Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Ethereum mu Bitcoin mi?

Bonarous

Korgeneral
Mark Cuban, çoğumuzun yakından tanıdığı milyarder yatırımcı. Ethereum'a ve DeFi projelerine çok ilgi duyuyor çünkü hayatımızdaki bankacılık sistemlerini gölgede bırakıp onların yerine geçecek finansal alt yapı olduklarına inanıyor. Ethereum'a Bitcoin'den daha çok değer veriyor çünkü bankacılık sisteminin önüne geçecek şeyin akıllı sözleşmeler olduğunu düşünüyor. Blockchaindeki işlevselliğinin daha iyi olduğunu düşünüyor, bu yüzden Ethereum'un avantajları Bitcoin'den çok daha fazla diyor. Basılan her kağıt ve madeni paranın bir maliyeti olduğunu, bu maliyetten uzaklaşılması için dijital paraya geçileceğini iddia ediyor. Çoğu ülkenin kendi parasını blockchain ağında çıkaracağını da belirtiyor. Ülkelerin de altın rezervlerinin bir kısmıyla BTC ve ETH alabileceğini düşünüyor. Cuban'ın düşüncelerini az çok böyle anlatabilirim.

Ethereum, Bitcoin'den Daha Değerli mi?
Mark Cuban'a göre Bitcoin bir para birimi değil ama bir değer deposu. İnsanların Bitcoin'e yönelmelerinin sebebi onu değer deposu olarak görmeleri. Sadece sıradan insanlar için değil kurumsal yatırımcılar için de aynı şeyi söylüyor. Daha önceki röportajlarından birinde de "Bitcoin yerine muz almayı tercih ederim" demişti. :)

@luis1410 'a ait ilgili konuyla alakalı link bırakayım: https://satoshiturk.com/threads/muz-bitcoinden-daha-degerli.2744/

Peki Mark Cuban gibi milyonlarca kişiye Ethereum'un daha değerli olduğunu düşündüren ne? @satoshiturk

Ethereum, kendi ağında sürekli gelişme gösteren, performans sorunlarının önüne geçmeye çalışan developerlara sahip. Geçen her gün farklı protokoller geliştiriyorlar. Bunlardan biri de EIP-1559. Ethereum topluluğunun kabul etmeye yaklaştığı protokol ETH fiyatını güçlü şekilde etkileyebilir. Bu protokol öncelik olarak Ethereum'un yüksek arz problemine çözüm olacak. Yüksek işlem ücretlerinden alınan komisyonların bir kısmı yakılacak. Ethereum 2.0 tam olarak kullanılabilir olduğunda ölçeklenebilirlik problemi de giderilmiş olacak. Ama Ethereum madencileri bu protokole karşı çıkıyor çünkü kazançlarından bir kısım pay vermek zorunda kalacaklar.

Bitfly, en büyük madencilik havuzlarından biri olarak bu protokole şiddetle karşı çıkıyor. Onara göre bu protokol Ethereum'un geleceğini riske atan bir güncelleme. F2Pool ise başka bir büyük madencilik havuzlarından biri olarak bu protokolü destekliyor.

Portföyüne yüksek miktarlarda Ethereum ekleyen Grayscale de bu güncellemeyi destekleyeceğini belirtenler arasında. Destek açıklamasında aynı zamanda bu güncellemenin ağı tamamen değiştireceğini ve ETH fiyatını bariz şekilde yukarı doğru etkileyeceğini söylediler. Aslında bazı madenciler de bundan etkilenerek karar değiştirdi. Yine de madencilerin çoğunluğu ölçeklenebilirlik sorunu yüzünden sürekli gelirlerini arttırdığı için bu sorunu ortadan kaldıracak güncellemeyi kabul etmek istemiyorlar.

Grafikte ETH madencilerinin gelirlerinin artışı net bir şekilde belli oluyor.
1613410029968.png

Ethereum 2.0 ve EIP-1559 protokolü Ethereum ağının işlem kapasitesinin yetersizliğine de çözüm olacak. Anlık verilere göre ağdaki gas ücretleri 163 gwei ile 220 gwei arasında değişiyor. EIP-1559 protokolü için kararsızlık sürüyor olsa da madencilere rağmen protokol kabul edilecek gibi görünüyor. 10 Ocak'ta rekor kıran Ethereum'un büyük bir altcoin rallisine rağmen hala $1.823 seviyesinde olmasının sebebi olarak da işlem ücretleri ve ölçeklenebilirlik sorunu olarak görünüyor.

Şu anki tabloya göre görünen şu ki Ethereum 2.0 ve EIP-1559 tam manasıyla kullanılmaya başlandığında halihazırda bulunan büyü kripto para projeleri de Erc20 ağına geçiş yapabilir.

