Neler yeni

Ethereum 2.0’ın Son Test Ağı Yayınlandı: İşte Detaylar

  • Fork: Blokzinciri kaynak kodunda bir iyileştirme yapılması ve bu geliştirmenin iki farklı koldan devam edilmesinde ortaya çıkan durumdur. Bu çatallanmadan sonra işlemler farklı blokları çıkarmaya başlarlar. Örneğin Bitcoin ve Bitcoin Cash gibi.

SatoshiNakamoto

Üstçavuş
Katılım
28 Eyl 2020
Mesajlar
218
Tepkime puanı
22
Puanları
285
Konum
İstanbul


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1

zoom-ethereum-kriptokoin-com-.jpg

Bir dizi Ethereum 2.0 test ağının sonuncusu, Spadina, Salı günü karışık bir başarıyla başlatıldı. Spadina, ana ağ başlatma süreci için kısa ömürlü bir “prova” olarak önerildi ve Ethereum 2.0 fazına daha da yaklaşıldığına işaret etti. Ağ, 29 Eylül’de 12:00 UTC’de (Türkiye saatiyle 15:00) başlatıldı ve yalnızca 72 saat sürmesi amaçlanıyor.

Geliştiriciler bunun, potansiyel Ethereum (ETH) stakerlarının depozitoyu test etmeleri ve Faz 0 oluşumundan önce araçlarını başlatmaları için son şans olabileceğini söyledi.

Bu açıdan bakıldığında, testin büyük ölçüde başarılı olduğu görülmekte. Para yatırma sürecinde önemli bir sorun bulunmadı ve istemciler blokları başarıyla ele aldı.

lk Medalla testnet lansmanında da olduğu gibi, katılım oranları beklentilerin büyük ölçüde altındaydı. İlk birkaç doğrulama turunda, konsensüs sürecine katılım sağlanan stake’in % 34’ünün altında görülürken, hedef yüzde 80 idi.

Cointelegraph haberine göre bu kadar düşük katılım oranları, doğrulayıcı olmak için kaydolan birçok topluluk üyesinin istemcilerini lansman zamanında çevrimiçi duruma getiremediğini gösteriyor. Geliştiriciler lansman partisi sırasında bunun bir problemin tezahürü olduğunu vurguladılar. Testnet’teki Ether’in hiçbir değeri olmadığından, staker’lar çevrimdışıyken sermayelerinin kesilip kesilmeyeceğini umursamıyor.

Gerçek ETH ile yapılacak ana ağ lansmanının, ciddi ve adanmış katılımcılarla gerçekleştirilmesi daha muhtemel olabilir.


Ethereum 2.0 koordinatörü: İstediğimizin %90’ını elde ettik
Ethereum Vakfı’nın Eth 2.0 baş koordinatörü Danny Ryan, “Sanırım bu lansmandan istediğimizin %90’ını elde ettik” dedi.

Testnet özellikle başlatma sürecini hedeflediğinden, düşük katılım önemli bir sorun değildir. Bununla birlikte bazı kullanıcılar hazır olma aşamasına giren yeni istemcilerden biri olan Teku ile ilgili sorunlar bildirdi. Diğerleri, çoğu istemcinin Evrensel Tak ve Çalıştır özelliğini kullanmadığı için bağlantı noktası yönlendirmeyle ilgili olası bir sorunu vurguladı. Bu teknoloji, gelen bağlantıların yerel ağ tarafından kabul edilmesini sağlamak için yönlendirici bağlantı noktalarını dinamik olarak açar. Bu da, eşler arası ağ oluşturma için çok önemlidir. Bunun yokluğu, ağ bağlantı noktalarını manuel olarak nasıl açacağını bilmeyen bazı kullanıcılar için sorun yaratabilir.

Henüz herhangi bir indikatör verilmemiş olsa da, şimdiye kadar hayata geçirilen test ağları nispeten istikrarlı ve başarılı görünüyor. Yılın bitimine 3 ay kala, bu sonuçlar 2020 Faz 0 lansmanı için iyiye işaret gibi görünüyor.

Bununla birlikte Faz 0, Ethereum’un daha geniş ekosistemini hemen etkilemeyecek. Proof-of-work blockchain’i, Ethereum 2.0 depozito akıllı sözleşmesinin varlığı dışında, tam olarak şimdiki gibi çalışmaya devam edecek. ETH 2.0 test ağlarıyla derinlemesine ilgilenen Afri Schoedon, Aşama 0’a “teşvik edilmiş bir test aşaması” dedi ve bunun esas olarak stakerların davranışını gerçekçi senaryolarda test etmenin bir yolu olduğunu öne sürdü.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin ise, yine de Faz 0’dan gelen beacon chain’in Ethereum 1.0’daki istemciler için hala yararlı olabileceği konusunda iyimserdi. Ayrıca lansmanın, daha az verimli olan teorik çalışmalarda takılıp kalmak yerine özelliklere odaklanan bir yaklaşım değişikliğine işaret ettiğini söyledi. Buterin, şu ifadeleri de ekledi:

“ETH 2.0 AĞI, KADEMELİ OLARAK İŞLEVSELLİK KATACAK VE ZAMANLA EKOSİSTEM İÇİN DAHA ÖNEMLİ HALE GELECEKTİR.”
 

Üst