Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Teknik Analizde Yapılan Hatalar #2

Teknik Analiz

Korgeneral
Süper Moderatör
Merhaba arkadaşlar. Dün başladığım Teknik Analizde Yapılan Hatalar yazısına devam ediyorum. Bu seride psikolojik hatalara yer veriyorum. Sonraki yazılarda teknik olarak gösterge ve hesaplama yanlışlarından bahsetmeyi planlıyorum. Tamamen doğaçlama ilerlediğim için ben de neler yazacağımı şu an bilmiyorum. Hep beraber göreceğiz. Başlayalım.

5. Farklı Planlarla Hareket Etmemek
Grafikler üzerinden yapılan bir çizime veya hesaplamaya bağlı kalmak sınırlı bir çerçeveye hapsolmaktan başka bir şey değildir. Piyasalar sürekli hareket halinde olduğu için güncel kalmak gereklidir. Bu yüzden A, B, C gerekiyorsa daha fazla planımız olmalı. Grafikleri incelerken yukarı, aşağı veya yatay seyre göre zorlanmadan pozisyon değiştirebilmek gerekiyor. Yoksa aniden gelen beklenmedik bir hareket her şeyi altüst edebilir ve öylece kalakalırız.

Farklı stratejilere sahip olduk mu hava aniden bulanıklaştığında önümüzü görmemiz kolaylaşır ve hareket alanımız genişler. Böylece krizden kurtulmak hızlı ve kolay . olur. Piyasa sürekli güncellendiği için bizim de piyasaya göre kendimizi ayarlayabilmemiz gerekiyor.

6. Doğal Olmayan Hareketlere Hazır Olmamak
Birden fazla stratejimiz olduğu zaman piyasanın olağan seyri dışında gerçekleşen olaylara karşı yorumumuz ve hamlelerimiz hazır olur ve uygulaması kolay olur. Örneğin SEC kararları, kurumsal şirketlerin ani satış haberleri veya Musk veya Ray gibi şımarık şırtıkların anlamsız söylemleri piyasada ani ve olağandışı hareketlere sebep olabiliyor. Bu gibi durumlara karşı sabırlı kararlı olmak gerekiyor. Aynı zamanda böyle durumların etkilerinin geçici olacağını ve bir süre sonra piyasanın olağan seyrine geri döneceğini bilmek gereklidir.

7. Pozisyon Değişikliklerine Açık Olamamak
Beklenmedik hareketlere karşı inatçı davranmamak gerekiyor. Gelişen yeni koşullara ayak uydurmak önemli hamlelerde bulunmamızı sağlayacaktır. Piyasa inatla düşüşe devam ediyorsa bazen şartları kabul edip piyasaya ayak uydurmak lazım. İnatçı davranıp ters pozisyonda kalmaya devam etmek sermayenin sıfırlanması ile sonuçlanabilir.

8. Teknik Analizin Sadece Yol Gösteren Tahmin Oyunu Olduğunu Unutmak
Belki çok iyi teknik analiz yapıyorsunuzdur; fakat bu analizlerin sadece tahmin olduğunu unutarak ciddi anlamda analizimize göre hareketlerin geleceğine inanmak da büyük hatalardan biridir. Hangi balinanın ne zaman alım veya satım yapıp piyasaya yeni bir yön vereceğini asla bilemeyiz.

Grafiklerin geleceği göstermek gibi bir işlevi olmadığını da unutmamak gerekir. Grafikler sadece geçmişi gösterirler. Bu yüzden yaptığımız çizim veya hesaplamaların sadece geçmişten alınan ortalamalardan ibaret olduğunu ve her şeyin aniden değişebileceğini kabul etmek şarttır.

9. Her Söylenene İnanmak
Kendi analizi olmayan yatırımcıların düştüğü büyük bir tuzaktır bu durum. Sağda solda hayali/duygusal birkaç çizgi çizerek tamamen yanlı tavır alarak büyük yükselişler beklediğini ballandıra ballandıra anlatan kişilere kulak asarak büyük bir tuzağa düşmüş oluruz. Yapılan her analizin emin analiz olduğunu kim söyleyebilir? Sözüne güvenip takip ettiğimiz analistin ciddi anlamda bilgi sahibi olduğunu nereden biliyoruz? Belki de alttan alıp size yukarılardan satmayı planlayan biridir?

10. Sabır
Belki de lazım olan en önemli erdemdir sabır. Şu an finansal bir konu ile ilgili konuştuğumuz için odak noktamız budur; fakat hayatımızın odak noktasına sabır erdemini yerleştirmemiz başarı ve huzur için gereklidir.

