Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Steem Nedir?

Steem nedir? sorusunu aslına bakarsanız o kadar çok cevapladım ki. en anlaşılır yolun en basite indirgenmiş şekilde anlatım olduğunu düşündüğümden mümkün olduğunca emel bir anlatım gerçekleştirmeye çalışacağım.

Steem en temelde bir kripto paradır. bir değeri vardır. Bir zamanlar efsane değerlenmiş ancak şu an sürünme pozisyonundadır. Yinede bir gün yeniden doğrulacağına olan inanç hala var. Steem, diğer kripto paralardan biraz farkılıdır.Diğer keripto paralarda ya tokenlar zaten hazırdır ya da madencilik ile coinler çıkarılır. Steem ise yaptığınız işlemlere karşılık size verilen bir varlıktır. nedir bu işlemler derseniz. Çeşitli ara yüzleri kullanarak steem blockchainine erişmeniz gerekiyor en başta. Bunun için en çok tercih edilen steemit.com ara yüzüdür. Steemit, Steemit INC tarafından yönetilen bir ara yüzdür ve her ne kadar merkeziyetsiz bir kripto para gibi görünse de daha sonra detaylarına değineceğim sebeplerden ötürü tamamen Steemit INC etrafında dönen bir sistemdir.

www.steemit.com adresine girdik. Üyelik gerçekleştirdik. Bir süre sonra (1 haftayı ulabilir) bize bir üyelik linki gelecek. Bizde bu linkten girerek üyelik işlemlerimizi tamamlayacağız. Ya da site içerisinde hesap satışları mevcut. kullanıcı adınızı belirleyip gereken ödemeyi yaptıktan sonra hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Steemit.com ya da steem blockchainine bağlı diğer ara yüzlerde özgün, istediğiniz dilde, uygun proje ya da standart etiketlerini (TAG) kullanarak bir makale yazdık, fotoğraf paylaştık, düşüncelerimizi anlattık, bir projeyi tanıttık vs. Sonra bu yazıyı gönderiyorsunuz ve Steem blockchaini üzerinde artık yazının daimi hale geliyor. Bu noktadan sonra 7 gün boyunca konunuz kullanıcılar tarafından ödüllendirilebilir.

Ödüllendirme sistemi adaletten uzak bir sistem baştan söyleyeyim Güçlünün zayıfı ezdiği bir hiyerarşik yapı üzerine kullanılmış. oy verme işleminde kullanılan birim Steem Power (SP). Bu SP ile ne kadar SP'niz olduğuna bağlı olarak oylama yapabiliyorsunuz ve konu gelirinin artmasını sağlayabiliyorsunuz. Göründüğü kadar basit değil. 7 aylık emek sonunda 1k SP civarına ulaştım ve steem en yüksek seviyelerindeyken bile yanlış hatırlamıyorsam 1 dolar civarında oy veriyordum. belki de 10 centti tam hatırlamıyorum ama fazla değil yani. Öyle kazanmak kolay değil. Her kripto parada olduğu gibi burada da balinalar var. Yüksek oy güçlü hesaplarla aranız iyiyse yaşadınız. yok kötüyse eksi oylamalarla konularınızı görünmez hale getirip itibarınızı düşürebilirler.

Steem Power nasıl kazanılır?

Steem power en temelde steem blockchainine yatırım yaparak kazanılabilir. Ayıca konu gelirlerinden de Steem Power kazanılabilir. 1 Steem= 1 SP'ye eşittir. 1 Steem karşılığında Power Up işlemi yaparak 1 Sp alabilirsiniz. Bu işlem anında gerçekleşir ve hesabınızın oy gücü artmış olur. Ancak tam tersi işlem biraz daha uzun bir süreç gerektirmektedir. Spekülasyonların önüne geçilebilmesi maksadıyla, Steem Power'dan Steem2e çevirme işlemi başlatıldıktan 13 hafta sonra tamamlanır. Bu 13 haftalık süreç içerisinde her hafta Power Down, yani Steem Power'ı Steem'e dönüştürme işleminizdeki dönüştüreceğiniz miktarın 1/13'ü hesabınıza Steem olarak geçer.

En temelde böyle işleyen bir sistemi var. Bir nevi ödüllendirme ama sabit bir kazanç sistemi yok. 3 konunun bir asgari ücrete denk geldiği zamanları bilirim. Ayrıca şuan sürünüyor ama kalkacağını düşünenler var demiştim. Bunun sebebi; ilk başta Steemit INC, Ned Scott ve Dan Larimer tarafından yönetiliyordu. Dan Larimer'i EOS'tan yakınen tanırsınız. tanımıyorsanız da ayıp :) daha sonra Dan larimer ayrıldı. Ned Scotttek başına ipleri eline aldı. Steem fiyatında ciddi bir yükseliş yaşatacak projelere her türlü desteği verdi. Son olarak Utopian isminde Tercüman, Developer ve herkesin yapabileceği basit tanıtım gibi alanlarda hizmet veren bu proje ile Steem blockchaini, açık kaynak kodlu yazılımlar ile ilgilenen ve steem blockchain üzerinde sürekli olarak bir şeyler geliştiren bireyler toplanmış oldu. o periyotta zirve yaptı ancak sömürü doğamızda var. Sömürüden dolayı olaylar zorlaştı ve kaznaçlar düştü. Kullanan sayısı gün geçtikçe azaldı. Derken yavaş yavaş proje kaybolmaya mahkum oldu. Sonrasında çok büyük icraatlar olmadı. En sonunda da yakın zaman Ned Scott, Steemit INC'yi Tron Vakfının başındaki ve TRX'in hakim ismi Justin SUN'a sattı.

Justin SUN'a satış sonrası Steem blockchainindeki bir çok balina endişeye kapıldı. Justin SUN'ın onlara çok kazanacaklarını söylediği dedikodu olarak dolaştı hatta. Ancak balinalar birleşip Justin SUN'ın karar verme mekanizmasında kullanabileceği tüm steem varlıklarının oylama dışı bıraktı. Daha sonra gelen bir karşı hamleyle Justin Sun Binance'nin dahil olduğu steem kabul eden borsaların kullanıcı varlıklarını kullanarak bu işlemi tersine çevirip o balinaların hesaplarını dondurdu. Derken o hesapları boşaltmaya çalıştı. tam boşaltmaya çalışırken aktardığı hesap hacklendi. Anlatmakla bitmez detaylar konu çok uzadı ve sıkmaya başladı gibi. Finalde Steem blockchain hardfork ile Hive adında yeni bir blockchaine ayrıldı. O balinalar şimdi o blockchainde mutlu mesut yaşıyorlar.

Steem Nedir? sorusuna defalarca cevap verdiğimi söylemiştim. Steem en kaba haliyle ve anlattığım geçmişiyle budur. :)

d.tube ve dlive vardı. daha sonra steem blockchaininden ayrıldılar diyebilirim. Yani d.tube tam olarak ayrılmadı ama dlive tron ağına dahil oldu, daha öncesinde de başka bir ağa dahillerdi. Ama çıkışları steemdi. Hepsinin ilk tohumları orada atıldı :D

d.tube ve dlive vardı. daha sonra steem blockchaininden ayrıldılar diyebilirim. Yani d.tube tam olarak ayrılmadı ama dlive tron ağına dahil oldu, daha öncesinde de başka bir ağa dahillerdi. Ama çıkışları steemdi. Hepsinin ilk tohumları orada atıldı :D
biz steem alım satımı yapıyorduk o zamanlar poloniex'te.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,149
Kullanıcılar
6,683
Son üye
keycheck
Geri