Ethereum işte burada Bitcoin'in önüne geçiyor. Şu anda Ethereum ağında saniyede yaklaşık 14 işlem gerçekleşebiliyor ama yeni nesil Ethereum ağında saniyede 100.000 işlem gerçekleşebilecek. Bu sayede hem piyasadaki birçok soruna çözüm bulunacak hem de işlem ücretleri kat kat düşecek. Madencilik faliyetlerinde kullanılan elektrik de azalacağı için blockchain daha çevre dostu olmuş olacak.

ETH 2.0 tamamen çalışır olana kadar ağa kilitlenen ETH'ler yıllık %20'ye varan getiri oranı veriyor. Glassnode'dan elde edilen verilere göre ETH 2.0'da 3 milyondan fazla ETH kilitlenmiş durumda. Bu da USD cinsinden 5 buçuk milyar dollar civarı bir fiyat ediyor.

Ethereum'u ağ güncellemeleri, yeni protokoller, işlem hızı, akıllı sözleşmeler, merkeziyetsizlik gibi birçok şeyin yanında bir şey daha bir adım öne geçiriyor: Öğrenebilirlik

İran'da üniversitelerin mühendislik ve fen edebiyat fakültelerinden mezun olanların %75'i kadınlardan oluşuyor. Yerel kuruluşlar bu kadınları blockchain uzmanı olmak ve Ethereum'da kodlama öğrenmek için sürekli teşvik ediyor. Akıllı sözleşmelerde de uzman öğrenciler yetiştirmek istiyorlar, bu yüzden kurslar veriyorlar. Kursları tamamlayan kadınlar için de ülke içi ve dışı yeni iş kolları doğuyor. Ülke dışındaki işleri freelancer şekilde yaparak kripto paralarla ödeme de alıyorlar.

Developer Program Bootcamp
Blockchain ve Ethereum kodlamayı öğrenmek için Ethereum'un kurucusu Joseph Lubin'in şirketi ConsenSys Academy tarafından bir kurs veriliyor: Developer Program Bootcamp
Ethereum, Solidity adında bir programlama dilini kullanıyor. Kursa katılan öğrenciler de on hafta boyunca eğitim görerek bu programlama dilinde kodlama yapmayı öğreniyorlar. Kurs için biçilen değer ise $985. CoinSys bu kursu geçtiğimiz aylarda İran'a götürdü. İranlı kadınlar bu kursta burslu şekilde eğitim görüyorlar.

Gelişmelere bakıldığında Ethereum blockchaininin Bitcoin'e göre onlarca artısının olduğunu, hayatımızın içinde olduğunu görebiliyoruz. @satoshiturk de böyle düşünenler arasında ki "Ethereum çıktığı gün Bitcoin'i tahttan indirmeliydi" tarzında bir yorum yapmıştı. Sizin bu konu hakkındaki fikirleriniz neler?

Yatırım tavsiyesi değildir. Sorumluluk reddi beyanı ve feragatname imzamda yer almaktadır.

Bence hiç bir coin Bitcoin'i geçemez, daha iyi projeler, daha mantıklı coinler var ama bu birtürlü Bitcoin'e olan güveni bitirmiyor, piyasaya yön veren coin Bitcoin iken bence Ethereum ve diğer coinler Bitcoin'e rakip olamaz en azından yaşadığım sürece bunu düşünüyorum, onlarca yıl sonra neler olur bilemem söylediklerim ancak yaşadığım yıllar içinde geçerlidir.

Bonarous' Alıntı:
Daha önceki röportajlarından birinde de "Bitcoin yerine muz almayı tercih ederim" demişti. :)
Muz buza dönüşmesin hocam. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence hiç bir coin Bitcoin'i geçemez, daha iyi projeler, daha mantıklı coinler var ama bu birtürlü Bitcoin'e olan güveni bitirmiyor, piyasaya yön veren coin Bitcoin iken bence Ethereum ve diğer coinler Bitcoin'e rakip olamaz en azından yaşadığım sürece bunu düşünüyorum, onlarca yıl sonra neler olur bilemem söylediklerim ancak yaşadığım yıllar içinde geçerlidir.
Hocam bu piyasa o kadar hızlı gelişiyor ki bence ne olacağı hiç belli olmaz

Bitcoin bu işin başlangıcı olduğu için değerli. Bence Bitcoinin şu anki fiyatı normal değil. Fiyatını artıran şey daha çok yükselecek beklentisi ve mining cihazların yüksek fiyatları.
Ethereum ise çok farklı. Akıllı kontratlar ile bir çok kişi için kullanılabilir bir platform. Geliştirmeye açık ve ETH 2.0 ile fiyatının önüde açılacak.

