Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Bitcoin (BTC) Grafik Analizi AL-SAT Sinyalleri 24.01.2023

Teknik Analiz

Korgeneral
Süper Moderatör
Merhabalar. Bitcoin yükselişe devam edecek mi, sorusu son zamanlarda her yerde sorulurken alım yapmak için istekli olup da tereddüt içinde olan yatırımcılar çoğunlukta. Uzun bir düşüş döneminden geçerken gelen onlarca olumsuz haber ve gerçekleşen çirkin olaylardan sonra ister istemez yatırımcı kaybı ve yeni yatırımcı temkini oluştu. Tabii her düşüş trendinde olan şeyler bunlar.

Neyse ki fiyatlar yavaş yavaş yukarı yönelirken Bitcoin To The Moon şeklinde evrene seslenenler yine aynı kişiler olacak. Önemli olan düşüşte, yükselişte; sağlıkta, hastalıkta inançlı olmak. İnanmak bazen denize attığın taşın bir balığın sebebi olmasının suçunu sevgiliye atmak oluyor. Öyle oluyor.

Neyse, işimize dönelim. Bitcoin şu an site sakinleri olarak beklediğimiz 23 bin seviyesine geldi. Yalnız daha öteye gidemedi ki bize dahası lazım. 23'ten kastım 23777$ seviyesi ki küsuratın bir önemi yok; fakat bu yeterli değil. Dahası ise 24217$ ve ötesi. Aşağıda grafiklerde bu değerleri siyah tabelalarda göreceğiz. Bir bakıp öyle devam edelim.

BTCUSD SAATLİK GRAFİKTE SAT SİNYALİ
TradingView_Screenshot_1674587718719.jpg

Bu seviyeleri yıllardır takip ettiğimi hatırlatmama gerek var mı, bilmiyorum. Merakı ve soruları olanlar bu yazının altına veya piyasa ile ilgili soru sormak ve görüş belirtmek isteyenler Bitcoin Sohbet Ve Yorumları adlı konumuza gelebilirler.

Grafikte saatlik SAT pozisyonu, kararsızlığın artması sebebiyle oluştu. Şu an 23 bin ile doğal bir eski zirve olan 19686$ seviyesi arasında yatay seyre girdi. Böyle devam etmesi halinde 4 saatlik grafiği zor duruma sokacak. Ona da bakalım.

...

BTCUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE AL SİNYALİ
TradingView_Screenshot_1674585429783.jpg

Önceki dalgada yine bu bahsettiğim kararsızlıktan dolayı oluşan 4 saatlik SAT pozisyonunu da görüyoruz; fakat bu sahte bir sinyaldi. Bu sinyal sonrası satışlar artınca grafik iyice kararsız davranmaya başladı. İşte yukarıda bahsettiğim yatırım tereddüdünün sebebi, bu noktada, açıkça budur.

Şimdi burada 19686$ önem kazanıyor. Her zaman çok önemliydi; ama şu saatten sonra kesinlikle test bile edilmemeli. Buradan düşerse düzelmesi yine zaman alacak.

BTCUSD GÜNLÜK GRAFİKTE AL SİNYALİ
TradingView_Screenshot_1674585469642.jpg

Günlük grafiğin Kasım ayından bu güne kadarki serüvenini görüyoruz şu an.

Simetriye aldanmayalım. Öyle bir ölçüt yok.

Şimdilik sağlam dursa da devam eden yatay seyir yüzünden her an alaşağı olabilir. Zaten 19686$ seviyesinde henüz gerçek anlamda bir kırılma gerçekleşmedi. Yukarı yönlü bir kırılma için bu seviyenin üzerinde önümüzdeki ayın ilk haftasını geçirmesi şartı koyulabilir.

Böyle bir kural yok. Yorum, grafiğin durumuna göre yapılır. Her şey her an değişebilir.

Yalnız değişmeyecek tek bir şey var ki 25 bin ve üzeri gelmezse yükseliş garanti değildir. 25 bin civarı ise şu pembe çizgiden dolayı teleffuz ediliyor. O çizgi ise her ne kadar çok derin bir analiz sonucu çizilmiş olup defalarca haklı çıkmış olsa bile hayali bir çizgidir.

Ona da inanmayın.

...

