Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Borsa Nedir? Nasıl Girilir ve Neler Yapılmalıdır?

Merhaba arkadaşlar.

Borsa nedir? Nasıl girilir ve neler yapılmalıdır hakkında basitleştirilmiş bir paylaşım yapmayı istedim.

Borsa, halka arz olunmuş şirketlerin hisselerinin alıcıları ile buluştuğu ortam diyebiliriz.
Aracılar sayesinde, alıcıların ve satıcıların birbirleri ile karşılaştırıldığı pazardır.
Bu pazarda taraflar belli kurallara tabi olarak hisse senedinin yanı sıra tahvil, bono, döviz gibi bir çok enstrüman alım satımı yapabilir.
Borsada en çok kullanılan hisse senedini ise, halka arz olunmuş şirketlerin paydaşlarına verdiği ortaklık belgesi (değerli kağıt - menkul kıymetler) olarak tanımlayabiliriz.
Hisse senetleri Sermaye Piyasa Kurulunun onayı ardından halka açılmaktadır.

Peki bu alanda nasıl yer alabilirsiniz, bundan bahsedeyim biraz.

Borsada işlemlerinizi yapabilmek için herhangi bir bankada hesabınız ya da aracı kurumda hesabınız olmalıdır.
Son dönemlerde en çok tercih edilen kurumlar bankalardır. İşlem yapacağınız bankada ayrıca açmanız gereken bir yatırım hesabınız olmalıdır.
Artık internet bankacılığının kolaylıkları sayesinde bu işlemleri çok kısa sürede halledebilirsiniz. Hesaplarınız aktif hale geldikten sonra, artık hisse alış ve satış işlemlerini teknik olarak yapabilirsiniz.

Sistem nasıl işler?

Borsada alım satım yapılabilmesi için, sisteme girilen her alım emrinin yine sisteme girilecek bir satım emri ile kesişmesi gerekmektedir. Şöyle ki; borsadan hisse senedi satın almak için emir giren birinin işlemini gerçekleştirebilmesi, borsada hisselerini satışa çıkarmış başka yatırımcının bulunması sonucu gerçekleşir.
Alım emrine talep, satış emrine ise arz denilmektedir.

Borsada nasıl alım-satım yapabilirsiniz?

Açmış olduğunuz hesabınızda yeterli miktarda para bulunması gerekmektedir. Bu parayı yine açmış olduğunuz yatırım hesabınıza aktarmanız gerekmektedir. Artık hisse alıp satabilir duruma geldiniz demektir. Kullandığınız aracı bir banka ise, hisse senedi alım satım menüsüne girmelisiniz. Alım yapmak istediğiniz hisse senedini seçip, almak istediğiniz fiyatı girerek talep emrinizi oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde satışını yapmak istediğiniz hisse portföyünüzü de belirlediğiniz fiyattan belirlediğiniz miktarda arz edebilirsiniz. Alım satımı yapmadan önce anlık fiyatlara bakmanız gerekir. Çünkü borsa sisteminin çok hızlı bir şekilde değişkenlik göstermektedir. Yani baktığınız bir hisse fiyatı birkaç saniye sonra değişebilir. Bunun kolay takibi için anlık fiyat bilgisi veren platformlardan faydalanabilirsiniz.

Nelere dikkat etmeliyim?

Borsanın en temel amacı, düşük fiyattan alım yapıp yüksek fiyattan satmaktır.
Bunu başarabilmek için yükselen ve düşen hisse senetlerini detaylı olarak araştırmaktır. Yatırımlarınızı bu doğrultuda yapmalısınız.
Bu zorlu süreçte bilgi, deneyim ve stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Piyasalarda neler olduğunu sürekli takip edip, gerekli analizleri yapıp, beklentinize uygun olan stratejiyi belirlemelisiniz. Bu adımların ardından doğru zamanda işleme girerseniz borsadan ancak o zaman para kazanabilirsiniz.
A hissesini şu seviyeden bu zamanda X miktar alıp o seviyeye geldiğinde satacağım dediğinizde para kazanabilirsiniz.
Bunun için temel stratejiler geliştiren uzman makalelerinden yardım alabilirsiniz.

Borsaya ne kadar para ile giriş yapabilirim?

Bunun bir ölçeği yoktur. Almak istediğiniz hisse senedi + bankaların uyguladığı komisyon bedeli kadar hesap limitinizin olması yeterlidir. Burada önemli olan ne kadar para ile girdiğiniz değil, kendinize iyi bir strateji belirlemek ve bu yolda istikrarlı bir şekilde hareket edebilmenizdir. Bunun sonucunda da kar etmeniz kaçınılmadır.

Yukarıda yatırım tavsiyesi yapılmamıştır.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,149
Kullanıcılar
6,684
Son üye
Okan.2727
Geri