Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Blockchain Teknolojisine Bakış

Öncelikle herkese selamlar arkadaşlar,

Son günlerde şu konu üzerine kafa patlatıyorum ve fikirlerinizi merak ediyorum.

Bildiğiniz gibi bu forum dahil olmak üzere, bir çok şirketin veri depolamaya ihtiyacı var. Personel bilgilerinden tutun da, sözleşmeler, faturalar vs. vs. derken ilk zamanlarda bunlar hep fiziksel olarak tutulur ve saklanırdı. Ardından internetin ve bilgisayarların gelişmesi ile bu daha çok sanal ortama kaydedilmeye ve saklanmaya başlandı. Bir süre sonra gücü yeten şirketler kendi serverlarını kurarken, kendi serverını kurmaya gücü yetmeyen ya da buna o kadar kaynak ayırmak istemeyen şirketler için bu hizmeti sağlayan şirketler oluştu.

Bir süre sonra bulut hizmeti gelişti ve çoğu veri artık bulut tabanlı tutulmaya başlandı. Buluta geçme aşamasından sonra bu verilere her yerden erişilebilirlik kazanıldı ve büyük rahatlık sağlandı, fakat bu hala verilerin bir yerde fiziksel olarak tutulduğu ve her an bir sorun yaşanabileceği gerçeğini değiştirmiyor ve bildiğiniz gibi, Google gibi firmalar bile hacklenebiliyor.

Gelelim işin Blockchain boyutuna, bu teknoloji ile hem bu verileri merkeziyetsizleştirip, hem de maaliyetlerini minimuma düşürebiliyoruz. Düşünsenize, fiziksel bir yer kiralanmamış, buranın elektrik, su, personel, bakım masrafları gibi masraflarınız yok. Saldırılara karşı çok daha güvenlisiniz.

Apple, Google, Facebook gibi firmaların bu verileri depolamak için harcadığı maaliyeti düşünsenize. Ben ileride şöyle bir durum yaşanacağını düşünüyorum. Bu firmalar blockchain teknolojisine adım atacaklar, belki kendi coinlerini çıkaracaklar ve madencilik karşılığında size kendi coinlerini vererek belki de maaliyetini sıfırlayacaklar.

Yukarıda da belirttiğim gibi, her firmanın bunu sağlayabilecek teknolojisi ve gücü olmayacak ve ben bu konuda da bu hizmetleri küçük firmalara da sağlayan yeni şirketlerin oluşacağını ve gitgide bunun fazlasıyla yaygınlaşacağını düşünüyorum.

Bu konuda sizlerden ricam ve fikir almak istediğim şey şu ki, veri depolama üzerine çalışan coinler hakkında biraz tartışalım, bu coinlerin geleceğini çok fazla parlak olarak görüyorum.

Yazdıklarım kesinlikle YTD.

Gerçekten çok iyi konu teşekkürler.

Bu konuyu daha önce bende düşünmüş ve araştırma yapmıştım. Bu konuda çalışmalar yürüten birkaç firma ve bu firmalara ait kripto paralar var. Bazıları çok iyi projeler olsa da yatırımcılar tarafından ilgi görmemiş ve kaybolmuş gitmiş. Ancak kaybolmayan ve gelişen teknolojiye ayak uyduran bir platform ve bu platformun kripto parası olan Filecoin ayakta kalmayı başarmış. Günden güne de ayakları yere daha sağlam basan bir proje haline gelmiş.

Detaylı incelemek isteyenler için;

Gelecekte depolama hizmetinin blockchain teknolojisi ile buluşma ihtimali oldukça yüksek. Dolayısı ile bu buluşmaya hitap eden coinler günümüze kıyasla daha farklı yerlerde olabilir.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,226
Kullanıcılar
6,718
Son üye
xeoxads
Geri