Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Bitcoin Kararsız Davranmaya Devam Ediyor

Teknik Analiz

Korgeneral
Süper Moderatör
Merhabalar. Bitcoin güzel bir aşağı yönlü düzeltme ile iyi fırsatlar verdikten sonra şimdi yeniden toparlanmaya çalışıyor. Her aşağı yönelişinde yürekleri hoplatan Bitcoin, bu kez önceki düzeltmelere göre daha aşağılara gitti. Aşağılarda durak yaptığı yer 28 bin 800 Dolar seviyesi oldu ve burası bizim daha önce güçlü seviyelerden saydığımız 28377 Dolar seviyesine çok yakın olması belirlediğimiz bu desteğin, yine çalıştığını gösteriyor. Daha önce ise direnç olarak çalışan bu seviye gücünü yine kanıtlamıştı.

Şimdi anlatmak istediğim istediğim şey: "Ben buldum, ben bildim." değil; fakat burada veya başka yerlerde sıkça bahsetmeme rağmen bu destek ve dirençlere sadık kalamadan işlem yaptıktan sonra bana DM'den yazıp pişmanlıklarını anlatanlardan rahatsız oluyorum. Bu yüzden; söylemiştim, demek zorunda kalıyorum. Tekrar söylüyorum. Destek ve dirençler belli, not alıp kendi stratejisini oluşturduktan sonra işlem yapanlar sonuç olarak seviniyor. Çünkü %90 çalışan destek ve dirençlerden bahsediyoruz. Ve tekrar söylüyorum; analiz yazılarımın forumda paylaşılan kadarı ile alakalı grafiklerim al-sat yapmaya uygun değildir! Sizin yüzünüzden forumda paylaşım yapmaya çekinir hale geldim! Devam ediyorum yazılarıma!

BTCUSD SAATLİK GRAFİKTE KARAR AŞAMASI
Screenshot_20210123_135604_org.telegram.messenger.jpg

Saatlik grafikte iyice sıkışmış bir fiyatlama görüyoruz. Bu sıkşmanın sebebi kuşkusuz yatay seyirlerdir. Yatay seyrin nedenleri arasında yatırımcıların kararsız alım satımlarını gösterebiliriz.

Saatlik grafikte ana trendin dışında saatlik ara trendler de oluşuyor. Şu an taban ve tavan arasındaki dalgalanmalardan meydana gelen saatlik ara kanal, 33864$ ile 32015$ arasında seyrediyor. Bunların dışında daha küçük kanallar da çalışıyor. Kanalların bu kadar küçülmesi, destek ve dirençlerin çoğalmasına yol açıyor. Fakat izlenmesi elzem olan destek ve dirençlerin en güçlü seviyeler olması gerektiğini unutmamak lazım. Çok kısa vadede (dakikalık) komisyonları en aza indirgeyerek işlem yapabilenler hariç. :)

Benim dikkat ettiğim trendler ana trendlerdir. Çünkü bu trendler, kabukları sert ve güçlü hareket sağlayan sınırlardan oluştuğu için daha sağlam tahminlerde bulunmayı kolaylaştırıyor. Yön tayini için kullanılan teknik ve yöntemler çok önemlidir.

Saatlik grafikte görülen yukarıdaki yatay seyir 34800$ ile 28377$ savaşından başka bir şey değildir ve bu savaş, yaklaşık 67 saattir devam ediyor. Daha devam edecek gibi duruyor.

Önceki yatay seyir ise 42000$ ile 34800$ seviyeleri arasında gerçekleşiyordu. Bu kanal daha taze ve sıcak olduğu için öğütülmesi kolay oldu. Özellikle 34800$ üzerinde kalması gerektiği hakkında sürekli telkinde buluyordum; fakat telkin etmek ile izlemek arasında pek bir fark yok.

BTCUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20210123_135554_org.telegram.messenger.jpg

Bitcoin 4 saatlik grafikte AL sinyali oluşturdu; fakat bu sinyal, saatlik grafiğin kararsızlığı sebebiyle çok güçlü durmuyor. İleriki saatlerde saatlik grafikten sert düşüşler gelirse 4 saatlik grafik çaresiz aşağıya yönelir. Saatlik grafik, yukarı yönelirse bu kez 4 saatlik grafik güç kazanır ve duruşu daha sağlam olur. İlerleyişin bir süredir değiştiğini görmek mümkün ki bu değişim önemli ve bu önemli noktaya günlük grafikte değineceğim.