Teknik analizimizi yaptık. İşlemi açtık. Her şey çok güzel gidiyor. Belirlediğimiz bir hedef geldi ve satışı gerçekleştirdik, diyelim. Ama bakıyoruz ki yükseliş devam ediyor. Bu durumda fiyatların muhakkak geri dönüş yapacağını, yeni bir alım fırsatı vereceğini bilmemiz o noktayı sabırla bekleyebilmemiz gerek. Böyle bir durumda çoğu zaman yapılan ikinci alım en tepeden yapılmış olanıdır ve sonuç düşüşle gelen panikleme ve hüsran olur.

Pozisyon almak için doğru yeri tespit edip beklemeyi bilmek her zaman kazanç getirmiştir. Giriş veya çıkışlarımızı ayarladıktan sonra sabırlı olmak gerektiğini kendimize sürekli telkin edip beklemeyi öğrendik mi olayın çözümü için en büyük adımı atmış oluruz.

Bunun yanında tabii aç gözlü olmamak da önemlidir. Sabırlı ve kanaatkâr olma dersleri verebilmeliyiz kendimize.

Sanırım serinin sonuna geldim. Anlatacak bir şey bulamıyorum artık. Sizlerin de eklemek istediğiniz birkaç paragraf olduğundan eminim. Konunun insanlara faydalı olabilmesi için katkılarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Son düzenleme:
Elinize sağlık hocam, sabır maddesini kendi örneğimle somutlaştırayım ben de.

Teknik analizimizi yaptık. İşlemi açtık. Her şey çok güzel gidiyor. Belirlediğimiz bir hedef geldi ve satışı gerçekleştirdik, diyelim. Ama bakıyoruz ki yükseliş devam ediyor. Bu durumda fiyatların muhakkak geri dönüş yapacağını, yeni bir alım fırsatı vereceğini bilmemiz o noktayı sabırla bekleyebilmemiz gerek. Böyle bir durumda çoğu zaman yapılan ikinci alım en tepeden yapılmış olanıdır ve sonuç düşüşle gelen panikleme ve hüsran olur.

Aynı durumu defalarca kez yaşadım, sattım yükselişe geçti ve hemen daha fazla yükselir düşüncesiyle fomoya kapılarak yüksekten aldım fakat tekrardan düşükten hatta daha da düşükten alım fırsatı verdi ama ben sabır edemeyip yüksekten almıştım, daha sonrasında ya uzunca bir süre bekledim ya da zararına sattım. Mutlaka ki alım fırsatını tekrar verecektir, yükselip de düşmez dediğim coinler bile tekrardan alım fırsatı verdi.

Hangi balinanın ne zaman alım veya satım yapıp piyasaya yeni bir yön vereceğini asla bilemeyiz.

Benim gözlemlerimden çıkardığım aslında bu piyasanın tam bir matematiğinin olmadığıdır. Bir de piyasanın ani iniş çıkışlarına karşı, sermayemizin bir kısmını stabilcoinlerde tutabiliriz. Ani düşüşlerde alttan alım fırsatı yakalanabilir böylece.

Elinize sağlık hocam, sabır maddesini kendi örneğimle somutlaştırayım ben de.

Aynı durumu defalarca kez yaşadım, sattım yükselişe geçti ve hemen daha fazla yükselir düşüncesiyle fomoya kapılarak yüksekten aldım fakat tekrardan düşükten hatta daha da düşükten alım fırsatı verdi ama ben sabır edemeyip yüksekten almıştım, daha sonrasında ya uzunca bir süre bekledim ya da zararına sattım. Mutlaka ki alım fırsatını tekrar verecektir, yükselip de düşmez dediğim coinler bile tekrardan alım fırsatı verdi.

Evet. Bu konuya dikkat etmek gerek. Çoğu kişi sabırsız davranarak kaybediyor.

Benim gözlemlerimden çıkardığım aslında bu piyasanın tam bir matematiğinin olmadığıdır. Bir de piyasanın ani iniş çıkışlarına karşı, sermayemizin bir kısmını stabilcoinlerde tutabiliriz. Ani düşüşlerde alttan alım fırsatı yakalanabilir böylece.

Matematiği geçmişe dönük çalışıyor. İleriye dönük matematiksel problemler çok da etkili olmuyor çünkü arka planda insanlar tarafından yapılan bilinçli bilinçsiz alım satımlar var.

9. ve 10. konu başlıkları 'her söylenene inanma ve sabır' gerçekten bir çoğumuzun başaramadığı birşey buna ben bile dahiilim.Umarım bundan sonrası için sizin ve sizin gibi bilgilendirme yapanlar sayesinde birazda olsa tedbirli ve mantıklı adımlar atabiliriz.Paylaşımınız için teşekkür ederim

İnsan, ömrünün bilmem ne kadarı uykuda, tuvalette, banyoda, yemekte geçiyormuş ya hani. İşte buna şimdi "kripto bekleyişi"ni de ekliyoruz. Sanırım bizim neslin ömrünü en çok bu tüketecek. :)

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,149
Kullanıcılar
6,682
Son üye
osmanhazar265
Geri