Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

DOTUSD Grafiklerinde Önemli Nokta

Teknik Analiz

Korgeneral
Süper Moderatör
Merhabalar. Biraz da PolkaDot'un DOT'u üzerinden yürüyelim. Artık kısa sürede ilgi topladı, yükseldi gibi ifadeler kullanmaya gerek yok. Çünkü bana göre piyasadaki yerini aldı ve bu yerini koruyacağa benziyor DOT. PolkaDot, farklı ve yerini hak ediyor bence.

Dolar bazlı DOT, bu gün aslında bir ivme kazandı ve iyi sayılabilecek bir yükseliş gösterdi. Günün ilerleyen saatlerinde normal seyre döndükten sonra akşama doğru satış sinyalleri gelmeye başladı ve şu an ciddi bir karar noktasında. Eğer kararsızlığa devam ederse yarını yukarıda kurtarması için umut kalmayacak.

DOTUSD SAATLİK GRAFİKTE SAT SİNYALİ
Screenshot_20210130_002216_org.telegram.messenger.jpg

Saatlik grafik SAT pozisyonundan bir türlü kurtulamıyor. Her ne kadar yukarı çıkışlar yapsa da sonunda karşılaştığı renk, hep kırmızı oluyor bu aralar. Bitcoin'in kararsız davrandığı dönemlerde DOT özelinde sıkışmalar oluyor. Bu sıkışmalar sık sık trend değişimine yol açıyor ve riskleri büyütmekten başka bir işe yaramıyor.

Şu an saatlik grafikte SAT sinyali olmasına rağmen dakikalık zaman dilimlerinde yapılan ufak çaplı alımlar olsa da yukarıları deniyor. Daha doğrusu ayakta durmaya çalışıyor.

Saatlik grafikte içinde bulunduğu yatay kanal, geniş bir alana sahip ve DOT için rahat dalgalanma fırsatı doğuruyor. Kanal 15.08$ ile 20.05$ arası.

DOTUSD 4 SAATLİK GRAFİKTE AL SİNYALİ
Screenshot_20210130_003626_org.telegram.messenger.jpg

DOTUSD 4 saatlik grafikte artık eskisi gibi dik ve güçlü duran sinyaller görünmüyor. O sinyaller, yerini daha kırık ve zayıf hatlara bırakarak güç kaybettiğini onaylıyor artık. Sürekli sinyal değişimi ise ana trend değişiminin gelmek üzere olduğunu gösterir. Trendin ikiye katlanarak yukarı çıkabileceği veya aynı şiddetle aşağı yönelebileceğini unutmayalım.

DOTUSD 4 saatlik grafik zayıflarken kanaldan çıkmıyor. Bu önemsenmesi gereken bir nokta. Kendine geniş bir alan yakalamışken buralarda oyalanarak piyasanın gerginliği geçene kadar kenarda durmayı tercih etmiş olabilir. Zaman çla göreceğiz bunu. DOTUSD 4 saatlik grafik için de yatay bir seyir söz konusu ve saatlik grafikteki destek ve dirençler olduğu gibi burada da çalışıyor.

DOTUSD GÜNLÜK GRAFİKTE KARAR AŞAMASI
Screenshot_20210130_004456_org.telegram.messenger.jpg

DOTUSD günlük grafiğindeyiz. Daha önceki karar aşaması dediğimiz noktada kararı yukarı yönlü vermişti ve yaklaşık olarak %120 artış göstererek 20.05$ seviyelerine kadar çıkmıştı. Daha önce de dediğim gibi bu bir rekor değil. Asıl rekor 400$ test edildiğinde gerçekleşecek. Rekor bir yükseliş olmamasına rağmen DOT gibi yeni bir coin için muhteşem bir yukarı yönlü hareket oldu.

Şu an tekrar bir karar vermek durumunda ve bu kez piyasada bazı olaylar var. Bu olayların çok etkili olacağını sanmıyorum; fakat dikkatli olmak gerekiyor. Her iki yöne de ciddi hareketler gelebilir, tüm coinler ve Bitcoin için. Bu yüzden DOT alım satımlarında da düşünerek hareket etmek gerek.

Günlük grafikte gelebilecek SAT pozisyonu için hazırda bekleyen destekler grafikte görülüyor. Bunlar arasında 6.38$ seviyesi çok önemli. Burası halen mümkün; ama öncesinde daha önemli olan destek 13. 32$ desteği. Buranın altına düşmemeli. Düştü mü uğraştırır.

Kolay gelsin.

Analizlerim hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, genel durumu belirlemek içindir. Bu analizler al/sat yapmaya uygun değildir. Bu analizlere dayanarak yapılan alım veya satımlardan doğacak zararlardan yatırımcı sorumludur. Grafikler, www.tradingview.com grafik veri sunucusunda @sahinadm tarafından oluşturulmuştur.

