Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Bitcoin Ne Yapıyor?

Teknik Analiz

Korgeneral
Süper Moderatör
Herkese merhaba. BTCUSD ikilisinde beklenen gelmedi mi? İlla rakamsal olarak 20 bini görmemiz mi gerekiyor? Hadi 20 bin gelmedi, düşüş için 19490$ yetmiyor muydu? Gayet de güzel yetti. Geçenlerde, bana kalırsa 20 bin seviyesi artık geldi ve düşüş beklentisi içine girdiğimin sinyallerini vermiştim. Umarım birileri o sinyalleri doğru okumuştur.

Şimdi nereden geldik ve neredeyiz bir bakalım. Bitcoin için çok önemli bir direnç olan 9 bin 189 Dolar'dan başlayalım. Burası uzun bir süre direnç olarak çalıştı. Hem de çok güçlü bir direnç. Bu direnç 2019 Haziran ayının başlarında görüldü. Sonra 20 bin zirvesinin ardından 2019 Temmuz ayının ortalarındaki sert düşüşte ilk durak oldu ve güçlü bir destek olarak çalıştı. Sonra ise fiyatları 11 bine kadar desteklemeyi başarması ile daha bir güç kazandı ve 2019 Ağustos ayının sonlarında tekrar destek olarak çalıştı.

Psikolojik seviye 10 bin olarak her zaman insanların kafasında yer aldığı için büyük bir yükseliş trendi mahvoldu ve 9189$ seviyesi tuzla buz oldu. Ekim 2019 sonlarında bu seviye yine direnç olarak çalıştı. Artık fiyatların yükselmesini engelleyici bir rolü vardı. Başarılı oldu. Aralık ayının ortalarına kadar fiyatlar 6500$ civarına gelene değin de baskı kurmaya devam etti.

Fiyatların aşırı düşmesi ile sanırım yatırımcıya yeterli gelen 6500$ civarında yükseliş yeniden başladı ve Ocak 2020 ortalarında 9189$ seviyesi artık direnç değil destek olarak çalışıyordu. Ama henüz ne aşağı ne yukarı yönlü net bir kırılma söz konusu değildi. Bu seviye fiyatları sürekli dalgalandırdı ama bir türlü net olarak bir kırılma yaşamadı. Mart 2020'nin ilk haftasını hatırlayın. Evet 9189$ desteği sert bir düşüşle bu kez ciddi anlamda yok oldu. İşte kırılma burada yaşandı ve fiyatlar 3800$ civarlarına kadar geriledi. BTC için derin bir dip oldu ve sonra bu dipte yaklaşık 1 hafta takıldı ama önündeki 19 gün boyunca 3800$ riski bitmedi.

Neyse ki çok uzun sürmeden yukarı yönelmeler başladı. Yaklaşık 50 gün sonra 9189$ seviyesi tekrar sahnelerdeydi. Yükselişleri engelleyip duruyordu yine. Yaklaşık 81 gün sonra 2020 Temmuz ayının ortalarında gelen net bir günlük AL sinyali ile bu kez yukarı yönlü bir sıçrayışla 9189$ artık gözden kayboldu.

Bundan sonra 10 bin Dolar seviyesi vardı. Yukarıdaki 9189$ serüveninde 10 binin yeri hep direnç olarak kaldı ve bir türlü 10 bin yukarı kırılamıyordu. İlk kez 2020 Eylül ve Ekim ayları arasında 36 gün destek olarak çalıştı ve güçlü bir şekilde yukarı yönlü fiyat patlaması yaşattı.

Bundan sonra ise 11500$ seviyesinde küçük bir durak oldu. Yıllardır test etmediği 13850$ çok çok önemliydi ve burası ikinci durak oldu. Sonra 15800$ ile 16000$ arasında biraz oyalandı ve devam etti. Sırasıyla 16646$, 17221$ geldi ve bunlar da yukarı yönlü çıkışlara izin verdi. Fiyat 18000$ seviyesinde oyalanırken eğer bir düşüş gelecekse şimdi gelmeli dedim. Gelmeyecekse 20 bin görüldükten sonra düşüş gelir ve bu seviye de bence 23 bin olur, dedim. 20 bin geldi gelecek derken 19490$'dan hoop aşağıya! Ne oldu şimdi! 20 bin geldi mi gelmedi mi?

Şimdi yukarıda saydığım seviyeler destek ve direnç olarak bir bir yıllardır çok güzel çalıştı, çalışıyor. Bu seviyeleri not edin ve takip edin. Yukarı çıkışlarda nasıl çalıştılarsa aşağı düşüşlerde de çalışıyorlar. Takip eden düşüşün nerede biteceğini rahatlıkla tespit edebilir. Yukarıda dirençler varsa aşağıda da destekler var. Bu, "Zalimin zulmü varsa bizim de Allah'ımız var." vurgsunda bir cümledir!

