Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Bitcoin'in Yaratıcısı, Satoshi Nakamoto Kimdir

Gokturk

Uzman Çavuş

satoshinakamoto2.png

Satoshi Nakamoto Kimdir?​

Satoshi Nakamoto bitcoin'in mucididir aynı zamanda ilk blockchain'i ve veritabanını tasarlamıştır.
Adının gerçekten Satoshi Nakamoto mu olduğu bilinmemektedir, aynı şekilde yaşı, yaşadığı yer gibi yerlerde bilinmemektedir.
Anonim olarak bitcoini tasarlamış ve duyurmuştur. Satoshi Nakamoto'nun kriptografi uzmanı olduğu düşünülmektedir.
Satoshi Nakamoto bitcoin'i geliştirmeye 2007'de başlamış ve Ekim 2008'de 9 sayfalık bir PDF sayfası ile Dünyaya "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" başlığı ile duyurmuştur. Aynı zamanda bazı iddialar Satoshi Nakamoto'nun çok iyi, kusursuza yakın İngilizce bilmesi ayrıca yayınladığı PDF'i Japonca değil de İngilizce olarak paylaşmış olması Japon olduğu fikrini zedeliyor.

PDF Sayfası İngilizce
PDF Sayfası Türkçe

Satoshi Nakamoto başka yazılımcılar ile 2010'a kadar bitcoini geliştirmeye devam etti daha sonra projeden ayrılıp kayıplara karıştı. Ayrılmadan önce kaynak kodlarını ve ağ uyarı anahtarını Gavin Andresen'e verdi. Bitcoin ile ilgili olan bir kaç domain'i (alan adlarını) bitcoin'in önde gelen isimlerine devretti. Ayrıca daha sonraları Laszlo Hanyecz Mayıs 2020'de Satoshi'nin Windows işletim sistemini kullandığını açıkladı.
Satoshi Nakamoto'ya en son ulaştığımız tarih 23 Nisan 2011 tarihidir, bu tarihte bitcoin'i geliştirmeye devam eden yazılımcılara şu mail'i attığını biliyoruz:

(Orijinal) “I’ve moved on to other things. It’s in good hands with Gavin and everyone.”
(Türkçesi) "Başka şeylere yöneldim; Bitcoin, Gavin ve diğerlerinin öncülüğünde iyi ellerde."

Satoshi Nakamoto neden anonim olarak kalmak istedi?

Bunun genel nedeninin gizliliğini/güvenliğini korumak ve "merkezsizlik" kavramını korumak olabileceği düşünülüyor.
Bugün Satoshi Nakamoto olduğu düşünen kişiler şunlardır;

1. Hal Finney
  2. Nick Szabo
  3. Adam Back
  4. Craig Wright
  5. Dorian Nakamoto
  6. Vincent van Volkmer

Satoshi Nakamoto'nun serveti ne kadar/ne kadar bitcoin'e sahip?​

Çoğu kaynağa göre +1.000.000'dan fazla bitcoin'e sahip olduğu düşünülüyor. Ayrıca Satoshi Nakamoto'nun bitcoin ağı blockchain'e 51% saldırısına karşı korumak için madencilikle yaklaşık 1.125.000 bitcoin ürettiği iddia edilmektedir. Yıllar geçtikçe ve daha fazla kişinin blockchain ağına, madenciliğe girmesiyle güvenliğinin artması ile madenciliği bıraktığı söyleniyor. Bu iddialara göre Satoshi Nakamoto'nun en fazla bitcoin'e sahip olan insanı olduğu ortaya çıkıyor, yani serveti yaklaşık olarak 55.137.500.000 $ (elli beş milyar yüz otuz yedi bin milyon beş yüz bin) olduğu düşünülüyor.

Son düzenleme:
Teşekkürler forumda görmeseydim bu adamın kim olduğuna dair bilgim bile yoktu iyi forumlar dilerim iyi geceler
Önemli değil, iyi forumlar.
Daha önce ufak araştırmalar yaptığım ve ilgimi çeken bir konu. Güzel bir gönderi olmuş, elinize sağlık.
Benimde hep ilgimi çeken bir konuydu o yüzden araştırıp burada da paylaşmıştım, iyi forumlar..
Hocam hep bu adamı merak etmisimdir. Bitcoin'i ilk duyduğum günden beri bu adamin ismiyle karşılaşıyordum ama gormemistim
Artık tanımış oldunuz, iyi forumlar size de..
vay be adam bitcoinini oluştururken bu kadar değerleneceğini nerden biliyordu. Youtube de bir videosu var.
Zaten kendisine ait yüzlerce, binlerce bitcoin olduğu düşünülüyor, bende öyle düşünüyorum. İyi forumlar...

Önemli değil, iyi forumlar.

Benimde hep ilgimi çeken bir konuydu o yüzden araştırıp burada da paylaşmıştım, iyi forumlar..

Artık tanımış oldunuz, iyi forumlar size de..

Zaten kendisine ait yüzlerce, binlerce bitcoin olduğu düşünülüyor, bende öyle düşünüyorum. İyi forumlar...
Kanka bitcoini olmasa zaten kazım yapar taştan çıkarır coinini :) sanada iyi forumlar

Bana fayda sağlayabilecek ipuçlarını sürekli olarak internette arıyorum. ******
Teşekkür ederim!

Moderatör tarafında düzenlendi:

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,238
Kullanıcılar
6,715
Son üye