Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Web 3.0 Nedir? Neyi Amaçlamaktadır?

Theleoncoin

Korgeneral
Moderatör
İnternet ve teknoloji 21. yüzyıl itibari ile durdurulamaz bir ilerlemeye sahne olmaktadır. İnternetin ve bilgisayarın ilk ortaya çıkması ile beraber hemen her gün yeni bir bilgi yeni bir buluş karşımıza çıkmaktadır. İnternet ilk olarak kullanılmaya başlandığında sunucular aracılığı ile kullanılmaktaydı. Bu sistem ise web 1.0 olarak adlandırılmaktadır. Sunucularla sağlanan hizmet internetin kullanımının artması ile birlikte hızlı bir şekilde web 2.0 a yükselmiştir. Web 2.0 ile birlikte app dönemi başlamıştır şuan da kullanmış olduğumuz sosyal medya platformları ve google gibi bir çok site ve özellik web 2.0 ile hayatımıza giriş yapmıştır.

Halen internette web 2.0 kullanılmakta hiç mi gelişim olmadı tabiki web 2.0 da kendi içinde gelişti ama asıl gelişim son zamanlarda sıkça dillendirilen web 3.0 blockchain ve kripto paralar ile birlikte olmaya başladı. Merkeziyetsiz finans aracı olarak kullanılmak üzere çıkan ilk kripto para ve blok zincir sistemi bitcoin ile birlikte bir yere bağlı olmayan müdahaleye kapalı merkeziyetsiz dolaşımın önemi daha da arttı. Web 3.0 ile amaçlanan mrkeziyetsiz dolaşım web 2.0 da kullanılan app lerin yerine dapp lerin almasını amaçlamaktadır. Bu anlamda da cüzdan uygulamaları olarak kullanılan metamask, trustwallet gibi uygulamalar bu hizmeti vermektedir.

Web 3.0 ile amaçlanan merkeziyetsiz dolaşım ve aracı platformların olmaması öncelikle şuanki platformların en büyük sorunu olan güvenlik açığını ortadan kaldıracaktır. Buna örnek vermek gerekirse kripto para borsalarında işlem yapmak için mail adresi telefon numarası kyc doğrulaması gibi koşullar istenmektedir. Ancak cüzdan uygulamalrında sadece ilk açılışta verilen kodlar kullanlmaktadır. Herhangi bir kimlik bilgisi yada başka bir bilgi istenmemektedir. Bu da bir çok insanın çekindiği kimlik verme durumunu ortadan kaldırmaktadır.

Web 3.0 ile insanlığın ticari anlamda da kazançları olacaktır. Buna örnek vermek gerekirse herhangi bir ressam yada kitap yazarı yada müzisyen eserini kullanıcıya ulaştırmak için aracı kurumları kullanmaktadır. Bunun karşılığında aracı kurumlar yayın evleri v.s büyük kazançlar elde ederken sanatçılar sadece telif ücreti almaktadır. Araya giren bir çok etmen ile beraber son kullanıcı yani tüketici büyük ödemeler yapmaktadır. Ancak dapp ile birlikte üretici eserini yada ürününü direkt olarak son kullanıcıya sunabilecek hem üretici hem de tüketici bu işten karlı çıkacaktır.

Özellikle devletler ve iletmeler içinde internet her an saldırıya açık bir konu çünkü bir yönetim merkezi ve bağlı olduğu bir yer var ancak web 3.0 ile amaçlanan merkeziyetsiz veri dolaşımı ve blok zincir teknolojisi bu güvenlik sorununu da ortadan kaldıracaktır.

İşte son zamanların gözde konularından birisi olan web 3.0 aslında metaverse konusunun da alt yapısını oluşturan önemli bir gelişmedir. Ha geldi ha gelece derken bir kaç sene içinde web 3.0 hayatımızın en önemli aracı olacaktır. Bu nedenle de son dönemlerde web 3.0 tabanlı coin projelerine ilgi artmaktadır.

Not: web 3.0 tanımlaması ve araştırmalarım sonucu kaleme aldığım bu yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Tamamem kendi öz görüşlerimdir. Sizler de takip ettiğiniz web 3.0 projelerini paylaşırsanız etkileşim içinde finansal sepetimizi geliştirebiliriz. Ben Dev Protocolü takip ediyorum.

sitemizde bu gibi konuları görmeyi aslında daha çok isteriz lakin bu konu üzerinden gitmek gerekirse Metaverse ve Web3 içim yıllar gerekli.
Metaverse çok zor bir teknoloji, Web3 ise daha zor.

