Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Adobe Stock ile Görsel Sat Kazan

Adobe stock Adobe firması tarafından çok uzak olmayan bir geçmişte piyasaya sürülen ve Adobe'nin Photoshop, Ilustrator gibi uygulamaları üzerinden erişilebilen, bu sayede de özellikle reklam ajansları gibi görsel ihtiyacı çok olan şirketlere kolaylık sağlayan Stock Görsel Ajansıdır. Aslında çıkış noktası Fotolia isimli Dünyanın en büyük 3'üncü stock görsel ajansının Adobe tarafından satın alınarak kademeli olarak Adobe Stock adında yeni bir ürün haline getirilmesiyle başlamaktadır.

Adobe Stock, şu anda Dünyanın 2'nci büyük Stock Görsel ajansı konumuna yükselmiş bulunmaktadır. Birinci elbette ki hem görsel hem satış sayısıyla ön plana çıkan Shutterstock firmasıdır. Satış sayıları az gibi görünse de komisyon oranları Shutterstock'a göre daha fazladır Yani satılan bir görselden büyük ihtimalle Shutterstock firmasından alacağınızdan daha fazlasını kazanırsınız.

Gelelim asıl meseleye. Öncelikle bir Adobe hesabına ihtiyacınız var. https://contributor.stock.adobe.com/ sitesine giriş yaparak bir Adobe hesabı oluşturun: Eğer hesabınız varsa giriş yapabilirsiniz. Daha sonra kimlik onayı kısmına geliyoruz. Kimlik doğrulama yapmadan görsel yükleyemezsiniz. Ehliyet ve Nüfus Cüzdanı kabul edilmektedir. Onay süreci yoğunluğa göre değişmekle beraber 72 saat içerisinde gerçekleşir.

Onay süreci gerçekleştikten sonra artık görsel yükleme başlayabilirsiniz. Görsel yüklerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri telif içermemesidir. Eğer telif içeren bir görseliniz mevcutsa kabul edilmeyecekti. Ayrıca görselde bulunan kişi, bina vs. izinleri de gerekmektedir. İzin belgeleri isteyenler benimle iletişime geçebilirler. Ayrıca internetten de temin etmeniz mümkündür. Görseli yüklerken etiketleri güzel seçin ve mümkün olan en yüksek sayıda etiket girmeye gayret gösterin. Görseli onaya gönderdikten sonra 5 gün içerisinde cevabınızı alıyorsunuz.

Adobe Stock, Shutterstock vb. bütün stock görsel sitelerinde mantık aynı. Telifsiz görsel satışı yaparak ucuza görsel bulunmasını sağlıyor ve satıcılara da birden fazla kere satış yapılma imkanı sunuyor. Adobe Stock'ta değil ama Shutterstock'ta 1k satışı geçmiş görselim var mesela. Sadece kullanım hakkını veriyorsunuz ve bu devredilemiyor.

Adobe Stock, Shutterstock ile kıyaslandığında onay sürecinde daha ince eleyip sık dokuyan bir yapıya sahip. Ayrıca Shutterstock'a aynı resmin farklı varyasyonlarını 8-9 taneye kadar rahatlıkla kabul ettirebilirken, Adobe Stock'ta bu sayı en azından benim için henüz 4'ü geçemedi. Çevremde bu işi yapan insanlardan da aynı yorumu alıyorum Az ama kaliteli seçmeye, siteyi görsel çöplüğüne çevirmemeye gayret ediyorlar.

Gelelim vergilendirme işine. Türkiye için W-8BEN formunu doldurmanız gerekiyor. Vergi indirimi var yani. Yoksa en yüksek vergi tarifesinden kesilir verginiz. Ben uzun zamandır kullanmıyorum. Çünkü eskiden banka hesabına ödeme seçeneği vardı şimdi Paypal ve sadece bazı ülkelerde geçerli Payooner Bütün ülkelerin ekleneceği söyleniyor ama bekliyoruz bakalım. O yüzden şuan sadece portföy oluşturmakla kalabilirsiniz. Ben iyi çalıştım da şuan içeride çekmediğim kısımlar yatıyor ve görsellerim hala satılıyor. 25 dolar alt ödeme limiti var ve eğer profesyonel iş yaparsanız açıkçası bu limite ulaşmak zor değil.

Konuyla alakalı sormak istediğiniz her türlü soruyu konu altından sorabilirsiniz. Keyifle ve memnuniyetle cevaplarım. Bol kazançlar.

Mega
Telefonla fotoğraf çekip atmak hakkında ne düşünüyorsunuz? İlla fotoğraf makinemiz mi olmalı? Telefonun kamerası 13 Megapiksel. @Vonzarovich
Megapixel olayı sadece satış stratejisidir. Fotoğrafın boyutunu belirler, kalitesini değil. Ama telefonla da bu işi yapanlar var. Sadece Pro makinalarla bile çok uğraştıran bir iştir. Telefonla tuttum çektim gibi düşünmeyin.

@Vonzarovich

Hocam kendim bir web sitesi kurup, bu işi yapmam sizce akıllıca olur mu?

Onbinlerce görselden oluşan, çok kaliteli bir arşivim var. Dağ, taş, dere, tepe, köy, şehir, orman, vs.. çok gezerim. Yarı profesyonel makinam da var. Web tasarımı da yapabilirim.

Ama biraz tembellik mi desem, cesaretsizlik mi desem bilmiyorum; birşeyler yapmaya kalkışamıyorum.

Ne dersiniz? Siz olsanız ne yapardınız? Arşivim gerçekten sağlam.

@Vonzarovich

Onbinlerce görselden oluşan, çok kaliteli bir arşivim var. Dağ, taş, dere, tepe, köy, şehir, orman, vs.. çok gezerim. Yarı profesyonel makinam da var. Web tasarımı da yapabilirim.

Ama biraz tembellik mi desem, cesaretsizlik mi desem bilmiyorum; birşeyler yapmaya kalkışamıyorum.

Beklediğiniz ışık bu yazı mıydı yoksa hocam :)

@Vonzarovich

Kendi Web sitenizle bu pazara dahil olmanız zor. Rakipler çok uçuk. Ayrıca görsellerin kalitesi de önemli. Her fotoğraf bu işe uygun değildir.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,149
Kullanıcılar
6,682
Son üye
osmanhazar265
Geri