Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Terra Classic (LUNC) ve Terra Classic USD (USTC) Yanmaya Başladı

indir (23).jpg

Kripto dünyasında yakın geçmişin en büyük sansasyonel olayı olan Terra Luna çöküşünü bu piyasasının içerisinde olanlardan bilmeyen yoktur sanırım. daha sonrasında Terra ekibi tarafından bir eylem planı olarak yürürlüğe sokulan yeni bir zincir ile eski Terra Luna; Terra Classic (LUNC)'e, eski Terra USD; Terra Classic USD (USTC)2ye dönüşmüş ve yeni zincirde Terra Luna yeniden başlatılmıştı.

Eskiden çok bahsetmeye gerek yok. O günler yatırımcılar için kara günlerdi ve etkilerini halen yaşamaya devam ediyoruz. Terra Classic (LUNC) ve Terra Classic USD (USTC), Terra ekibi tarafından başıboş bırakılmış ve bu sayede sansasyonel durumlardan uzak bir hal alarak kendi içinde topluluk liderleriyle gelişimini sürdürmüştür. Kısa zaman önce başlatılan bir topluluk hareketiyle birlikte gönüllü olarak kullanıcılar yakım adreslerine Terra Classic (LUNC) ve Terra Classic USD (USTC) göndermeye başladılar ve bu sayede dolaşımdaki yüklü miktardaki Terra Classic (LUNC) ve Terra Classic USD (USTC)'i azaltmayı amaçladılar. Bu hareket ilham vermiş olacak ki topluluk içerisinden bir teklifle "vergi yakımı" oylaması yapıldı ve benzeri görülmemiş bir şekilde neredeyse oy birliğiyle bu işlem kabul edildi.

"Vergi yakımı" uygulamasına göre yatırma ve çekme işlemleri esnasında yatırılan ve çekilen miktarın %1.2'si otomatik olarak dolaşımdan çıkarılacaktı. 21 Eylül 2022 tarihi saat 09:00 itibariyle güncellenen protokol ile beraber artık Terra Classic (LUNC) ve Terra Classic USD (USTC) yatırma ve çekme işlemlerinde vergi ödemesi resmen başlamış oldu.

Vergi ödemesinin başladığı saat itibariyle gerek manuel yakım gerekse vergiden kaynaklı yakımlar yaklaşık 18 milyon adete ulaştı. Tabi ki bu rakam Terra Classic (LUNC) için yakılan rakamlar. Terra Classic USD (USTC)ise bu rakam 156 bin civarında. Elbette arz durumlarının da yakılan miktarla doğrudan etkisi var. Büyük patlama sonrası (malum Terra olayı) eski Terra Luna şuan ki Terra Luna Classic (LUNC) arzı 6.9 trilyon adete kadar yükseldi. Bu durumda ciddi bir düşüşü beraberinde getirdi. O günler geçti ve arz bu miktarda kaldı ki yatırımcılar bu durumdan hiç hoşnut değildi. Sonuçta böyle bir organize durum ortaya çıktı. Ne kadar etki edecek bilinmez ama bu etkinlik başladığından beri yaklaşık 4 milyar adet Terra Classic (LUNC) yakılmış durumda. Bu bahsettiğim %1.2 vergi gelmeden önce gönüllü olarak yapılan yakımlar.

Şimdi gelelim bu durumun Terra Classic (LUNC) ve Terra Classic USD (USTC) üzerindeki etkisine. İlk günde çok bir etki hissedilmediğini söylemek doğru olur sanırım. Ayrıca yakılan miktarlar mevcut arza göre komik rakamlar. Bu rakamların bu kadar düşük olmasının Binance, Huobi gibi borsaların henüz yatırma ve çekme işlemlerini açmaması da etki ediyor. Bu %12'lik vergi yürürlüğe girmeden önce ortalama 30 milyon civarında günlük yakım mevcuttu. Şuan durum 100 milyon civarına gelecek diye tahmin ediyorum. Ancak bu durumda arzı hedeflenen 10 milyar adede düşürmek için yetersiz kalacak ve dışarıdan desteğe ihtiyaç duyacak gibi görünüyor.

Vergiye destek veren borsaların bu konuda ki tutumu biraz farklı. Terra Classic (LUNC) topluluğu borsalara sadece yatırma ve çekmede değil, borsa içi işlemlerde de vergilendirme yapmaları konusunda baskı yaptı, ancak bu baskı pek çok borsa tarafından reddedildi. En azından şimdilik.

