Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Birlikte beyin Fırtınası yapalım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Oyunlarin bunu yaptığını bilmiyordum. Gerçi sanki bir YouTube videosunda oyle birsey görmüştüm. Sanal arsa falan alıp o arsa da madencilik yapılıyor. Ama aslında wep sitesi bir şirkete ait. Madencilik falan yapıldığı yok. Merkezi bir yapı yani. Şirket sahipleri siteyi kapatıp gidebilir. Ağı kapatıp gidebilir. Benim düşündüğüm sistemde ayni o oyunlar gibi token şeklinde ama 1 kişiye ait olmayacak. Hatta mümkünse madencilik telefon ile yapılacak. Bitcoin gibi tanesinin 60 bin dolar olmasına gerek yok. 10 sent olsa da yeter. Hatta toplam arz 1 katrilyon 10 katrilyon 100 katrilyon olsun ki. 10 yil içinde 1 doları geçmesin. 100 yıl sonra tanesi 100 dolar olabilir. O zamana kadar rayına oturmuş olur.
Iste fikir tartışması için açtım bu konuyu. Birlikte tartışalım böyle bir proje yapsak. Yani hayali olarak. Bu iş o kadar kolay değil tabi. Bunun farkındayım. Boyle bir projeyi hayali olarak yapsak. Toplam arz ne olmalı. Blok ödülleri kac olmalı. Blok ödülleri kac yılda bir yarılanmalı vs vs.
Misal bence
Toplam arz 100 katrilyon olmali
Blok ödülleri 4 yılda bir değil ayda bir yarilanmalı.
Her ay ödül toplam arzın o ayki madenci sayısınin oranına göre adil bolusulmeli.
(Hash yine olacak tabi)
Buna benzer şeyler.

Iste fikir tartışması için açtım bu konuyu. Birlikte tartışalım böyle bir proje yapsak. Yani hayali olarak. Bu iş o kadar kolay değil tabi. Bunun farkındayım. Boyle bir projeyi hayali olarak yapsak. Toplam arz ne olmalı. Blok ödülleri kac olmalı. Blok ödülleri kac yılda bir yarılanmalı vs vs.
Misal bence
Toplam arz 100 katrilyon olmali
Blok ödülleri 4 yılda bir değil ayda bir yarilanmalı.
Her ay ödül toplam arzın o ayki madenci sayısınin oranına göre adil bolusulmeli.
(Hash yine olacak tabi)
Buna benzer şeyler.
en azından bir değerlendirek demi

Selam arkadaşlar. Siteniz çok güzel. Başarılarınızın devamını dilerim. Öncelikle kısaca kendimden bahsedeyim. Ben normalde Elektrik teknikeriyim. Bilgisayardan profosyonel olarak anlamam. Ama eskiden beri wep sitesi. Kodlama uygulama, oyun tasarımı gibi projelerim vardı. Ancak bunların hiç birisi gerçekleşmedi. Hayaller ve gerçekler. Hepimizin dünyadaki amacı para kazanmak. Para kazanmak istiyoruz çünkü kendimizi değerli kılmak istiyoruz. Para=Değer. Hepimizin değer yargıları farklı. Kimimiz beyaz rekten hoşlanır. Kimimiz siyahtan. Buda demektir ki. Kimimiz beyaza değer veriyor. Kimimiz siyaha. İnsanlarda topumdal alanda kendilerine matamatiksel olarak değer veriyorlar. Bindiği arabanın modeli o insan hakkında bizim o insanın varlıklı az varlıklı veya çok varlıklı olduğunu bize gösterir. İşte bu sebebten hepimiz para kazanmanın derdindeyiz. Daha çok kazanmak ve kendi değerimizi arttırmak. Evet bu bir hakikat. İnkar edilemez bir gerçek. Gelelim benim aklımdaki fikre. Satoşi bir ödeme sistemi geliştirdi ve dünya yavaş yavaş değişiyor. Ancak hala daha güçlü daha çok güçlü güçsüz daha çok güçsüz. Günümüzde güç=Para yani değer. Bir insan eğer bilgisayardan anlamıyorsa neden bir ağa bağlanıp 1 senelik birikimiyle cripto para alsın. O insanın anlamadığı bir yol bu. Ayrıca işlem gücü gerektiren bir sistemde zengin yine zengin fakirin ekran kartı alacak parası yok. Yeni çıkan kripto paraların da hepsi kopyala yapıştır şeklinde. Yani bir adamın kazması var altın çıkarmaya çalışıyor. Diğer adamın kepçesi var oda altın çıkarmaya çalışıyor. Ben diyorum ki kepçesi olan kazmaya devam etsin. Ama kazması olana bari otomatik kazma verelim. Yani kepçesi olan blok ödüllerini o kadar kolay alamasın. Yani dengeyi sağlamak lazım. Bu konu hakkında aklımda bir takım projeler var. Ama bunu tek başıma yapamam. Bu işlere merağı olan güvenilir arkadaşlara ihtiyavım var. Evet yeni bir eko sistem yaratmaktan bahsediyorum. Bitcoin gibi ama tam olarak aynı değil. Yapılmamış bir sistemden. Yine işlem gücü gerektiren ama aynı zamanda insan zekası gerektiren bir sistemden. Yani tüm işi ekran kartları yapmayacak. %30-40 civarını insan zekası yapacak. Aklımda şekillenmiş bir resim var ancak beyin fırtınası yapalım istedim.
Güzel şeyler yazmışsın dostum , eminim burada size destek olacak gönüllü bir topluluk oluşacaktır.Bende bu gruba dahil olmaya hazırım ancak sistem hakkında detayları paylaşmanız sizleride yönlendirecektir.

