Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Yeni Luna Piyasaya Çıkış Sonrası

luna.jpg

Eski Luna ve UST ile yaşanan büyük kriz ve bu krizin beraberinde getirdiği zincirleme etkiyle neredeyse tüm piyasa etkilenmişti. Bu durumu kripto parayla ilgilenen / ilgilenmeyen neredeyse herkes duymuştu. O kadar çok ses getirdi ki arkasından değişik senaryolar, çeşitli benzetmeler ve de çok sayıda mağdur ile intihar eden çok sayıda insan bırakmıştı. evet üzücü bir durum. Hiç kimse böyle bir sebepten ölümü hak etmiyor. Sonuçta bir yatırım ve sıfırlanmaz güçlü bir proje olarak düşünüyorsun, bir gün kalkıyorsun ve milyonlar/ milyarlar yok olmuş.

Neyse sonunda bir orta yol bulmaya çalıştılar ve sözleşmeyi Luna adıyla yeniden başlatmaya karar verdiler. Bu süreç öncesinde Binance dahil neredeyse bütün borsalarda sırasıyla Delist edilerek değeri sıfırlandı. Daha sonrasında ise Binance CEO'su CZ ile anlaşılarak UST - LUNA denkleminin bağları kopartılarak daha fazla arzın piyasaya sürülmesinin ve mağduriyetlerin giderilmesine yönelik bir planın uygulamaya konulması şartıyla yeniden listeleme yapıldı. Tabi ki bunları CZ'nin Tweet lerinden çıkarıyorum. Net bir şekilde kapalı kapılar ardında nasıl bir pazarlık yapıldı bilmiyorum.

CZ - Luna ilişkisine yönelikte piyasada pek çok dedikodunun dolaştığı ve bu dedikoduların gün geçtikçe daha fazla ses getirdiğinden bahsetmiştim. Bazı çevreler projenin bu kadar arkasında durarak onu kısa süreç içerisinde bir şeyler yapmaya zorlamasını yatırımcı sevgisinden çok işin içinde bir şey var senaryosuna bağlıyor.

Neyse sonunda karar alındı ve daha önce dağıtım planında bahsettiğim şekilde airdrop şeklinde Luna UST sahiplerine yeni LUNA'ları dağıtıldı. Eskiler Classic eki alarak piyasada kalmaya devam etti. Bu süreçte kimi proje dönüşüm gerçekleştikten hemen sonra alım- satım işlemlerini açarken, Binance2ninde dahil olduğu bazı borsalar bugün Luna'nın alım satımına izin verdi.

Pek çok borsada 1 doların altında açılsa da kısa zamanda 30-40 dolarlara (bazı borsalarda 50 dolara anlık olarak çıkmıştır) çıksa da, yine aynı hızda 5-10 dolar arasında sabitlenmeyi başardı. Şuan 8-9 dolar civarında bir değerle seyreden projenin ATH rakamında çok uzak olduğunu söylemek doğru olur sanırım. Çok değil geçen ayın sonu bu ayın başında 60-70 dolar seviyelerine kadar ulaşmayı başaran projenin bu şekildeki düşüşünün yarattığı zincirleme etkinin, yatırımcıların ağzına bir parmak bal çalarak ortadan kaldırılamayacağını düşünüyorum.

Son olarak bugün yaşadığım bir olaydan yola çıkarak ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bugün bir arkadaşım gördünmü Luna ne yapmış diyerek yanıma geldi. Ne yapmış? dedim. Yükselişi görmedin mi o ne öyle dedi. Ben en başta Binance borsasında ilk girişte gösterdiği %700- 800 rakamlarıyla alakalı konuşuyor sandım. Bu rakamlar gerçekçi olmaktan çok uzaktır onu da hatırlatayım.

Kaç kat yaptı ben hesaplayamıyorum dedi. Konuyu uzatmayayım. bol sıfırlı lunanın 8 dolara çıktığı düşünmüş ve bu nedenle de Luna'mı alsak? diyerek yanıma gelmiş. Olay bu yani.

Şuan piyasada Luna adıyla bulunan kripto para yeni piyasaya sürülen ve eski bol sıfırlı Luna (yeni adıyla LUNC) ile hiç bir bağlantısı olmayan bir kripto paradır.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,238
Kullanıcılar
6,716
Son üye
Doker
Geri