Neler yeni

Altcoin Monero’yu Hedefleyen Milyon Dolarlık Sözleşmenin Kazananı Belli Oldu

  • Altcoin: Bitcoin’e alternatif olarak çıkmış kripto para birimlerinin tümüne verilen isimdir.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
22
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

monero.jpg

Çarşamba günü IRS, gizlilik odaklı token Monero ve 2.Katman protokolleri için izleme araçları aranması amacıyla iki adet 625.000 dolarlık sözleşme imzaladı. Kazananlar ise blockchain analiz firmaları Chainalysis ve Integra FEC oldu.

IRS ilk olarak, ayın başında gizliliği bozan bir analiz çözümü arayışını duyurdu. Haber kaynağı Cointelegraph’a göre bir IRS temsilcisi, ajansın 22 teklif aldığı ve kazanan 2 firmanın seçildiğini söyledi. Ancak temsilci ajansın bu kararı için verdiği tek gerekçenin “karşılaştırmalı analiz kullanılması” olduğunu söyledi.

Chainalysis, kripto analizinde önde gelen firmalar arasında yer alıyor. Firma, rutin olarak birçok devlet kurumuyla bu tür sözleşmeleri kazanıyor. Örneğin Integra FEC, “Diğer Bilimsel ve Teknik Danışmanlık Hizmetleri” için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yapılan milyonlarca dolarlık sözleşmelere rağmen nispeten yabancı bir isimdir.

Cointelegraph’a göre Chainalysis, gizlilik token’ları üzerinde çalıştıkları için bu konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Hükümetler kripto takibine olan ilgilerini artırdıkça kripto takibi üzerinde çalışan firmaların alanı muhtemelen genişleyecektir. Eylül ortasında ABD Hazinesi, bir ödeme kimliği olduğu ortaya çıkan bir Monero cüzdanına yaptırım yapmakla uğraşmıştı.

Monero takibi için bir araç geliştirilmişti
Yaklaşık bir ay önce kripto para istihbarat firması CipherTrace, gizlilik odaklı altcoin Monero (XMR) işlemlerini izlemek amacıyla bir araç seti geliştirdiğini ve bunu ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın (DHS) emriyle yaptığını duyurmuştu.

Monero, gizlilik odaklı tasarımıyla popülerlik kazanmıştı ve bu nedenle dark web işlemlerinde Bitcoin’den sonra tercih edilen en popüler ikinci kripto para haline geldi. Bununla birlikte CipherTrace araçlarının, yalnızca araştırmacıların Monero işlemlerini aramasına, keşfetmesine ve görselleştirmesine izin vereceğini iddia ediyor.
 

Üst