Neler yeni

Bitcoin Cash Madenciliği Bitcoin Madenciliğinden Daha Mı Kârlı?

  • Fork: Blokzinciri kaynak kodunda bir iyileştirme yapılması ve bu geliştirmenin iki farklı koldan devam edilmesinde ortaya çıkan durumdur. Bu çatallanmadan sonra işlemler farklı blokları çıkarmaya başlarlar. Örneğin Bitcoin ve Bitcoin Cash gibi.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
22
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

BCH madenciliği süreci ile Bitcoin madenciliği birbirine çok benziyor. Yine de birkaç önemli fark var. Birincisi ve en önemlisi, Bitcoin Cash'in blok büyüklüğünün sınırı 8 MB. Bitcoin ise sadece 1 MB. Tabii ki, daha büyük bloklar daha fazla işlem gücü ve buna bağlı olarak da blok oluşturmak için daha fazla yatırım anlamına geliyor. Öte yandan daha büyük bloklar, madencilerin aldığı işlem komisyonunu da hatırı sayılır biçimde artırıyor.

İki kripto para birimi de aynı blockchain'i paylaştığı için, oluşturulan blok başına ödül de aynı seviyede: An itibarıyla 12,5 token. Ancak, biz bu yazıyı hazırlarken Bitcoin’in fiyatı 10.513,38 dolar, Bitcoin Cash’inki ise 1.584,54 dolardı. Arada önemli bir fark mevcut. Bu nedenle, madencileri cezbetmek için BCH topluluğunun madenciliği zorluğunun, Bitcoin'den daha düşük seviyede tutulması şart. İşte bu noktada EDA’ların önemi ortaya çıkıyor.
BTCCASH123.jpgBitcoin Cash madenciliğinin yüzde 300 daha zor hale gelmesi üzerine, otomatik zorluk ayarlama sistemi EDA işleme alındı ve birçok madencinin BCH’ye geri dönmesi sağlandı. Yine de ilginç olan, birçok madenci, işlemleri zararına gerçekleştirmeyi göze aldı. Bu durum madencilerin Bitcoin Cash’e inandıklarını ve hard fork işlemini desteklediğini gösteriyor.

BitInfoCharts verilerine göre, Bitcoin Cash madenciliğinde 1 THash/s (saniyede 1 trilyon hash) işlem, ortalama olarak günde 1,3526 dolar kâr getiriyor. Bitcoin’de ise bu sayı 1,2275 dolar olarak ifade ediliyor. Bahsini ettiğimiz bu tutarlara işlem komisyonları dahil değil. Ortalama olarak bir Bitcoin işleminde kullanıcılar 28 dolar civarında komisyon ödüyor. Bitcoin Cash’de ise bu tutar çok daha az.
 

Üst