Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

COVID-19 Kripto Para Piyasalarını Etkiledi mi?

2019 yılının hemen sonu, 2020 başından günümüze kadar hepinizin de bildiği gibi Koronavirüs (COVID-19) denen bir hastalıkla uğraşıyoruz. 2020 yılı neredeyse bitti Hala virüs kontrol altına alınabilmiş değil. Aslında 2020 hiç yaşanmamış gibi hissediyorum desem yeridir. Neyse bu başka bir yazının konusu :) Covid-19 salgını, pandemisi adına ne derseniz, ekonomi piyasalarını nasıl etkiledi, kripto paralar bu durumdan nasıl etkilendi. Öncelikle isterseniz bunu bir inceleyelim.

2020 başından itibaren ekonomi piyasalarında bazı hisseler tavan- tavan kapatırken, bazı hisseler de çok ciddi düşüşler gerçekleşti. Büyük sermayeli hisseler bu süreçten düşük seviyede etkilenmiş olsa da diğer küçük çaplı ve koronavirüsün olumsuz yönde etkilediği sektörlerin firmalarına ait hisseler ciddi düşüşler yaşadı. Koronavirüs bilindiği üzere her sektörü olumsuz yönde etkilemedi. Medikal malzeme üreten şirketlere ait hisseler ile ilaç şirketlerinin büyük çoğunluğu ciddi artışlar yaşadı. Son aylarda da gıdaya yönelik hisselerde benzer artışlar görülmekte. Sokağa çıkma yasakları, şehir dışı yasakları, evde kal uyarıları gibi tedbirler insan hareketlerini kısıtladığından özellikle petrol fiyatlarında ciddi talep azalması yaşandı. Bunun sonucu olarak da ciddi bir düşüş eğilimine girdi. Yani her sektörün eşit şekilde etkilendiğini söylemek yanlış olur. Kimisi bu hastalıktan bile rant sağlamayı başardı. Kimisi batma noktasına geldi, hatta battı.

Döviz açısından Koronavirüsün etkilerini incelersek, ABD tarafından uygulanan düşük faiz uygulaması, bir nebze olsun dolar fiyatında durağanlığı sağladı ve ülkeler likidite sorunu yaşamadı. Diğer para birimleri de çok ciddi düşüşler yaşamadan bu sürecin ilk dalgasını atlattı. İkinci dalgaya gelindiğinde ise her ne kadar ikinci dalga yok denilse de, ciddi artış oranlarını görmek mümkün Ülkelerin para politikaları döviz fiyatlarında belirleyici oldu. Normalleşmelerin zorunlu başlaması sonucu bazı ülke ekonomileri vaka sayılarının artışı, turizm sorunu, ihracat, ithalat ve bu süreçte yeterli gıda üretiminin olmamasının yanında doğal faktörlerinde üst üste gelmesi sonucu (ekinleri dolu vurması vb.) döviz kurundaki artışları sabitlemekte zorlanıyorlar. Yani bir ekonomist değilim ama çok ciddi düşük faizlere bankaları zorlayarak kendi kamu bankalarından düşük faizli krediler ile ev, araba, ihtiyaç kredileri vermek ve vatandaşı borçlandırmak şahsi görüşüm ciddi bir yanlışlığa ve gelecekte çok ciddi sorunlara işaret etmekteydi ki sorunların başladığını görüyoruz. Sürdürülebilir bir faiz politikası yerine vatandaşı borçlandırmaya ve bazı sektörleri beslemeye yönelik yapılan bu politika çok ciddi açıkların ortaya çıkmasına sebep oldu bence. Hadi evi, ihtiyaç kredisini geçtik. Otomotiv sektörünün ihtiyacı yoktu ki, talebe yetişemiyor mevcut haliyle. Yani o kadar üretmiyor ki tüketilsin diye kredi veriyoruz. Şu anda da fiyatları malum. Neyse bu konu üzerinde saatlerce yazarım. Doların durumu malum diyerek özetliyorum bu durumu da.

