Neler yeni
probit borsası

Avrupa Merkez Bankası “Dijital Euro” İçin Marka Başvurusunda Bulundu

  • FOMO (Fear of missing out): Bir kripto para fiyatının yükselirken hissedilen kaçırma korkusudur.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
22
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

1x-1.jpg

Yetkililer para biriminin dijital bir versiyonunu oluşturmanın yararları ve sakıncaları hakkında bir değerlendirme yayınlamaya hazırlanırken Avrupa Merkez Bankası, “dijital euro” terimini ticari marka haline getirmek için başvuruda bulundu.

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nin web sitesine göre, başvuru 22 Eylül’de ECB’nin yasal temsilcileri Bock Legal tarafından yapıldı. Bloomberg haberine göre bir ECB sözcüsü başvuruyu doğruladı.


Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, dijitalleşen ekonomilere güvenli bir şekilde uyum sağlama fikriyle para birimlerinin dijital versiyonlarını deniyorlar. ECB politika yapıcıları, son zamanlarda, hem gelişen teknoloji hem de korumacılıktaki artış nedeniyle, ödemelerdeki küresel değişikliklerin üstesinden gelme ihtiyacı olduğunu vurguladılar.

Euro bölgesi merkez bankalarından bir uzman ekibi yakında bir değerlendirme yayınlayacak. ECB Başkanı Christine Lagarde konu hakkında defalarca konuştu ve geçen hafta Avrupa Parlamentosu’na yaptığı bir hitaben yaptığı konuşmada, kısa bir süre içinde bir kamuoyu istişaresinin başlatılacağını söyledi:


“EURO SİSTEMİ ŞİMDİYE KADAR DİJİTAL BİR EURO’YU DEVREYE ALIP ALMAMA KONUSUNDA BİR KARAR VERMEDİ. ANCAK DÜNYADAKİ DİĞER BİRÇOK MERKEZ BANKASI GİBİ ‘DİJİTAL EURO’ ÇIKARMANIN FAYDALARINI, RİSKLERİNİ VE OPERASYONEL ZORLUKLARINI ARAŞTIRIYORUZ. PARANIN AVRUPA VATANDAŞLARINA İYİ HİZMET ETMEYE DEVAM ETMESİ İÇİN ÖDEMELERDE YENİLİĞİN RİSKLERİNİ VE FAYDALARINI DENGELEMEDE AKTİF BİR ROL OYNAMAKLA GÖREVLİYİZ.”
 

Üst