Neler yeni

Bitcoin Kullanarak Teröre Finansman Sağlayan Çeteyi Tutukladı

  • Public Key Encryption: Birinin görevi şifrelemek diğerinin ise çözmek olan çift anahtarlı şifreleme sistemidir.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
23
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

Bitcoin-7.jpg

Teröre finansman sağlayan bir grubun, Fransa’daki lisanslı tütün dükkanlarında kripto para birimini satın aldığı bildirildi.

Suriye’de cihatçı bir ağı finanse ettiği iddia edilen büyük bir grup, izlerini gizlemek için kripto para birimini kullanmalarına rağmen Fransız polisi tarafından yapılan bir operasyon sonrasında tutuklandı.

Şeffaflık ve Gizlilik
Polis yaptığı açıklamada, “bu ağların sürekli gözetim altında tutulması, terör örgütlerinin Bitcoin gibi kripto para birimleri kullanarak daha fazla gizlilik aramasına neden olduğunu” söyledi.

29 suç ortağının 2019’dan beri El Kaide bağlantılı terör örgütünün “Hayat Tahrir El-Şam” adlı operasyonlarını desteklediği iddia ediliyor.

Ağın mimarlarının, her ikisinin de şu anda kuzeydoğu Suriye’de olduğu düşünülen, 20’li yaşların ortalarında iki Fransız cihatçı olduğu bildiriliyor. Her ikisi de 2016 yılında gıyaben 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ağın 29 üyesi, son aylarda Fransa’daki tütün satış noktalarından her biri 10 ila 150 avro (12-176 dolar) değerinde kripto para birimi satın alırken yakalandıktan sonra tutuklandı.

Fransızca’da tabacs olarak bilinen bu satış noktaları, geçen yıl Fransız halkı tarafından kripto para birimlerinin benimsenmesini teşvik etmek için kripto kupon hizmetlerine entegre edildi.

Hayat Tahrir Al-Sham’ın finansmanı üzerine bugünkü rapor, şu anda ülke genelinde yaklaşık 24.000 ruhsatlı tütün işletmesi bulunduğunu belirtiyor.

Kimlik Gerektirmeden Yapılan İşlemler
Sanıkların Suriyeli suç ortaklarının Bitcoin (BTC) hesaplarına kredi vermek için kullandıkları iddia edilen kuponların yanı sıra, bu tütn işletmeleri, nakit kart yüklemeleri ve para kuponları gibi bir dizi küçük ödeme hizmetini destekliyor. Bu hizmetler, özellikle kimlik kanıtı gerektirmiyor.

Terörle mücadele savcıları, ağ tarafından kripto para birimi kuponlarının kullanılmasının, kötü faaliyetleri desteklemek için daha yaygın nakit seçiminden bir dönüşü temsil ettiğini iddia ediyor. Kimi ülkeler tarafından terörist örgütler olarak tanımlanan bir dizi militan grup, para toplama faaliyetlerini desteklemek için giderek artan bir şekilde kripto para birimlerine yöneldi. Bu kuruluşların çoğu finansal olarak izole edilmiştir. Birçok küresel banka da, yasadışı bir şekile terörün finansmanını engellemek için çaba sarfediyor.
 

Üst