Gelelim asıl konumuza. Kripto paralar bu durumdan nasıl etkilendi. Aslında kripto paralar bu koronavirüs salgınından tamamen olmasa da büyük ölçüde olumlu yönde etkilendi. Dünya ülkelerinde insanların eve kapanması ve çalışmalarını büyük çoğunlukla evden icra etmelerinin etkilerini gözünüzde bir düşünün. Sizi denetleyen bir patron tepenizde değil. Elinizde çayınız, çekirdek çitlerken bir çağrı geldi cevapladığınız "Buyrun ... bey, size nasıl yardımcı olabilirim?" gibi. Yani denetimden büyük ölçüde yoksun bir hal almıştı. Tabi ki adamın ya da kadının ne giydiği ne yaptığı umurumda değil, sorunum çözülüyor mu, herkes finalde buna bakıyor. Özetlersek bu durum çok ciddi boş vakitlere ve farklı uğraşlara yönelmeye sebebiyet verdi. Ayrıca ekonomik kaygılarda, bir yerlerden para kazanmalıyım düşüncesini insanların kafasında büyük ölçüde benimsetti. Bu durumdan en çok etkilenen borsa ve kripto paralar oldu.

İnsanların temas korkusu kripto paraların ön plana çıkmasını sağlayan bir başka durum. Temasın en aza indirilmesinin gerekliliği kripto paraların kullanışlı bir ödeme aracı olabileceğinin farkındalığını sağladı insanlarda. Sonuç olarak da insanlar gerek yatırım için, gerekse meraktan bu sektörün içerisinde yerlerini almak istedi. Bu da fiyatlara olumlu yönde yansıdı.

Ben kendimden örnek vermek istiyorum bu noktada. Bazı arkadaşlar biliyorlar başımdan talihsiz bir olay geçti bu koronavirüs salgınında. Bir çoğunuzun bildiği üzere ben sağlık personeliyim ve bir ara yaptırdığım rutin testlerde pozitif çıktım. Sonuç olarak o dönemde bulunduğum birimde yoğunluğun az olması sebebiyle karantinaya kapatıldım. Karantinada ne mi yapıyorsunuz? Hiç bir şey. Bütün gün oturup kendinize bir uğraş arıyorsunuz. Ben aktif olarak kripto para borsalarıyla uğraşıyordum ama iş hayatının izin verdiği ölçüde ilgilenebiliyordum. Ama karantinada dönemimde neredeyse zaruri ihtiyaçlar dışındaki her saatte kripto para piyasalarını takip ediyordum. Hem de 5 yabancı 2 Türk borsasında aynı anda. Yatırım fırsatlarını kolluyor ve kar elde edebileceği her türlü girişimde rahatlıkla bulunabiliyordum. O dönemde gayet güzel kazandım. Kaybedebilirdim de tabi ki. Sonuçta o piyasanın içerisine gömüldüm pek çok insan gibi. Benim sayemde gelişti kripto para piyasası demiyorum. Yanlış anlaşılmasın :) İlgi arttı ve gerek kaynak ihtiyacından gerekse Koronavirüs kaynaklı temas korkusundan ciddi oranda benimsendi. Eskiden balon bu Bitcoin diyen bir sürü ses varken artık çoook derinlerden geliyor o sesler.

Bu yazdıklarım kendi kişisel tespitlerime dayandırarak yazdıklarımdır. Sizlerin de bu konudaki görüşlerini almaktan mutluluk duyarım :)

Kendi paramız ile konuşayım oldukça fazla etkiledi :) Ancak teknolojik yani BTC gibi paraları'da yazınızda olduğu gibi.Ancak ben oldukça fazla etkilediğini düşünüyorum.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,205
Kullanıcılar
6,744
Son üye
mehdem821
Geri