Hollanda’da Kara Para Aklama Olayı: 29 Milyon Euro Değerinde Bitcoin Ele Geçirildi

  • Konbuyu başlatan İlkyaz Taşdemir
  • Başlangıç tarihi
Minex Partner ile Kripto Kazanmaya Başla!
  • Faucet: Reklam ve tanıtım için kullanılan ve karşılığında çok düşük miktarlarda kripto para veren servislerdir.
İ

İlkyaz Taşdemir

Misafir


0.00000000
  • 0.00000000  
  • #1
NL Times’da çıkan habere göre, Hollanda’da bulunan ve 2.5 yıl içinde 16 milyon euro değerinde Bitcoin ile kara para aklama yaptığı öğrenilen bir çift, 2 ve 2.5 yıl olmak üzere hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezanın yanında mahkeme çifte 2532 BTC ve 250 bin euro nakit para cezası verdi.

Hollanda Rotterdam’da bulunan bir mahkeme, Bitcoin kara para aklama gerekçesiyle bir çifti tutukladı ve hapis cezasına çarptırdı. Çiftin 29 milyon euro değerinde Bitcoin’i akladığı ve dark web aracılığıyla müşterileriyle iletişim haline geçtiği öğrenildi.

Hollandalı çift kara para aklamayı nasıl başardı?


Aktarılanlara göre çift, özellikle dark web ve internet reklamları aracılığıyla müşterilerle temasa geçti. Çeşitli kişi ve şahıslardan Bitcoin alan çift, bu kişilerin anonim kalmasına yardım etti ve vergi dairesine bildirim yapılmadan kara para aklama işlemlerini sürdürdü. Çiftin tüm Bitcoin işlemlerini fast-food restoranları gibi halka açık yerlerde gerçekleştirdiği ifade edildi. Kara para aklayan tarafların kimlik bilgilerinin işlem öncesi paylaşılmadığı da aktarılan diğer veriler arasında bulunuyor.

Şu anda yaklaşık 29 milyon euro eden 2532 BTC’nin ele geçirildiği olayda mahkemenin cep telefonları, hard diskler, bilgisayar ekipmanları, takılar, lüks bir saat ve bir arabaya da el koyduğu bildirildi.

Büyük bankalar hedef gösterildi


Cryptopotato’nun aktardığı haberde, büyük bankaların kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetlerde sadece suçlulara yardım etmediği, trilyonlarca doların transfer edilmesine yardım ettikleri öne sürüldü. Gerekçe olarak FinCEN belgeleri öne sürülürken Bank of America, JPMorgan Chase, Citibank, American Express gibi büyük bankaların bu işin içinde olduğu ayrıca öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde FinCEN, yayınladığı bir raporda 250 dolar ve üzerinde gerçekleşen kripto para transfer işlemlerini takip etmek istediklerini söylemişti. Para transfer limitini aşağıya çekmek isteyen FinCEN’in bu hamleyle terörizm, kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler kapsamında önlem almak istediği belirtiliyor.

Hollanda’da Kara Para Aklama Olayı: 29 Milyon Euro Değerinde Bitcoin Ele Geçirildi isimli makale İlkyaz Taşdemir tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

kaynak : https://koinbulteni.com/hollandada-...ro-degerinde-bitcoin-ele-gecirildi-83195.html
 

Üst