Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Terra Classic (LUNC) 1 Dolar Olacak m?

ustc.jpg

Terra Classic (LUNC) için uygulanan yakım mekanizmasının devreye girmesiyle beraber en çok merak edilen konuların başında Terra Classic (LUNC) 1 dolar olacak mı? Sorusu var. Daha önce Terra Classic (LUNC) hakkındaki çeşitli içeriklerimde bu konuya yönelik bir içerik hazırlayacağımdan bahsetmiştim. Fırsat bulmuşken sizlerle paylaşmak istedim.

Terra Classic (LUNC) yakım mekanizmasına göre şuan arzı 6.9 trilyon olan Terra Classic (LUNC)’nın arzının 10 milyar adede düşürülmesi hedefleniyor. Bu hedefe ulaştıktan sonra yakım mekanizması durdurulacak. Bazı analistlerin her şeyin yolunda gitmesi halinde Terra Classic (LUNC) ‘nın alabileceği fiyatlandırmaya yönelik tahminlerini okumuştum. Genel kanı 40-50 milyar coin seviyelerine arz indiğinde 1 dolar seviyelerine gelebileceği yönünde. Bu mantıkla yaklaşık 800 milyar coin seviyelerinde de 1 TL olması muhtemel oluyor.

Yakım miktarlarını inceleyelim. Yakım mekanizmasının başladığı 21 Eylül tarihinden günümüze kadar;

21 Eylül : 80 milyon

22 Eylül : 380 milyon

23 Eylül : 455 milyon

24 Eylül (konunun yazıldığı saate kadar): 44 milyon

Yani bakıldığında günlük yakım miktarı 500 milyon coin bile değil. Hadi 500 milyon olduğunu farz ediyorum ve hesaplamaları buna göre yapacağım.

Analistlerin yaptıkları kalması gereken coin adedinden yola çıkarak;

6.900.000.000.000 – 800.000.000.000 =6.100.000.000.000

Yani analist hesaplarına göre yaklaşık 1 TL olması için yakılması gereken miktar 6.1 trilyon adet.

6.100.000.000.000/ 500.000.000 = 12.200 gün

12.200/ 365 = 33.42 yıl

Hadi 33 yıl olsun. Yani bu yakım hızına göre 1 TL olabilmesi için (analist değerlendirmelerine göre) 33 yıl gerekiyor.

Gelelim 1 dolar olayına

6.900.000.000.000- 40.000.000.000 = 6.86 tirlyon

Yine aynı şekilde günde 500 milyon yakılsa 13.720 gün ediyor. Bu da yaklaşık 37.5 yıl ediyor. Yani analistlerin hesabına göre bile çok ciddi bir süre gerekiyor.

Gelelim kendi şahsi analizlerime. Sosyal medyada sıkça görüyorum LUNC 1000x diye. Şimdi akıl var mantık var. Özellikle bu yakım hızı düşünüldüğünde ve yukardaki hesaba benzer hesaplar yapıldığında kabaca konuşursak 1000x olabilmesi için piyasanın 10x arttığını farz ediyorum. Boğa sezonundayız diyelim. Kaldı 100x. Terra Classic (LUNC) şuan coinmarketcap verilerine göre 40’ncı sırada yer alıyor. Hadi ilk 10’a kadar yükseldi ve 10’ncu sırada halihazırda şuan Dogecoin’in olduğu yere geldi. Bunun için piyasa değeri olarak 6 kat artması lazım. Hadi onu da yaptı. Hatta 10 kat arttı. 100x’den kaldı 10x. Eee artık bu 10x’i de yakım mekanizmasının kendisinin halletmesi lazım. Yani Terra Classic (LUNC) arzının şuan ki seviyesinin 10’da birine düşürmeleri lazım bu ne yapıyor. 6.9 trilyondan 690 milyara. Yukarı da 800 milyar hesabı yapmıştık. 690 milyarı siz düşünün. Benim elimde baston olur heralde.

Birde kripto para yatırımcıları bir şeye körü körüne yatırım yapıyorlar. Çok fazlasıyla dikkatimi çekiyor. Hiç hesap kitap ve olabilirlik düşünülmüyor. Yakım var, uçacak kaçacak. Uçabilir de nereye uçacak. 5 kat dersin tamam derim 10 kat dersin ona da tamam derim. 1000x bir sürü borsada listeli bir kripto para için öyle 6 ayda 1 yılda kolay kolay olacak bir şey değil. 100x’e bile bu sürelerde vay be diyerek bakıyoruz. Birde yakım mekanizmasını düşünürken, insanlar şimdi bu konuya odaklanmış, sırf yakım fazla görünsün diye bile cüzdanlar arası hareket ettirenler var. Yarın bu trend gittiğinde ne olacak. Ya da fiyat yükseldi, insanlar milyon yakarken binler yakmaya başlayacak. O zamanda bu günlük 500 milyon yakım sayılarına ulaşabilecek mi?

Kısacası konuyu özetlemek gerekirse benim şahsi analizlerim ve düşünlerim ışığında; Terra Classic (LUNC) kısa vadede çok büyük yükselişler görebileceğini düşünmüyorum. Tüm bunlarla beraber genel piyasanın yükselmesi durumunda bir yükseliş eğilimine girebileceğini ve yakım hızının artmasıyla belli bir noktaya ulaşabileceğini düşünüyorum. Ancak tüm bunlar yeni trendler oluşup Terra Classic (LUNC) o zamana kadar unutulmazsa gerçekleşebilir. Şuan Terra Classic (LUNC)’ı kurtarmak trend bir konu, ama gelecek ay aynı trende sahip olmayabiliriz.

Konu içerisinde belirtilen huşular yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Yatırımlarınızı kendi fikirlerinize göre değerlendirin. Risk sizin kazanç sizin.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,205
Kullanıcılar
6,744
Son üye
mehdem821
Geri