Son düzenleme:
BTCUSD HAFTALIK GRAFİKTE AL SİNYALİ
TradingView_Screenshot_1674585753414.jpg

Bitcoin haftalık grafikte aslında sağlam bir AL pozisyonu oluştu. Zaten benim yükselişe inancımın demeyelim de dalganın güvenirliğini yordadığımda olumlu bir tavır almamın sebebi bu AL pozisyonu. Çünkü aylık grafik SAT derken ancak ve ancak haftalık grafik AL derse alım yapmak için düşünmeye başlarsın; çok dikkatli ve heybeyi boşaltmadan!

Çok dikkatli olma nedenleri öyle fazla ki burada say say bitmez. Mesela bir tanesi, haftalık grafikte asıl kırılması gereken iki önemli nokta olan 52640$ ve 58354$ seviyeleri. Bu seviyeler ayrı iki tepenin ortak düşüş getiren yatay seyir seviyeleri olarak kayda geçti. Böyle oldu. Bunlardan önce bir de 48216$ var. Neyse şimdi hepsinin hikayesini tek tek yazamam. Yazı gereğinden fazla uzun oldu.

Başarılar dilerim.

Son düzenleme:
25 bin dolar seviyesi bile işlerin toparlanabilmesi için şart olmuş. 50 bin dolarları konuştuğumuzu dün gibi hatırlıyorum. En son ABD'den gelen ekonomik veriler pozitifti diye hatırlıyorum. Hatta Nasdaq için yükseliş ön görenler vardı. Yine de, 19,680 doların altına sarkarsa yılsonuna doğru toparlanabilir sanırım. YTD.

Peki sizin genel fikriniz ne? Makroekonomik koşulları da göz önünde bulundurarak Mart ayının başına kadar önce 20k altını mı görmeyi beklersiniz yoksa 25k'yı mı?
Az önce başka bir konuda şu anki FOMO durumundan bahsettim. Bir yandan aynı şeyi kendi içimde yaşıyorum, kaçırmış olabileceğimden korkuyorum. Sanırım böyle zamanlarda en iyisi DCA yapmak.

Açıkçası geleneksel piyasalarla BTC arasındaki pozitif korelasyonun hala çok etkili olduğunu düşünüyorum ben şahsen.

Geleneksel piyasalar kısmen toparlanma eğiliminde olduğu için BTC bir süre daha yukarı yönlü hareket edebilir. FED'in yapacağı faiz açıklamalarına bağlı olarak düşüş gelecektir.

1. Almanya, Ukrayna'ya tank verecek ve bu savaşı biraz daha kızıştırabilir.
2. Billy boy (Bill Gates), yeni pandemiye hazırlıklı olmalıyız dedi.

Tüm bunlar geleneksel piyasaları yeniden sarsabilir. Zaten resesyona kesin gözüyle bakılıyor. FED, düşük faiz açıklayarak bir süre için nefes aldırdı piyasaya.

Özetle, BTC 25 bin ya da 30 bin bandına çıkar belki ama daha yükseğe çıkamadan dökülecektir diye düşünüyorum. Çünkü, yukarıda yazdım işte... :LOL: Yatırım tavsiyesi değildir.

Açıkçası geleneksel piyasalarla BTC arasındaki pozitif korelasyonun hala çok etkili olduğunu düşünüyorum ben şahsen.

Geleneksel piyasalar kısmen toparlanma eğiliminde olduğu için BTC bir süre daha yukarı yönlü hareket edebilir. FED'in yapacağı faiz açıklamalarına bağlı olarak düşüş gelecektir.

1. Almanya, Ukrayna'ya tank verecek ve bu savaşı biraz daha kızıştırabilir.
2. Billy boy (Bill Gates), yeni pandemiye hazırlıklı olmalıyız dedi.

Tüm bunlar geleneksel piyasaları yeniden sarsabilir. Zaten resesyona kesin gözüyle bakılıyor. FED, düşük faiz açıklayarak bir süre için nefes aldırdı piyasaya.

Özetle, BTC 25 bin ya da 30 bin bandına çıkar belki ama daha yükseğe çıkamadan dökülecektir diye düşünüyorum. Çünkü, yukarıda yazdım işte... :LOL: Yatırım tavsiyesi değildir.
Resesyon bence zaten yaşanıyor... Enflasyon beklenti kadar veya daha düşük geliyor, faiz artırımı da 50 bps olacak, sonra 25 bps olacak belli ki. :) Bu çerçeveden bakınca boğa rallisi başladı demek mantıklı geliyor.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,152
Kullanıcılar
6,684
Son üye
Okan.2727
Geri