Bitcoin halvingler sonrasında mining ile kazanç yapılamaz hale ulaştığında yüzlerce binlerce mining cihazı boşa çıkacak. Belki o zamanda kazılacak koinler olacak ama getirisi ne olur belli olmaz. O noktada insanlar ne için o kadar para bağladığını sorgular bence. Ve küçük bir fiyat paniği ani fiyat çöküşünü tetikleyebilir.

O zamana ulaşıldığında Ethereum ağı üzerinde onbinlerce çalışan kontrata, uygulamaya ulaşılmış olacak. Büyük ihtimalle internet ile içe içe geçecek. Ticaret içinde büyük bir alternatif olacak.

Bitcoin bu işin başlangıcı olduğu için değerli. Bence Bitcoinin şu anki fiyatı normal değil. Fiyatını artıran şey daha çok yükselecek beklentisi ve mining cihazların yüksek fiyatları.
Ethereum ise çok farklı. Akıllı kontratlar ile bir çok kişi için kullanılabilir bir platform. Geliştirmeye açık ve ETH 2.0 ile fiyatının önüde açılacak.

Bitcoin halvingler sonrasında mining ile kazanç yapılamaz hale ulaştığında yüzlerce binlerce mining cihazı boşa çıkacak. Belki o zamanda kazılacak koinler olacak ama getirisi ne olur belli olmaz. O noktada insanlar ne için o kadar para bağladığını sorgular bence. Ve küçük bir fiyat paniği ani fiyat çöküşünü tetikleyebilir.

O zamana ulaşıldığında Ethereum ağı üzerinde onbinlerce çalışan kontrata, uygulamaya ulaşılmış olacak. Büyük ihtimalle internet ile içe içe geçecek. Ticaret içinde büyük bir alternatif olacak.
Ben ikisinden de çorbaya eklemeyi tercih edenlerdenim.

Bitcoin işe yaramaz ama değer deposu olarak markalaştı. Bu sektörde neye yaradığınızdan çok sağlam bir markaya sahip olmak önemli.

Ethereum için ise ölçeklenebilirlik le alakalı eip 1559 güncellemesini bir an önce gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Yoksa rakipleri çok güçlü

Şimdi diğer faktörlere gelirsek ethereum 2.0 ile çevre dostu hale gelecek. Bitcoin çevre dostu olmanın yanından bile geçemez. Geleceğin problemi çevre olursa eğer Bitcoin bu sektörde barınamaz. O yüzden oyum ETH diyebilirim ama dediğim gibi ben hep sepetçiyimdir. İki baharatlı da katarım. Asla tek coinde kalmam. Aslında şuan sepetim ufak tefekleri saymaksak 4 coinden oluşuyor. İddia saki gibi 1 ya da 2 oynamaktan 1-2, 1-0,2-0 gibi çifte şans oynamayı tercih edenlerdenim. Belki tutturan kadar fazla kazanamam ama işin ku*ma*r boyutunu en aza indirmek benim için en mantıklı tercih.

Ben ikisinden de çorbaya eklemeyi tercih edenlerdenim.

Bitcoin işe yaramaz ama değer deposu olarak markalaştı. Bu sektörde neye yaradığınızdan çok sağlam bir markaya sahip olmak önemli.

Ethereum için ise ölçeklenebilirlik le alakalı eip 1559 güncellemesini bir an önce gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Yoksa rakipleri çok güçlü

Şimdi diğer faktörlere gelirsek ethereum 2.0 ile çevre dostu hale gelecek. Bitcoin çevre dostu olmanın yanından bile geçemez. Geleceğin problemi çevre olursa eğer Bitcoin bu sektörde barınamaz. O yüzden oyum ETH diyebilirim ama dediğim gibi ben hep sepetçiyimdir. İki baharatlı da katarım. Asla tek coinde kalmam. Aslında şuan sepetim ufak tefekleri saymaksak 4 coinden oluşuyor. İddia saki gibi 1 ya da 2 oynamaktan 1-2, 1-0,2-0 gibi çifte şans oynamayı tercih edenlerdenim. Belki tutturan kadar fazla kazanamam ama işin ku*ma*r boyutunu en aza indirmek benim için en mantıklı tercih.

Katılıyorum hocam sana
Rakipler sağlam geliyor bakalım ada ve dot eth karşısında ne yapacak

100 yıl sonra mining bitince antika şeklinde olacak bence bitcoin hiçbir işe yaramaz ama fiyat el yakar

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,237
Kullanıcılar
6,713
Son üye
stepetas
Geri