gerekiyor.

okex 5.jpg


6. Rumuz belirledikten sonra ‘’Gönder’' butonuna tıklıyoruz ve karşımıza ödeme şekli penceresi geliyor. Bu pencerede hangi para birimi ile ticaret yapacağınızı seçmeniz ve banka bilgilerini girmeniz gerekiyor.

Tüm bu işlemleri eksiksiz olarak yaptıktan sonra OKEx pazaryerinde onaylı bir P2P satıcı oluyorsunuz. Onaylı satıcılar OKEx güvencesine sahip olduğu için, her zaman alıcılar tarafından daha güvenilir görülür ve tercih edilme oranı yüksektir.

Bu içerikte yazılanlar tamamen bilgi verme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi içermemektedir.
 

Bu konudan Gknacr isimli kullanıcıya 0.00001380 Bitcoin verilmiştir

0.00001380 Satoshi ise Anlık Kur Üzerinden 4.47 Türk Lirası Değerindedir.

Son düzenleme:
Üst