Hocam, ne zamandır DOT analizi yapmamıştın ve benim aklımdaydı sormak. Ben sormadan sen analizi yazdın. :)
DOT'un zayıf hareketler sergilediğini ben de düşünüyordum. Profesyonel bir bakış değil tabi benimki. Bende yarattığı psikolojik etki bu en azından.

Fiyatının sürekli 3-4 dolar inip çıkması dikkatimi çekmişti. Bir türlü direnci kırıp yukarı doğru hareketlenemiyordu.

Sanırım böyle durumlar, tüm kripto paralar için zayıf performansın işareti olabilir.Uzun süre 3-4 dolar çıkıp inerek yatay seyretmeleri çok da hayra yorulmuyor anladığım kadarıyla.

Hocam, ne zamandır DOT analizi yapmamıştın ve benim aklımdaydı sormak. Ben sormadan sen analizi yazdın. :)
DOT'un zayıf hareketler sergilediğini ben de düşünüyordum. Profesyonel bir bakış değil tabi benimki. Bende yarattığı psikolojik etki bu en azından.

Fiyatının sürekli 3-4 dolar inip çıkması dikkatimi çekmişti. Bir türlü direnci kırıp yukarı doğru hareketlenemiyordu.

Sanırım böyle durumlar, tüm kripto paralar için zayıf performansın işareti olabilir.Uzun süre 3-4 dolar çıkıp inerek yatay seyretmeleri çok da hayra yorulmuyor anladığım kadarıyla.
Artık DOT seriye girdi hocam. Arada yazarım böyle. :)

3-4 Dolarlık oynamalar DOT özelinde şu an bulunduğu kanaldan dolayı olan bir durum.

Bir de her coinin kendine özel basamak değeri vardır. BTC biner biner adım atar, DOT 3-4 Dolarlık adımlar atar, bir başka coin 0.5 ile 1 Dolar arasında değişir... Bu yüzden her hareket yükseliş veya düşüş anlamına gelmiyor.

Değerleri arttıkça attıkları adımlar da büyüyor tabi. Uzun süre belli bir kanalda aşağı yukarı hareketler seyrederek yatay ilerlemeleri illaki düşüş ya da yükseliş anlamına gelmiyor sanırım. Belirli direnç ve destek noktalarını aşmaları gerekiyor kanal değiştirmeleri için. Peki, kanal değiştirmeleri için yüzde oranları nedir?
Örneğin 20 olar değerindeki bir kripto paranın destek ya da direnç noktası neresi?

Değerleri arttıkça attıkları adımlar da büyüyor tabi. Uzun süre belli bir kanalda aşağı yukarı hareketler seyrederek yatay ilerlemeleri illaki düşüş ya da yükseliş anlamına gelmiyor sanırım. Belirli direnç ve destek noktalarını aşmaları gerekiyor kanal değiştirmeleri için. Peki, kanal değiştirmeleri için yüzde oranları nedir?
Örneğin 20 olar değerindeki bir kripto paranın destek ya da direnç noktası neresi?
20 dolar değerindeki bir coinin desteği düşüşü tamamladıktan sonra yukarı çıktığı ilk noktadır. Direnci ise yükselişi tamamladıktan sonra inişe geçtiği ilk noktadır.

Zaman dilimleri arasında destek ve direnç değerleri değişir. Saatlik grafikte sayı olarak fazla ve güç olarak zayıf destek ve dirençler oluşur. Zaman dilimi büyüdükçe destek ve dirençler in gücü de artar, aralarındaki makas da açılır.

Ben günlük grafiğe bakarak destek ve dirençleri tespit ederim. Çünkü haftalık ve aylık grafiklerde destek ve direnç arasındaki mesafe fazla olduğu için hareket alanı büyür ve fiyatların destek ve dirençlere varması uzun sürer. Bu yüzden hızlı hareket eden piyasa da en sağlıklısı günlük seviyelerdir.

Haftalık ve aylık destek ve dirençler ise günlük grafiğin yön değişimlerinde ilk hedef olurlar. Her zaman dilimi yöne göre diğer zaman dilimlerinin önemli noktalarını hedefler.

Çok önemli bir bilgi oldu bu.

Teşekkür ederim hocam. Gerçekten önemli bir bilgiydi.
Benden iyi bir öğrenci olur değil mi? Güzel soru sordum. :)
Aynen çok güzel bir soruydu gerçekten. Bunları içselleştirip hareketleri bunlara göre takip etmek lazım. Saf bilgi de işe yaramayabiliyor. Tecrübe önemli.

Yavaş yavaş hocam. Önce meseleyi bir anlayayım sonrasında fiyat takibi yaparak grafik üzerinden analiz ortaya koymaya çalışacağım. Daha yolun çok başındayım. Benim teknik anlamda ekonomi bilgim, ilkokul dört işlem seviyesi. :)

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,149
Kullanıcılar
6,684
Son üye
Okan.2727
Geri