Selam arkadaşlar. Siteniz çok güzel. Başarılarınızın devamını dilerim. Öncelikle kısaca kendimden bahsedeyim. Ben normalde Elektrik teknikeriyim. Bilgisayardan profosyonel olarak anlamam. Ama eskiden beri wep sitesi. Kodlama uygulama, oyun tasarımı gibi projelerim vardı. Ancak bunların hiç birisi gerçekleşmedi. Hayaller ve gerçekler. Hepimizin dünyadaki amacı para kazanmak. Para kazanmak istiyoruz çünkü kendimizi değerli kılmak istiyoruz. Para=Değer. Hepimizin değer yargıları farklı. Kimimiz beyaz rekten hoşlanır. Kimimiz siyahtan. Buda demektir ki. Kimimiz beyaza değer veriyor. Kimimiz siyaha. İnsanlarda topumdal alanda kendilerine matamatiksel olarak değer veriyorlar. Bindiği arabanın modeli o insan hakkında bizim o insanın varlıklı az varlıklı veya çok varlıklı olduğunu bize gösterir. İşte bu sebebten hepimiz para kazanmanın derdindeyiz. Daha çok kazanmak ve kendi değerimizi arttırmak. Evet bu bir hakikat. İnkar edilemez bir gerçek. Gelelim benim aklımdaki fikre. Satoşi bir ödeme sistemi geliştirdi ve dünya yavaş yavaş değişiyor. Ancak hala daha güçlü daha çok güçlü güçsüz daha çok güçsüz. Günümüzde güç=Para yani değer. Bir insan eğer bilgisayardan anlamıyorsa neden bir ağa bağlanıp 1 senelik birikimiyle cripto para alsın. O insanın anlamadığı bir yol bu. Ayrıca işlem gücü gerektiren bir sistemde zengin yine zengin fakirin ekran kartı alacak parası yok. Yeni çıkan kripto paraların da hepsi kopyala yapıştır şeklinde. Yani bir adamın kazması var altın çıkarmaya çalışıyor. Diğer adamın kepçesi var oda altın çıkarmaya çalışıyor. Ben diyorum ki kepçesi olan kazmaya devam etsin. Ama kazması olana bari otomatik kazma verelim. Yani kepçesi olan blok ödüllerini o kadar kolay alamasın. Yani dengeyi sağlamak lazım. Bu konu hakkında aklımda bir takım projeler var. Ama bunu tek başıma yapamam. Bu işlere merağı olan güvenilir arkadaşlara ihtiyavım var. Evet yeni bir eko sistem yaratmaktan bahsediyorum. Bitcoin gibi ama tam olarak aynı değil. Yapılmamış bir sistemden. Yine işlem gücü gerektiren ama aynı zamanda insan zekası gerektiren bir sistemden. Yani tüm işi ekran kartları yapmayacak. %30-40 civarını insan zekası yapacak. Aklımda şekillenmiş bir resim var ancak beyin fırtınası yapalım istedim.
Abi çok uzun yazmışın okumaya erindim