Binance , OKX, Kraken, Huobi, Bitrue, Poloniex gibi borsalar sadece yatırma ve çekme işlemlerinde %1.2 vergi yakımını desteklerken, Kucoin, MEXC, CoinInn gibi borsalar aynı zamanda borsa içi işlemlerde de vergilendirme yapacaklar.

Konumuza dönecek olursak; ortalama 10 yıllık hedef koyarsak 10 milyarlık arza ulaşmak için;

6.890 trilyon adet arzın yakılması gerekiyor. Yıllık 689 milyar adete denk geliyor bu rakam. Ortalama da günlük 2 milyar civarında Terra Classic (LUNC) yakılmasını gerektiriyor. Oldukça zor bir durum. Özellikle bu gönüllü yakımların fiyat barajı yükselince pek kullanılmayacağı düşünüldüğünde. Şimdi 1 milyon adet gönderen o zaman en fazla 10k adet gönderecek gibi düşünebilirsiniz.

Terra Classic (LUNC) ve Terra Classic USD (USTC) zor bir yola girdiler. Ancak sansasyondan uzak ve bütünleşmiş bir topluluk olarak hareket ediyorlar. Bazı dedikodulara da değinmeden edemeyeceğim. Terra vakfının elinde mevcut USTC'ler var. Bu yapılan işlemlerin USTC'yi eski haline getrip yeni bir vurkaç operasyonu olabileceği yönünde dedikodularda mevcut. Ancak çok inandırıcı değil. Topluluk oylamasında %99.9 gibi bir oranla geçmiş ve yatırımcıları tarafından yenden sahiplenilmiş bir kripto para gibi duruyor benim gözümde. Terra Luna'dan daha az irrite ediyor diyebilirim

Elimde bir miktar tuttuğumu da belirtmek istiyorum. Yakın zamanda bir şey beklemiyorum. Ancak ciddi yükseliş potansiyeli taşıyan (Aynı şekilde ciddi düşüş potansiyeli de taşırlar) kripto paraları elimde tutmayı seviyorum. @Teknik Analiz 'den yakın zamanda Terra Classic (LUNC) Teknik analiz bekliyorum diyerek sözlerimi sonlandırıyorum :)

Konu içerisinde hususlar yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Yatırımlarınızdan siz sorumlusunuz.

Konuyu yazdığımdan şuana kadar yakım miktarı 36m'e çıktı. Yaklaşık 1 saatte 2'ye katladı yani. Birileri bir hareket yapacak bakalım hayırlısı

Bilgilendirme için teşekkürler takibimde ama girmeye çekindiğim bir durum :D kesin pişman olacağım ama neyse

Bilgilendirme için teşekkürler takibimde ama girmeye çekindiğim bir durum :D kesin pişman olacağım ama neyse
Pişman olacak olsaydım bu piyasada, bu pişmanlık olayıyla geçerdi ömrüm. O yüzden her zaman farklı fırsatlar vardır, böyle düşünün.

Bu arada dün 80m yakıldı. Bugünde şuana kadar 24m civarı. Binance yatırma çekme etkin değil. Ortalama şuan 24 saatte 100m yakılıyor.

@Teknik Analiz 'den yakın zamanda Terra Classic (LUNC) Teknik analiz bekliyorum diyerek sözlerimi sonlandırıyorum
Selam hocam. Yeni başlamış bir ürün için geçmiş verileri çok az olduğu için analiz yapmak çok zor olur hatta gereksiz olur; ama genel yön tayini her türlü yapılır. Konusu açılır ve üzerinde tartışılır. Riskli de olsa fırsat kaynağı olabilir. Bu akşam bir yazı yazmaya çalışayım. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Selam hocam. Yeni başlamış bir ürün için geçmiş verileri çok az olduğu için analiz yapmak çok zor olur hatta gereksiz olur; ama genel yön tayini her türlü yapılır. Konusu açılır ve üzerinde tartışılır. Riskli de olsa fırsat kaynağı olabilir. Bu akşam bir yazı yazmaya çalışayım. Teşekkür ederim.
Eyvallah hocam baştacısın :)

Bu ara çok meşhur kendisi. O açıdan. Anladın beni hocam :)

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,152
Kullanıcılar
6,684
Son üye
Okan.2727
Geri