Neyse çok uzun bir yazı oldu. Daha fazla uzatmayalım. Grafiklerin durumuna bakıp ilerleyelim.

BTCUSD SAATLİK GRAFİKTE SAT SİNYALİ
Screenshot_20201126_203451_org.telegram.messenger.jpg

Saatlik grafikte fiyatların 19160$ direnci ile ne kadar uğraştığını net olarak görebiliyoruz. Daha yukarıda herkesin 20 bin olarak bildiği 19686$ direnci vardı. Dahası da yoktu. Bu iki direnç çok güçlü çalıştı ve hemen hemen 19 saat uğraştırdı. Bu uğraşlardan sonra ilk satış sinyalleri gelmeye başladı. Grafikte net SAT sinyali 19160$ görüldükten 30 saat sonra geldi. Yani düşüşten yaklaşık 10 saat önce düzeltme geleceği haberini grafikler söylemeye başladı.

Şimdi 16530$ sularında ilerliyor. Saatlik SAT sinyali devam edecek. Aşağıda 14618$, 14100$ ve en en önemlisi 13850$ var. Bu destek çok önemli ve çok güçlü.

BTCUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE SAT SİNYALİ
Screenshot_20201126_204951_org.telegram.messenger.jpg

İşte gerçek bir düzeltme. Küçükten gelen iki dip büyükteki bir dibi tetikledi. Sonuç, gerçek bir trend değişimi.

Dikkat ederseniz 'düşüş' kelimesini sadece alışkanlık olduğu için kullanıyorum. Bu bir düşüş hareketi değildir. Aşağı yönlü bir düzeltme. Burada dikkat edeceğimiz nokta, ortalamaların henüz güncel fiyatların üzerinde olması. Böyle oldukça durum iyi.

Ama 4 saatlik grafik tehlikeli. Risk sevenlerin işidir 4 saatlik grafik. Bu yüzden yukarıda saatlik grafikteki sinyali görenler satışı yapıp kârı almalıydı.

Destek olarak 16646$ çalıştı ve fiyatları şu an yukarı taşıyor. Riskler bitmiş değil ama saatlik grafikte durum değişirse iyileşme daha hızlı olur.

Şimdilik durum iyi ve 4 saatlik grafik 16646$ ile 17221$ kanalında seyrediyor. Bu kanal zaten bir süredir yatay riskler barındıran bir kanaldı. Yaptı yapacağını. Şimdi de kaldığı yerden devam etmek istiyor. İzliyoruz.

BTCUSD GÜNLÜK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20201126_210123_org.telegram.messenger.jpg

Günlük grafik diyor ki: "Acele etmeyin, üzülmek için henüz erken; siz beni bir de yarın görün."

Valla öyle diyor. Gelen satış baskısı yüzünden evet etkilendi. Bunu görmek mümkün; fakat AL sinyali devam ettikçe korkmaya gerek yok. Korkmaya gerek yok; ama 4 saatlik SAT diyorsa tereddüt edilebilir. Hatta pozisyon değiştirilebilir. Pozisyon değişikliğini sinyali ilk gördüğünde yapacaktın. Şu an çok geç artık.

"Hareket halindeki trene binemezsin." derdi hocam. Bu gün onu ikinci kez anışım. Sevgiler.

Günlük grafikte durum çok iyi. Haftalık ve aylık grafikler de zaten AL sinyalini devam ettiriyor. Ee 13850$ seviyesine de daha çok var. Daha ne istiyoruz? İstiyoruz ki fiyatlar 16646$ seviyesinin üzerinde kalsın, istiyoruz ki armut ağzımıza pişsin de öyle düşsün. Unutmamak gerekir ki ağzı açık havalara bakarak yürümek tehlikelidir; çünkü bu pozisyonda genellikle gözlerin açık olmasının bir anlamı yoktur.

Dilerseniz yazıyı buradan da görüntüleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur.

Grafikler, www.tradingview.com grafik veri sunucusunda @sahinadm tarafından oluşturulmuştur.

Detaylı ve güzel bir analiz olmuş. Artık uzun vade düşündüğüm için amacın sadece ortalamayı mümkün olduğunca düşürmek. O yüzden bu düşüşler den hiç gerilmiyorum :) uzun süredir aktif olarak oynadığım kaldıraçtan sonra bu düşüşler hava civa geliyor :)

Birkaç günün analizi oldu bu. Daha uzundu ama kelimelerle oynayıp anca bu kadar kısaltabildim. :)

O zaman düşüşler senin için iyi alım fırsatıdır.

bu aralar sıkı takip ediyorum hocam, sana zahmet bizi ihmal etme değerlendirmelerini takip ediyoruz.
Teşekkür ederim hocam. Birkaç gün yoğun geçti. Her yazdığım burada da oluyor merak etme. Sevindim bu duruma. :)

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,152
Kullanıcılar
6,684
Son üye
Okan.2727
Geri