Arkadaşlar herkes benim uzun yazmama takılmış durumda. Konuyu bir yerden açıp bir yere bağlamam gerekiyordu. Ve örneklendirme yaparak size kafamdaki projeyi anlatmam gerekiyordu. Bunu kısa yazarak yapamazdım. Bir nevi makale yazdım. Uzun olması doğal yani. Evet biraz felsefi bir makale oldu galiba. Neyse... Benim amacım hayali bir proje oluşturmak. Teoride yani. Uzundu kısaydı noktaydı vurguldu. Bunlar bence detaylar. Detaylara boğulmanın anlamı yok. Bu işler süreç gerektiren işler. Elektrik bulunmasaydı. Mark Zuckerberg Facebook u kuramazdı. Arada tabii internet bulundu. Bildiğim kadarıyla askeri haberleşme sistemi olarak. Neyse... Herkes bir yeniliğin üstüne başka bir yapı taşı koyuyor. Belki projeyi çalıyor. Belki kopyalayarak birkaç yerini değiştiriyor. Ama eskinin üstüne yenisini inşa ediyor ve ortaya çığır açan bir proje çıkıyor. Bunları yaparken o insanların temelde amacı belki para kazanmaktı. Belki adını tarihe yazdırmaktı. Bilmiyorum. Ama yaptıkları iş asıl amacını aştı hep. Para kazanmayı bile aştı. Kendi isimlerini bile aştı. Dünyayı geri dönülmez bir şekilde değiştirdi. Misal Apple kurucusu Steve Jobs. Adam kanserden öldü gitti. Adamın amacı dokunmatik telefon geliştirirken belki de para kazanmak ve rakiplerinden üstün olmaktı. Evet benim amacım da para kazanmak. Adımı tarihe yazdırmak değil. Adimi kimse bilmese de olur. Benim teoride yapmak istediğim projeye gelince. Olsa da olur. Olmasa da olur. Ama olma ihtimali varsa neden olmasın. İnsan gayret edince nasibinde varsa olur zaten. Yeter ki dürüst ve samimi olsun ve gayret göstersin. Bende olan tek eksik benim hayalime inanacak arkadaşlarım yok çevremde. Bu hayalde yalnızım yani. Yazılımdan anlayan arkadaşım yok. Elektrik Teknikleriyim ben. Bizim bildiğimiz en üstün yazılım PLS sistemi. Motor çalıştırmak vs.
Biz de bir nevi kodlama yapıyoruz aslında. Ama biz donanımsal kodlama yapıyoruz diye bilirim. Kontaktorler, Mini rolleler. Civic'ler. Vafi'ler vs. Aramızda C++ veya pyton gibi programlama dillerini bilen yok. Merak eden de yok. En fazla Excel ve ofis programları ve otocad. O da işimiz icabı mecburi. O programlar ile de bir yere kadar zaten. Ayrica çevremdeki herkes kendi derdine düşmüş. Ülkedeki ekonomik sıkıntı malum. Herkes ev geçindirme derdinde. Bunlar ile ilgilenecek vakitleri yok. Vakitleri olsa parasal imkanları yok. Sonuçta bizim ülke silikon vadisi değil. Ama hayal kurmak da parayla değil. O yüzden ben de buraya böyle bir konu açtım ki kafasında benim gibi düşüncesi olan insanlar ile bir araya gelelim. Birlikte teoride de olsa bir şeyler yapalım. Fikir alışverişinde bulunalım. Bu toprakların insanları hep geriden geliyor. Çinli genç bir girişimci Binance diye bir borsa kuruyor. Risk alıyor. Dünyanın gidişatını değiştiren kişilerden birisi oluyor. Bizden neden hep ciflik bank tosuncukları çıkıyor. Aklımız hep üçkağıda dolandırıcılığa mi çalışıyor bizim. Neden bir elon maks bizden çıkmıyor. Biliyorum bunun temelinde eğitim sistemi var. Bürokratik engeller var. Siyasi engeller var. Ahlaki engeller var. Gelenek ve görenek engelleri gibi birçok sebebi var. Hatta dini engeller de