Jose Saramago

  • P2P: Blokzincirin temelini oluşturan, kişiden kişiye transfer protokolü, dağıtık ağ mimarisi.

kiviboi

Çavuş
Level 1 (1X)


0.00000172
  • 0.00000000  
  • #1
Başucu kitabım olarak hemen yanı başımda ya bu yazarın “Körlük” kitabını ya da yine aynı yazarın “Görmek” kitabını tutarım. Görmek, körlüğün ikinci kitabı. Öncelikle bu yazara ait tüm kitapları Kırmızı Kedi Yayın Evinin güzel bir sarı ile sade bir kapak yaparak kitabı okuyucuyla buluşturması çok sevimli.

Körlük, nedeni belirlenemeyen salgın bir hastalık olarak toplumun üyelerinin kör olmasını konu alıyor. Nedeni bilinemeyen bu körlüğün yayılmasını önlemek için kör olan insanları akıl hastanesine yatırıyorlar. Burada insanın insan olma özünden kaynaklanan fırsatçılığı ön plana çıkıyor. Zorbalık ve bir kadın karaktere karşı kötü muamelenin yapılması ile de akıl hastanesinin bir hücresi ateşe verilir. 6 kişinin ölümüne neden olan bu yangından sonra hastanedeki 7 kişi kaçar. Anlarlar ki tüm ülke kör olmuş ve hatta sokaklar ölen insanlar ve onları yiyen hayvanlar ve yine o hayvanları yemeye çabalayan insanlarla doludur. Buradan sonrası o 7 kişinin yaşama tutunmaya çalışmasını konu ediniyor. Kitap okuma alışkanlığınız yoksa okuması gerçekten zor bir kitap. Dili ağır ve noktalama işaretleri yok. Fakat zaten edindiğiniz bir kitap okuma alışkanlığınız varsa kurgunun içinde kendinizi bulup adeta kitap karakteri oluyorsunuz. Kitabın en can alıcı cümlesi “Bence biz kör olmadık, biz zaten kördük” yazar bu cümle ile salgın hastalık olmadığı halde günümüzde benzer olayların yaşandığına gözlerimizi açıyor.

Görmek, manidar isimli ikinci kitap. Bu sefer anlatılan salgın bir hastalık değil, boş oy’dur. Yapılan seçimde halkın %83’ü boş oy kullanmıştır. Bunun üzerine halk sorgulanır, boş ve beyaz kelimelerini kullanmak dahi yasaklanmıştır. Görmek bir insanın başına ne kadar bela getirebilirse o kadar bela altında kalmışlardır.

Yazar ilk kitabında topluma, ikinci kitabında toplumu yönetenlere bir başkaldırı içindedir. İşin ilginç tarafı tüm kitap bilinmezliklerle dolu olmasına rağmen kurgusu içine çekmeyi bir an olsun bırakmaz. İlk sayfalarda odaklanma sorunu yaşasanız da (bilinmeyen ülke, isimsiz insanlar, arasında virgül barındıran uzun cümleler) konuyu benimsediğinizde bitirmek için can atacağınız iki kitap. Yazarın diğer kitaplarını da tavsiye ederim ancak sanırım bu ikisinin yerini benim için uzun bir süre başka kitap alamayacak. İyi okumalar


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 

Üst