Neler yeni

Bitcoin, Ethereum’un Yaşadığı Sıcak Yazdan Sonra Merkez Sahneye Dönebilir

  • Signature: Transfer işlemlerinin belirli bir yerden geldiğini kanıtlamak için özel ve açık anahtarın bir arada çıkarılmasıyla oluşturulan dijital özettir.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
22
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

bitcoin-ethereum-kriptokoin-com-.jpg

Yalnızca beş hafta kalan ABD seçimleri ile kripto para piyasasının odak noktası, tekrar Bitcoin’e dönüyor ve Ethereum ekosisteminden uzaklaşıyor gibi görünüyor.

Verilere göre, altı aylık zımni volatilite (IV) ile ikisi arasında beklenen göreli volatilitenin bir ölçüsü olan Bitcoin (BTC) arasındaki fark, haftasonu 2.5 ayın en düşük seviyesi olan % 4’e düştü.


Metrik, son dört hafta içinde % 21’den bu seviyelere geriledi.

Spread durumunun azalması, piyasanın iki kripto para arasında çok fazla dağılım beklemediğini ve yakın vadede bitcoin ile uyumlu Ethereum ticaretini öngördüğünü gösteriyor.


İma edilen volatilite, piyasanın bir varlığın belirli bir süre boyunca ne kadar riskli veya değişken olacağına dair beklentisidir ve opsiyonlar için net satın alma baskısı ve tarihsel fiyat volatlitesinden kaynaklanır.

skew_ethbtc_6m_atm_implied_vol_spread-775x433.png

Skew’in CEO’su Emmanuel Goh yaptığı açıklamada, “Düşüş, Ethereum kompleksine odaklanıldıktan birkaç ay sonra piyasa liderliğinde Bitcoin’e geri döneceğine işaret edebilir” diyor.


Bitcoin’de Ne Bekleniyor?
Bitcoin, Mart ayında corona virüsü krizinin başlamasından bu yana makro varlık olarak olgunlaştı.

Bu nedenle, 3 Kasım ABD başkanlık seçimleri öncesinde ve sonrasında kripto piyasalarında fiyat hareketine öncülük edebilir. Diğer taraftan bu seçim son yıllarda en çekişmeli seçim olabilir ve geleneksel piyasalar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Altı aylık Ethereum-bitcoin IV spread’i Temmuz’da % 0,9’dan % 15’e keskin bir şekilde yükseldi ve merkezi olmayan finans (DeFi) patlaması Ethereum’a olan ilgiyi artırdığından Ağustos ortasında % 21’e yükseldi.

DeFi Pulse.com’a göre, çoğu Ethereum’un blok zincirine dayanan DeFi platformlarında kilitlenen toplam değer, Temmuz-Ağustos aylarında dört katına çıkarak 8 milyar doları aştı ve son zamanlarda 11 milyar doların üzerine çıktı.

Bu nedenle, Ethereum opsiyonları Bitcoin’den daha fazla talep çekti ve volatilite yayılmasında bir artışa yol açtı. Opsiyonlar, sahiplerine önceden belirlenmiş bir fiyattan bir varlığı alma veya satma hakkı veren riskten korunma araçlarıdır.

Skew tarafından sağlanan verilere göre, bir aylık Ethereum-Bitcoin gerçekleşen korelasyon katsayısı da Temmuz-Ağustos aylarında 0,90’dan 0,57’ye düştü ardından ise şimdi 0,80’e yükseldi. 1.0 katsayısı, iki varlığın mükemmel bir şekilde ilişkilendirildiği anlamına gelirken, 0.0 bunların hiçbir şekilde ilişkilendirilmediği anlamına geliyor.

Yazının yazıldığı sırada Bitcoin 10.750 $’dan işlem görüyor ve Pazartesi günü 11 bin dolar civarında reddedilme ile karşı karşıya kaldı. Ethereum bu çeyrekte % 58 oranında yükselirken, Bitcoin sadece % 18 oranında değer kazandı.
 

Üst