15 - Kripto Piyasasında Günün Öne Çıkan Haberleri

  • Opcode: Bir transfer işleminde, alıcının işlem bloğundaki komutun, gerçekleştirilecek işlemi belirten kısmıdır.

cruan

Üstçavuş
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)


0.00011070
  • 0.00000000  
  • #1
Herkese İyi Forumlar. Bu Konu İçerisinde Yazdığım Hiçbir Şey "Yatırım Tavsiyesi Değildir".
1 - El Salvador'un Bitcoin Hamlesi Ülkeyi Zararlı Çıkartabilir!

1629789490052-1623267314210-el-salvador-bitcoin.jpg

Bilindiği üzere 2021 yılının haziran ayında El Salvador Bitcoin'in resmi para birimi olarak kabul edilmesi yasa tasarısını oy çokluğuyla onaylayarak dünya üzerinde Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

O günden bugüne kadar Bitcoin için yeni projeler açıklayan ve resmi hesaplar üzerinden düzenli olarak Bitcoin alımı yaptığını belirten El Salvador hükümetinin bu hamlesiyle ilgili yeni bir gelişme ortaya çıktı.

Moody’s tarafından yapılan açıklamada, El Salvador‘un Bitcoin adımının aslında ülkeye zarar verebileceği belirtildi. Kredi risk raporlarından sorumlu olan yatırım hizmetleri şirketi, El Salvador’un Bitcoin “deneyinin” ülkenin kredi riskini arttırabileceğini ve yabancı borç piyasalarına erişimini kesebileceğini açıkladı.

Moody’s analisti Jaime Reusche konu hakkında yaptığı açıklamada El Salvador’un Bitcoin kumarının kesinlikle risk teşkil ettiğini ifade etti.

El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele, sadece BTC’yi meşru para birimi ilan etmekle kalmadı aynı zamanda tepe noktasından birçok defa Bitcoin satın alarak finansal risk sinyalleri verdi.

El Salvador, milyarlarca dolarlık Bitcoin tabanlı tahviller ile “Bitcoin Şehri” kurmak gibi bir projeyi planlıyor olsa da finansal araştırma şirketi olan Moody’s işlerin kısa sürede kötüleşeceğini tahmin etmekte.
2 - ABD Kongresi'nde Bitcoin Oturumu Gerçekleştirilecek!


650-ABD-bankasi-Bitcoin.png

Amerika Birleşik Devletleri Enerji ve Ticaret Gözetim Alt Komitesi Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, ABD Kongresi’nin 20 Ocak’ta Bitcoin madenciliğinin enerji kullanımı ve çevresel etkisi hakkında bir oturum düzenleyeceğini açıkladı.

2021 yılının ekim ayında 70'ten fazla yerel kuruluşun dahil olduğu, Bitcoin'in enerji kullanımına ve kullandığı iş kanıtı sistemine karşı çıkan bir grup Amerika Birleşik Devletleri meclisine bir mektup göndermişti.

Gönderilen mektupta kongreye “Biz, 70’ten fazla yerel kuruluş olarak ABD Kongre’sini kripto para piyasalarının iklim değişikliğine ve bunun sonucunda ortaya çıkan sera gazına yaptığı önemli etkiyi azaltmak için adımlar atmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanılmıştı.

Bu mektubun ardından Bitcoin Politika Enstitüsü (BPI) adı verilen ve doktorlar, avukatlar, ekonomistler gibi toplumun her kesiminden insanların bulunduğu Bitcoin'in enerji kullanımı ve çevreye etkileri ile ilgili araştırma yapan topluluk, ABD kongresine cevap niteliğinde bir mektup gönderdi.

Kongreye gönderilen ilk mektubun Bitcoin madenciliği hakkında bir çok yanlış bilgi içerdiğini savunan grup, ABD Kongresi’nin Bitcoin’in enerji tüketimini gerçekten dikkate alması gerektiğini, ancak daha dikkatli ve gerçekçi bir yaklaşım göstermesi gerektiğini aynı zamanda kendi araştırmalarını da kongreye göndereceklerini belirtti.

BPI göndermiş olduğu raporda “Bu tür iddialar, Bitcoin protokolünün doğru bir şekilde anlaşılmasına, bilimsel literatürün doğru bir şekilde gözden geçirilmesine ve madencilik endüstrisi hakkında güncel bilgilere dayanmalıdır” ifadelerini kullandı.
3 - İngiltere'de Bir Kafe Kripto Para Kabul Etmeye Başlıyor!


1442419700-huge_600x600@2x.jpg

Her geçen gün hayatımızın yeni bir alanına giriş yapan kripto paralar ile ilgili bu yönde yaşanan yeni bir gelişme haberi de İngiltere'den geldi.

Birleşik Krallık'ta yayınlanan popüler The Sun gazetesinin haberine göre Batı Londra’da yeni açılan Chai Ada isimli kafe, yedi kripto para birimini destekleyecek. Kabul edilen kripto paraların içerisinde Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, XRP, Litecoin Horizen ve Verge bulunuyor ve listenin daha da genişleyeceği belirtiliyor.