var. Ama bu topraklar Atatürk gibi bir insani da çıkartmış. Dünyanın çoğu yerinde kadınlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi edilirken o kadınlara seçme ve seçilme şansı vermiş. Ama bunu tek başına yapmamış. Silah arkadaşları ile ölümü göze alarak yapmış. Haşa ben ne Atatürk olabilirim. Ne yukarıda saydığım dünyaya yön vermiş insanlardan olabilirim. Onların zerresi olsam ne mutlu bana. Ben çok zengin bir insan değilim. Ama çok şükür öyle aç kalacak kadar fakirde değilim. Ayrica fakir olsam bile bu düşünmeme veya fikir üretmeme engel değil. Öyle çok zengin ve itibarlı birisi olsam ülkemde değiştirmek istediğim o kadar çok şey var ki anlatamam. Ben vatanımı seviyorum. Ülkemde yanlış gördüğüm şeyleri değiştirmek istiyorum. Ama maalesef gücüm yetmiyor. Yanlışları değiştirmeye imkanım yok. Gücümün yettiği şey buraya yazı yazmak ve fikir üretmek. Hepsi o. Bunlar benim fikirlerim. O yüzden nerede nokta koymuşum. Nerede vurgul koymamışım bunların bence bir önemi yok. Siz yazdığımdan anlıyorsanız sıkıntı yok demektir. Mark Zuckerberg adını Myk Zucker yazmışım ne önemi var. Ali ata bak yerine. Ata bak Ali yazmışım ne fark eder. Önemli olan ne demek istediğimi anlamanız. İdrak etmeniz. İçselleştirmeniz kabul etmeniz veya ret etmenizdir. Yazdıklarımı anlıyorsanız sıkıntı yok demektir. Fikrim saçma olabilir. Zaten istediğim şey bana saçmaladığım yerleri göstermeniz. Örneğin ben 100 katrilyon toplam arzı olan bir sistem düşünüyorum. Neden derseniz dünya para rezervi 32 katrilyon dolar. Bu paradan fazla olmalı ki bir anda 1 dolara ulaşmasın. Kademeli bir şekilde merdiven gibi veya mehteran gibi iki ileri bir geri şeklinde istikrarlı bir şekilde yükselsin yapacağımız hayali coin 10 yıl içinde 20 yil içinde veya 30 yil içinde 1 dolar olsun bence bu bir başarıdır. Ama hızlı onaylanması gerek. Bir blok kaç byt kaç bit olacak vs vs. Bunlar tartışılması gereken konular. Son blok zincir oluştuğunda ilk blok ile son blok arasındaki kayıt defteri kaç GB kaç TB yer kaplayacak. Bunlar önemlidir konular. Atılıyorum öyle bir hesaplama yapalım ki son kazılacak coin 50 yıl sonra kazılsın. Verilecek coin ödülleri 4 yılda bir değil ayda bir yarılanılsın. Bu fikirler olmayacak saçma şeylerse neden olmayacağını ve olması gerekenin ne olduğunu yazmanızı rica ediyorum sizden. Dediğim gibi beraber ortaya hayali bir proje çıkartalım istiyorum . Kim bilir bizim hayali proje belki bir gün gerçek olur. Biz yapamazsak bile belki başka birileri yapar. Ama istiyorum ki bunu Türk girişimciler yapsın. Belki öncü olamıyoruz ama çok da geride kalmayız. Neyse ben artık yazmıyorum. Ya teknik tartışmalar yaparız. Bu konu aktif kalır ve ortaya bir proje çıkar. Ya da bu konu pasif hale gelir modararetör arkadaşlar da konuyu kilitler. Kimsede okumaz ve zaman içerisinde unutulur gider. Tercih sizin. Kalın sağlıcakla.

okunaklı konular olmalı bu yüzden konu kilitlendi.
uyarılarda bulunduk hocam ama nafile dikkat etmiyorsunuz
şu resimdeki yazı nasıl okunabilir.

1618926754777.png

keyifli forumlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,152
Kullanıcılar
6,685
Son üye
Wkfrdaken
Geri