Bitcoin 4 saatlik grafikte 34800$ ile 28377$ kanalında seyrederken 29231$ desteği de 28377$ desteğine yardımcı oluyor. Bu durum çift dikişli bir destek seviyesi oluşturuyor. Bu durum da umut besliyor Bitcoin için.

BTCUSD GÜNLÜK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20210123_150111_org.telegram.messenger.jpg

Günlük grafikte AL sinyali oluşalı 4 gün olacak bu gün. Yarın ve sonraki gün de devam eder; fakat sonraki günler için konuşmak delilikten başka birşey değildir. Çünkü ana yükseliş trendinde günlük düzeltmeler, genel olarak 6 ile 10 gün arasında devam ediyor. Buna daha önce değindiğimi hatırlıyorum.

Küçük zamanlı kararsızlıklar, günlük dilimde de kararsızlığa sebep oluyor, doğal olarak. Böyle olunca günlük düzeltmenin süresi uzayabilir. Burada bahsettiğim önemli konuyu açmam lazım.

Bitcoin'de bir süredir yeni en düşük seviyeler görülürken hiç yeni en yüksek görülmüyor. Bu durum düşüş trendinin grafiklere gerek duyulmadan tespit edilebikmesi için kolay bir yol. Yükseliş trendinde ise sürekli yeni en yüksek seviye görülür ve yeni en düşükler gelmez.

Şimdi yeni en düşük seviyelerin gelmeye başlaması risk barındırır; fakat büyük paniklerin sebebi değildir. Bu durumdan bahsetmemin sebebi, gelebilecek yeni en düşüş seviyelere hazırlıklı olmak gerektiğidir.

Gün geçtikçe Bitcoin, kanalların tabanına değil tavanına yakın dalgalar oluşturmalı. Yoksa daha düşük seviyeler gelmeye devam edecek.

Genel durum normalliğini koruyor. Risk her zaman vardı. Başarı, yatırımcının stratejik düşünebilmesi ve bu düşünceleri harekete çevirebilmesi için gerekli sistematik bilgiye bağlıdır.

Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur. Grafikler, www.tradingview.com grafik veri sunucusunda @sahinadm tarafından oluşturulmuştur.

Cidden oldukça kararsız bir tablo çizdiğini söyleyebilirim. Yeni düzene alışmaya çalışıyor gibi görünüyor. Bidon ne yapacak onunda gerginliği var

Bir büyük destek noktası da sosyal hacim aslında. $30.000 altını gördüğü anda sosyal medyada 1 milyona yakın bahsedilme aldı. Küçük düşüş trendinde yorumlar genelde olumsuz bile olsa bu yorumlar Bitcoin için büyük bir marka reklamı olduğu için bu denli fazla konuşulan bir şeyin fiyatının çakılması önleniyor. (Yazdığım cümle beni bile yordu...)

Biden'ın kripto paralarla ilgili atacağı olumlu adımları ertelemesi, kripto piyasasını her geçen gün olumsuz etkileyebilir. Bir an önce somut gelişmeler olması gerekiyor ki yeni bir yükseliş trendi oluşabilsin. Bitcoin fiyatı toparlamış dahi olsa, negatif hava hala devam ediyor bence. Geleneksel piyasalardaki pozitiflik de tuzu biberi işin.

Düşmesi gerekiyordu ve gerekeni yaptı. Normal karşılanmalı. Henüz tam olarak sağlam adımlar atamıyor. Bunun teknik ve temel onlarca sebebi var. Günlük grafiğin düzeltmeye girmesi yukarı yönlü devam edebilmesi için şarttı.

Düşmesi normal. Çünki 40 bin dolara ulaştığı an bir çok yatırımcı yatırımlarını çekti. Tabii ki hiç kimse milyonlar üzerine riske girmez. Ama bazı yatırımcılar şimdilik fiyat düşüşünü kullanarak yatırımlar yapıyor. Yapılan bu yatırımların da fayda vereceğine inanıyorum.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,211
Kullanıcılar
6,739
Son üye
kenanx
Geri