Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Bitcoin İçin Yeni Zirveler Mi Yeni Dipler Mi

Teknik Analiz

Korgeneral
Süper Moderatör
Merhaba arkadaşlar. Bitcoin bir türlü ne yukarı çıkabildi ne de aşağı yönelebildi. Bu aralar iyice sıkıştı. Sırada ne var ne olacak kestirmek çok zor. Bir tarafta başlamak üzere olan yeni bir günlük yükseliş trendi var diğer tarafta saçma sapan konuşan insanlar... Bitcoin için olumlu olumsuz konuşmalar devam ediyor. Türkiye ve dünya ülkeleri olumlu olumsuz girişimlerde bulunuyor veya planlar hazırlıyor. Bitcoin tüm bu olanların neresinde artık belli değil.

Eskiden hep karşı çıkanlar varken en azından kim ne düşünüyor biliyorduk. Şimdi o düşüncelerden U dönüşü yapanlar mı, hayran olmadığı halde hayran rolü yapanlar mı, Bitcoin adını kullanarak prim yapmak isteyenler mi... Valla kim ne yapıyor iyice karıştı. E bunlar yatırımcıya, yatırımcıdan da grafiklere yansıyor ister istemez.

Bitcoin 42 bin Dolar zirvesinden sonra yaklaşık 25 gündür girdiği düzeltmeden bir türlü çıkamadı. Aşağı yönlü düzeltmeler elbette olması gereken, sağlık bağışlayan hareketlerdir; fakat bir yerden sonra yataya bağlayıp sıkışmalara sebep olunca yatırımcı sıkılıyor. Yatırımcı sıkılınca da kıyamet kopuyor. Kimisi kazanç realizasyonu yaparken kimisi ters anlayıp potansiyel zararı realize ediyor.

Şimdi saatlik grafiğe bakıp neler olmuş, neler oluyor ve neler olabilecekmiş bir bakalım.

BTCUSD SAATLİK GRAFİKTE KARAR AŞAMASI
Screenshot_20210201_224617_org.telegram.messenger.jpg

Bitcoin saatlik grafikten beklenen de buydu. Ne mi? Fiyatları dirence yakın seyirde tutarak düşüşü engellemek ve 4 saatlik grafik ile günlük grafiğin uyum içinde yukarı veya aşağı yönelmesi için gerekli süreci yönetmek.

Grafikler asla zaman bildirmezler. Bir hareketin oluşabileceğini ek göstergeler ve zamanın verdiği tecrübe ile belki %80 başarı ile tahmin edersiniz; ama o tahmininiz için net bir zaman asla belirtemezsiniz. İşte saatlik grafiğin görevi 4 saatlik ve günlük grafik için uygun zamanın gelmesini beklerken fiyatları yukarıda tutmaya çalışmak.

BTCUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20210201_230834_org.telegram.messenger.jpg

Bitcoin 4 saatlik grafiğe geldik. İşte beklediğimiz uyum için ilk adım. Saatlik grafiğin oyalamaları ile 4 saatlik grafiğe gelen AL sinyali. Sonuç, sabaha kadar devam etmesi halinde günlük AL sinyali.

Farkında iseniz son birkaç yazıdır hep "sabaha kadar" ifadesini kullanıyorum. Bu, yukarıda bahsettiğim tahminin ne zaman gerçekleşeceğinin asla bilinememesinden kaynaklanıyor. Grafikler zaman bildirmiyor. Yapacak bir şey yok.

Bitcoin 4 saatlik grafikte AL sinyali oluştu diye hemen havalara girmemekte fayda var. Yükseliş hissi verip ani bir düşüş hareketi olacak mı diye iyi analiz etmek gerek. Bu grafikten her şey beklenir çünkü. Hem de günlük grafik karar aşamasında iken çok daha dikkatli olmak lazım.

Çok saçma bir şeyden bahsedeceğim. :) Bu grafikleri öyle içselleştirdim ki bazen canlıymış gibi hissediyorum. Canım grafiklerim. Oturup karşılıklı kahvelerimizi yudumlarken ne espriler geçiyor aramızda bir bilseniz!

BTCUSD GÜNLÜK GRAFİKTE KARAR AŞAMASI
Screenshot_20210201_232722_org.telegram.messenger.jpg

Günlük grafik de hazır. Artık ne bekliyorsun! Sizce ne bekliyor? Elon Musk bir kere daha #bitcoin yazsın diye mi? Çok komik! Bitcoin'i Musk için yasak elma ilan ediyorum. Bir daha Bitcoin'den bahsederse fiyatlar düşecek çünkü. Onun gibi insanların yararı değil zararı dokunuyor şu aşamada. İleride güzel bir proje icraatı ile gelirse belki güzel bir ivme nedeni olabilir.

Neyse. Son yazımda ve bu yazımda fark ettiyseniz hiç destek ve direnç noktası belirtmedim. Çünkü aslında benim analiz anlayışım bu; fiyat değil önemli olan, miktar felsefesi. Yani kaçtan aldığım kaçtan sattığım önemli değil. Önemli olan ne kadar aldım ve ne kadar sattım. Diğer bir deyişle trend başladığında al, bittiğinde sat. Bu kadar işte; ama insanlar: "Yahu hocam iki grafikle tonlarca AL-SAT sinyali diyorsun da böyle olur mu..." diyor. İlla rakam görmek istiyorlar. Ben de kıramıyorum işte. Yine öyle yapayım.

Bitcoin için saatlik, 4 saatlik, günlük, hatta hatalık grafik için destek ve dirençler eşit hale geldi. Aylık kanalda zirve malum, 42000$. Dip ise geçildikten sonra Bitcoin'in serbest kaldığı 13850$ seviyesi. Hani şu kırmızı kesik çizgiler var ya, hatırlarsınız. Aylık kanal geniş yani. 13850$ imkansız değil bu arada!

Gelelim güncel kanallara; 42000$ seviyesi ile 34800$, 29213$, 28377$ seviyeleri güncel ve iyi çalışan seviyeler. Yeni bir yükseliş trendi başlarsa yukarıda bekleyen iki önemli seviye var; 46000$ ve 52000$. Buralar zor değil; fakat test edildiği esnada tetikte olmak gerek.

Kolay gelsin.

Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur. Grafikler, www.tradingview.com grafik veri sunucusunda @sahinadm tarafından oluşturulmuştur.

Şimdi amatör bir soru geliyor hocam. Hazır mısın? :)
42.000 dolara çıktı diyelim. Sonra 41,750 dolara düştü. Satmak mı lazım. Yoksa biraz daha beklemek mi. Yani 41,750 dolardan 46,000 dolar hedefine yönelebilir mi? Ya da 42.000 doların altına indiğinde, hemen satmak mı lazım?
Rakamları farazi söyledim.

Şimdi amatör bir soru geliyor hocam. Hazır mısın? :)
42.000 dolara çıktı diyelim. Sonra 41,750 dolara düştü. Satmak mı lazım. Yoksa biraz daha beklemek mi. Yani 41,750 dolardan 46,000 dolar hedefine yönelebilir mi? Ya da 42.000 doların altına indiğinde, hemen satmak mı lazım?
Rakamları farazi söyledim.
Kârı yeterli gördüğün yerden satabilirsin hocam. :)

Mümkün olduğunca en tepeden satmak gerek. Düşüş başladıktan sonra satmanın bir anlamı yok. 41750 geldiğinde halen karlıysan ve daha derine düşeceğinden eminsen satarsın. Yok eğer 41750 küçük bir düzeltme ise ve bundan da eminsen beklersin. YTD

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,211
Kullanıcılar
6,740
Son üye
mettug
Geri