Metaverse zor olmasının sebeplerini internette araştırarak bulabilirsiniz ksıaca söylemek gerekirse Metaverse teknolojisi için 30-50 arası bir süre gerekli.

Web3'e gelecek olursak :) Aşması gereken önemli konuları ele alalım.
Telif, Terör, Müstehcenlik
Google, Amazon, Facebook, Microsoft
bunlar ilk aklıma gelenler dünya devlerini kimse karşısına alamaz.
Web3 aslında bunlara bir isyan niteliği taşımaktadır.
Keşke diyorum web3 hızlı bir şekilde gelişim gösterse :) çok zor gibi geliyor bana.

51 satoshi bağış attım bu gibi konuları görmek güzel olur :)

Son düzenleme:
sitemizde bu gibi konuları görmeyi aslında daha çok isteriz lakin bu konu üzerinden gitmek gerekirse Metaverse ve Web3 içim yıllar gerekli.
Metaverse çok zor bir teknoloji, Web3 ise daha zor.

Metaverse zor olmasının sebeplerini internette araştırarak bulabilirsiniz ksıaca söylemek gerekirse Metaverse teknolojisi için 30-50 arası bir süre gerekli.

Web3'e gelecek olursak :) Aşması gereken önemli konuları ele alalım.
Telif, Terör, Müstehcenlik
Google, Amazon, Facebook, Microsoft
bunlar ilk aklıma gelenler dünya devlerini kimse karşısına alamaz.
Web3 aslında bunlara bir isyan niteliği taşımaktadır.
Keşke diyorum web3 hızlı bir şekilde gelişim gösterse :) çok zor gibi geliyor bana.
Oldukça zor bir gelir gibi duruyor ama ilk adımda sanki bu dev şirketler tarafından atılacak facebook tükenme noktasında iken meta nın çıkması belki Google tarafından da ilgi görür, blok zincir teknolojisi sıkıntılı tarafları kolay aşar gibi geliyor

Oldukça zor bir gelir gibi duruyor ama ilk adımda sanki bu dev şirketler tarafından atılacak facebook tükenme noktasında iken meta nın çıkması belki Google tarafından da ilgi görür, blok zincir teknolojisi sıkıntılı tarafları kolay aşar gibi geliyor
Google Facebook Microsoft en başta Amazon olmak üzere bunlar merkezi sistemi global çapta elinde tutmaktadır.
Web3 ise bunların tam tersi merkezsiz bir teknoloji önermekte.
Sizce buna müsade ederler mi :)

Google tarafından nasıl ilgi görecek cloud sistemlerin pazarlamasını yaparken :)
Facebook nasıl ilgi gösterecek insanların datalarını kullanarak gelir sağlarken.
Microsoft yine google ile aynı Azure gibi devasa sistemleri var :)
İşin özü aslında Amazon AWS :) milyonlarca insan farkında olmadan AWS kullanmaktadır. S3, S3 Glacier, EC2, Route53, Machine Learning, daha aklıma gelmeyen 800 adet hizmet :) ve bu hizmetlere bağlı kalan milyonlarca web, mobil, desktop vb uygulamalar.

Web3 'le elle tutulur ne var ? 2013-2015 arası başlanan IPFS projesibu proje bile halen emekleme aşamsında bile değil daha yeni doğmaya çalışıyor.

bu konu üzerine çok yazabilirim bence bizim görebileceğimiz teknolojiler değil :)

@Theleoncoin hocam elinize sağlık. Güzel bir içerik olmuş.

Web 3.0 devlere rağmen gerçekleşirse, ikinci bir Fransız ihtilâli gibi etkili olur. Kralların, kilisenin, soyluların, üstünlerin yıkılması gibi..

Batı takvimindeki Yakın Çağ biter, resmen Dijital Çağ başlar.

Bu arada Web 3.0 şu an bize böyle sesleniyor: "Ben devrim ihtilâl dinlemem!"

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,153
Kullanıcılar
6,686
Son üye
sjsjsjka
Geri