Ethereum Madenciliği Bitecekmi ? / Madencilik Bitiyormu?

  • Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in yaratıcısı olan kişi veya kişilerce kullanılan takma ad.

SatoshiTURK

Programmer
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)


0.00090360
  • 0.00000000  
  • #1
Merhaba arkadaşlar bu konuyu açmamdaki sebep madencilik yapan ve yapacak olan arkadaşlara ön bilgi vermek içindir.

Ethereum 2.0 güncellemesi tamamlandığında Aklınızda Madencilik bitecek ve ekran kartlarım ne olacak gibi sorular olabilir, Olay aslında böyle sizlerin düşündüğü gibi değil. Bu konuda sizlere elimden geldiğince bilgi aktarmak istiyorum.


Ethereum Neden Güncelleniyor ?
Ethereum 2.0 Serenity aslında uzun süredir düşünülen bir güncellemeydi, bunların başlıca sebeplerine bakacak olursak arkadaşlar, Bitcoin'de olduğu gibi Proof of Work doğrulama sistemini kullanması ve enerji tüketimidir. Ayrıca Ethereum her ne kadar Bitcoin'den daha hızlı transfer işlemleri gerçekleştirsede günümüzde Visa gibi kuruluşlara yetişmişl değildir, Bugün Ethereum saniyede 15-25 arası işlem yapabilirken Visa ise saniyede 24.000 şlem yapmaktadır. Bu güncellemenin büyük sebepleri aslında bunlardır. Buna bizler ölçekleme diyoruz...Peki Ethereum 2.0 ile Neler Değişecek
Proof of work sisteminden Proof of Stake sistemine geçilecek kısaca POW to POS gibi düşünebilirsiniz.
Bugün kullandığımız sistemde POW ( Proof of work ) modeli işletiliyor yani madenciler doğrulama işlemlerini gerçekleştiriyor.
POS ( Proof of stake ) ise 32 Ethereum karşılığında sizlerin bir düğüm oluşturmasına olanak sağlıyor.
Önemli : Yani binlerce dolar verip maden cihazları kurmak yerine bir adet laptop ile bunu yapabileceksiniz. Bununda kuralları var elbette.
Sisteme 32 adet Ethereum kilitleyen kullanıcılar gerçekleşen transferlerden kazanç sağlayacaklar ama artık madencilik ödül kavramı olmayacak.
Sizlerinde anlayacağı gibi aslında POS madenciliği Daha çevre duyarlı ve güvenli gibi değil mi? hayır öyle değil, birazdan bunlara değineceğiz.POS ( Proof Of Stake ) Nasıl İşleyecek ?
Basite indirgemeye çalışacağım ve arkadaşlar hemen hemen herkesin anlayacağı şekilde anlatmak istiyorum.
Ethereum sistemine her isteyen 32 adet ethereum verip madencilik yapamayacak hatta artık buna madenci demekte yanlış bu sistemde doğrulayıcılara ( Validatör ) deniyor. Bu yüzden bir ağ bunların yönetimini sağlayacak bu yeni Ağ'ın adı ( BC ) Beacon Chain bu BC sisteminin yapacağı asıl şey doğrulayıcıların ( Sisteme Ethereum Kilitleyen Kullanıcılar ) yönetimini ve sistemin güvenliğini sağlamak olacak. umarım anlatabilmişimdir. Bu BC ağına dahil olan kullanıcılar bir Node ( Düğüm ) oluşturabilecek ve artık işlemlerden kazançlar sağlayabilecek. Ben anlatımda bile bu kadar zorlanırken birde bu ağda bu işlemleri gerçekleştirmeyi sizler düşünün. Aslında elimden geldiğince teknik terimlerden uzak durmak istedim bu kadar oldu :)Stake Etme
Ethereum ağında Stake sistemi en çok beklenen bir özellik ama bundan daha fazlasını bilmemiz gerekiyor.Ethereum Stake nasıl Çalışıyor
Mevcut ortamda ethereum saniyede 15-25 arasıişlem gerçekleştiriyor, Stake ile bu binlerce işlemi destekleyecek aslına bakarsanız EVM yetersiz bu yüzden bize Yeni node'lar gerekli diyor gibiler. :) burada tam olarak bir teori oluşturamadım ama devam edelim.
POS sisteminde doğrulayıcaların bir çakallık yapmaması adına ve bu doğrulayıcıları dürüst tutmak adına sistem yıllık %21 - %5 arası APR ( Yıllık Getiri ) sağlıyor.
Bu APR doğrulayıcı sayısına göre değişken olabiliyor ne kadar az madenci o kadar çok getiri gibi düşünebilirsiniz.Bu konu çok uzar ve ende çok yazarım bu güncellemeler geldi etti vs. diyene kadar 2 yıl geçer arkadaşlar.
Bugün stake etme olayında bu binance gördüğünüz gibi getir paranı koy biz sana para verelim gibi şeyler değiller.
Devops seviyesinde yazılım bilgisi gerekir. Yani yazılımsal bir sistem Bir nevi Akıllı Sözleşmeler gibi diyebiliriz.
Bu süreçlerin gelişmesi ve insanların bunları öğrenmesi baya zaman alacaktır. Tam emin değilim ama sanırım Bilgisayarlara kurulacak olan VM'ler sayesinde biz bu sistemlere dahil olacak ve öncesinde 32 ETH kilitlememiz gerekecek. bu konuda benim bildiklerim bular sizlerde fikir sahibiyseniz lütfen bizlerle paylaşın.
 

Bu konudan SatoshiTURK isimli kullanıcıya 0.00001542 Bitcoin verilmiştir

Son düzenleme:

gkkrlmz

Kıdemli Çavuş
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Bağış Yapan Üye


0.22686835
  • 0.00000000  
  • #2
Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde ekran kartları ile ETH madenciliği bitecek gibi gözüküyor. Elinde cihazları olanlar farklı coinlere yönelecekler.
 

Vonzarovich

Tümgeneral
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Bağış Yapan Üye


0.00051572
  • 0.00000000  
  • #3
Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde ekran kartları ile ETH madenciliği bitecek gibi gözüküyor. Elinde cihazları olanlar farklı coinlere yönelecekler.
Daha önce çokça sohbetlerinde dile getirmiştim. İşte o coinleri bulmak lazım. Hangisi ya da hangileri olacak :)
 
Üst