Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Sbercoin için Hazırlıklar Tamamlanıyor

sbrbank.jpg

Rusya her ne kadar kripto paralara yönelik yasaklarıyla gündeme gelse de, kripto paralara olan ilgisi bir sır değil. Rusya'nın en büyük bankaları arasında bulunan SberBank kendi kripto parasını çıkarmak için çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalarda JP Morgan'dan destek alan Sberbank'ın 2021 yılında çıkarmayı planladığı kripto paranın adının SberCoin olduğu belirtildi. Uzmancoin sitesinin, banka kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Sberbank, aynı zamanda müşterilerine kripto paralar ve diğer dijital ürünlerin kolay alım satımının gerçekleştirilebileceği bir platform üzerinde de çalışıyor.

Bankaların kripto para borsası açma girişimleri ilk değil. Bir çok banka bu konuda girişimler başlatmış durumda. Türkiye'de ise Aktifbank 2019 yılında Bitmatrix adındaki borsayı faaliyete sokmuş ancak aynı yıl borsayı kapatmıştı.

Bankanın CEO'su görevini üstlenen Herman Gref tarafından yapılan açıklamaya göre SberBank'ın çıkarmayı planladığı SberCoin, Rus rublesine bağlanarak, bu para üzerinden işlem görmesi sağlanacak. Ancak bu konunun önünde halihazırda bir engel var. Kendi blockchainini kurmayı hedefleyen SberBank, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından hazırlanan ve dijital varlıkların önünü açan yasanın bir bölümünde belirtilen kripto paraların yasaklanması konusunda ikilem yaşayabilir.

Bilindiği üzere ülkelerin kripto paralara bakış açısı mesafeli. Tam olarak kabul etmeseler de kullanımına müsaade ediyorlar. 2021 yılının başında yürürlüğe girecek yasa ile kripto paraların kullanımı tamamen yasaklanarak, tokenize edilmiş dijital hisse senedi, dijital kıymetli maden vb. varlıkların kullanımının önü açılacak. Bu yasanın neler getireceği henüz bilinmese de, kripto paralara olan ilginin bu yasanın uygulanabilirliğinin üzerindeki en büyük engel olduğu konusunda uzmanlar hemfikir.

Ben Rusya'da kripto para birimlerini yasaklayacaklarına inanmıyorum. Yasaklasalar bile bu uzun soluklu olmayacaktır. Kapalı kapılar ardında ne tür pazarlıklar yapılıyor bilmiyorum ancak ABD'nin dijital dolar çalışmaları olduğunu okumuştum. ABD bile kendi parasını dijital hale getirmeyi planlıyorsa tüm dünya bunu yapmaya çalışacaktır. Rusya'nın buna karşı koyacağını sanmıyorum. Çoğunluğa uymaktan başka şansları yok. Hem zaten ha kripto para ha dijital hisse senedi. Bir bakıma ikisi de aynı kapıya çıkıyor. Sadece uygulama şekli farklı olur.

Dijitalde sıkıntı yok. Merkez bankaları zaten buna çalışıyor. Kripto parada sıkıntı var. Dijital ile kripto ayrımını yapın bence :) Rusya katıdır ekonomide. Dediklerini yapma ihtimalini yüksek görüyorum.

Kripto para , bir çok insan için halen somut bir değer taşımıyor. Sanal bir oluşum olduğu için nesnel bakan insanlar uzak duruyor. Hatta bazı ülkeler de öyle. Altın karşısında bitcoin dahil diğer kripto paraların şansı az. Zamanla değişim hızlanacak ama altın her zaman somut , nesnel bir argüman olarak en ön safta yer almayı sürdürecektir. Küresel anlamda hiç bir ülke kripto paranın yayılmasını önleyemez. Dünya artık kocaman bir köyden ibaret. Her şey herkesi etkiler hale geliyor. Kaçacak yer yok. Sadece doğru zamanda doğru olanı seçmek var.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,152
Kullanıcılar
6,685
Son üye
Wkfrdaken
Geri