Daha fazla kripto para birimi sunmak istediği açıklayan kafenin sahibi Tayyab Shafiq şu ifadeleri kullandı;
Hem Bitcoin hem de Ethereum en yüksek piyasa sermayesine sahip ancak aynı zamanda yüksek gaz ücretlerine sahip, bu nedenle müşterilerin paralarının karşılığını en iyi şekilde almalarını sağlamak istedik.
Diğer bir yandan kafenin sağlamış olduğu imkanlar sadece ödeme yöntemleri arasında kripto paraları eklemek değil. Kafe aynı zamanda, müşterilerine Rarible NFT'de kullanabilecekleri indirim kuponları sağlıyor.

Aynı zamanda kafe, NFT'lerle de ilgilendiğini açıklayarak, müşterilere yine Rarible platformundan NFT’sini satın almaları halinde ömür boyu indirim vadetti.

Yemek hizmeti endüstrisi, kripto para birimlerinin hızlı büyümesinden aktif olarak yararlanmaya çalışıyor. Müşterilerine “Dogedogs” ve “blockchain” sandviçleri sunan kripto para temalı bir restoran geçen ay Florida’da piyasaya sürüldü.

Paris merkezl bir bistro, Ekim ayının sonlarında meme para çılgınlığının alevlendiği bir zamanda meme kripto para birimi Shiba Inu’yu kabul etmeye başladı.
4 - Rio de Janeiro Bitcoin'e Yatırım Yapıyor!

shutterstock_776510428.jpg

Brezilya’nın en büyük şehirlerinden olan Rio de Janeiro‘nun belediye başkanı Eduardo Paes, kripto para dünyasında heyecan uyandıran yeni bir haber paylaştı. Paes, şehrin hazinesinin %1’inin direkt olarak Bitcoin yatırımı olarak kullanılabileceğini aktardı.

Brezilya haber kuruluşu O Globo’nun haberine göre Miami Belediye Başkanı Francis Suarez ile birlikte Rio İnovasyon Haftası kapsamında yaptığı konuşmada Paes, Rio'nun Cripto Rio adlı bir teşvik başlatacağını ve "hazinenin %1'lik kısmını kripto paraya yatıracağını" belirtti. Paes ayrıca kripto konusunu ele almak üzere bir çalışma grubu oluşturmak için bir kararname yayınlayacağını söyledi.

Maliye Bakanı Pedro Paulo’nun da katıldığı etkinlikte böyle bir açıklama yapılmasının ise kesinlikle Brezilya’nın BTC için yeşil ışık yaktığını gösterdiğini belirten O Globo, buna ek olarak Brezilya’da BTC ile yapılacak emlak vergilerinde %10 indirimin de söz konusu olabileceği bizzat bakan tarafından vurgulandığını belirtti.

Konuşma esnasında orada bulunan ve Bitcoin’e son derece sıcak bakan Miami Belediye Başkanı Suarez daha önce “Kripto paralar hızla büyüyen bir endüstri ve bu piyasada büyük bir dev değişim görmenin eşiğindeyiz” açıklamasında bulunmuştu.Değerli Vaktinizi Ayırıp Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim.
Fikirleriniz Ve Görüşlerinizi Yorumlarda Belirtirseniz Çok Sevinirim.
İyi Forumlar.
 

Bu konudan cruan isimli kullanıcıya 0.00000768 Bitcoin verilmiştir

mocker

Yarbay
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)


0.00034472
  • 0.00000000  
  • #2
El Salvador'un btc den kaybetmemesi lazım kaybederse diger ülkelere kötü bir örnek olur ve yaygınlaşmasına engel olur
 

sfurkanoven

Uzman Çavuş
Level 1 (1X)


0.00002421
  • 0.00000000  
  • #3
Elinize sağlık keyifle okudum. El Salvadorun uzun vadede durumunu merak etmiyor değilim :)
 

cruan

Üstçavuş
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)


0.00011070
  • 0.00000000  
  • #4
El Salvador'un btc den kaybetmemesi lazım kaybederse diger ülkelere kötü bir örnek olur ve yaygınlaşmasına engel olur
Açıkçası şuan El Salvador bitcoin ile ilgili daha ciddi kararlar almayı düşünen ülkeler için bir gözlem noktası durumunda. Yaptıkları çok cesur bir hamle ve diğer ülkeler bu hamlenin nereye gideceğini bir nevi kendini feda etmiş bir ülkenin gidişatı ile ölçüp ona göre karar alacaklar. Çok başarılı bir hamle olursa diğer devletler almadıkları kararlar için pişman olabilirler fakat dediğiniz gibi olumsuz bir sonuç halinde başka devletlerin hali hazırdaki projelerini rafa kaldırmasına sebep olabilir.
 
Üst