Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Yerli ve Milli Dolandırıcılık Turcoin

turcoin.jpg

Sözde yerli bir kripto para birimi geliştireceğini belirterek yatırımcılarına yüksek kazanç vaatleri sunan Turcoin projesinin arkasındaki 2 kişi tarafından kullanıcıları 200 milyon TL dolandırıldı. Sputnik Türkiye'nin haberine göre kendisini yüksek cirolu, Dünya'da yer edinmiş bir şirketin CEO'su olarak tanıtan Sadun Kaya isimli kişi, 6 aylık süre zarfından tam 12 bin kişiyi dolandırarak 200 milyon liralık vurgun yaptı.

Turcoin tanıtım ve yatırım aşamasında lüks otellerin konferans salonların konferanslar veren ve burada Turcoin'i tanıtan dolandırıcılar, sisteme üye yapmaya ikna ettikleri kişilere aynı zamanda bu sistemlerin bir klasiği olan "Üye getir kazan" sistemiyle çevrelerini de davet etmeye teşvik etti. Proje %50-60'lara varan yüksek getiri oranı vadettiğinden ve davet edilen kullanıcıların gelirlerinden de davet eden kişi ciddi gelir sağladığından kısa zamanda 12 bin kişilik bir yatırım ekibine dönüşen Turcoin projesi 6 ay düzenli ödemelerini yaptıktan sonra 200 milyon liralık vurgunla ortadan kayboldu.

Yapılan teknik takiple yakayı kısa sürede ele veren Sadun Kaya ile Muhammet Satıroğlu isimli dolandırıcılar tutuklu bulunuyor. kendileriyle beraber toplam 37 sanığın yargılanmasına ise devam ediliyor.

Ülkemizde kolay para vaadiyle resmen ben geliyorum, bir saadet zinciriyim ve seni dolandıracağım diyen sistemlere inanan oldukça fazla insan var. Bu dolandırıcılık faaliyetinde de görüldü ki okumuşluğun dolandırıcılığa kanmayla bir alakası yok. Mağdurların arasında çok ciddi sayıda doktor, mühendis, subay, astsubay mevcut. Bizler bu dolandırıcılıklardan ders almadıkça ve gözümüzün kolay para vaatleriyle boyanmasına izin verdikçe bunlar son tosuncuk, son Turcoin olmayacak ve insanları mağdur etmeye devam edecek.

inanlar yatırımlar olduğu sürece devam edeler birisi gider diğeri gelir

Ben bu tür olayların biteceğini ya da azalacağını düşünmüyorum açıkçası. İnsanlar gerçekten fazla paraları olduğunda ne yapacaklarını bilemiyorlar. Özellikle yatırım ve girişimcilik hakkında pek bir şey bilmeyen insanlar tehlikeli durumlara düşebiliyor. Maalesef bu tür insanları paralarını ikiye ya da üçe katlayacağız diye kandırmak kolay geliyor dolandırıcılara. Hele ki insanların konut alımı hakkında fikirlerinin değişmeye başladığı bu durumlar olaylar daha fazla arttı.

Hiç kimsenin dolandırılmaması ve kötü şeyler yaşamaması umuduyla...

Aynı şekilde başka bir şirketinde yakında böyle haberleri çıkacağını düşünüyorum şimdilik sessiz kalalım. Umarım adalet en kısa sürede yerini bulur.

Kripto para sektörü bu tür dolandırıcılıklar için çok uygun bir zemin oluşturuyor. Merkeziyetsiz, denetimsiz derken böyle şeylerin yaşanması kaçınılmaz. Üstelik insanların çok yabancı olduğu bir konu. Bambaşka bir dünya. Ne desen inanacaklar. Çok teknik unsurlar söz konusu. Bir de allayıp pulladığınız zaman mis gibi tezgah oluyor işte. Fomo etkisi. Bu terimi bugün öğrendim. Sanırım güzel bir yerde kullandım. Dolandırılmalarına sebep olan şey aslında tam da bu. Fomo. Fırsatı kaçırma korkusu. Bitcoin'in 50 centlerden 20.000 dolarlara gelmesi gibi bir örnek var üstelik önümüzde. Dikkatli olmak lazım. Şu dönemde çok zor 1 koyup 1000 almak.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,152
Kullanıcılar
6,684
Son üye
Okan.2727
Geri