Neler yeni
Kripto Para, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Dogecoin, Shiba, Forumları, Yorumları, Teknik Analiz

Satoshiturk ailesine hoş geldin!

Burada, yatırım tavsiyesi vermeyip, hiçbir projeye para karşılığı destek çıkmadan, kripto dünyasının içinden gelen yöneticilerimizle doğru bilgiye ulaşabilirsin.

5 yıldır aksamadan yaptığımız ödemelerle güvenin adresiyiz.

Bizimle keşfet, öğren ve kripto sohbetlerine katıl. Seni aramızda görmekten mutluluk duyarız!

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

gkkrlmz

Üstçavuş
Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) vb. kripto para birimlerini kullanabilmek için ilk yapmanız gereken bir cüzdan oluşturmaktır. Elinizdeki mevcut kripto para birimine ait bilgileri saklayan ve alım satım işlemlerinde blockchain ağıyla verileri gönderip iletişim kuran dijital cüzdanların pek çok çeşidi bulunuyor.

Kripto para cüzdanı nedir?
Kripto para ile ilgilenen herkesi ilk bilmesi gereken şeylerden biri olan kripto para birimini temin etmek için gerekli olan araçların başında cüzdan gelmektedir, çünkü cüzdanımız olmadan para biriminin alım satım veya barındırması gerçekleştiremeyiz. Yani elimizde cüzdanımız olmadan kripto paralarımızı saklayamaz varlığını ispatlayamayız. Kripto para birimlerimizin barındığı bu alana dijital cüzdan denmektedir.

Kripto para cüzdanlarının oluşturulabilesi için özel anahtar (private key) ve açık anahtar (public key) bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır cüzdanın asıl görevi dijital parayı saklamak değil o paranın varlığını ispatlamaktır. Bunun için paranın gerçekliğini isptlayan verileri içinde barındırmaktadır.

Parabiriminin ispatını kanıtlayarak bu para biriminin alımını veya satışını gerçekleştirirken yani transfer işlemlerini yapılırken blockchain ağı yukarıda yazılı olan anahtarları kullanır.

Özel anahtar (private key) ve açık anahtar (public key) nedir?

Bilindiği gibi kripto para birimleri fiziksel varlıklar değildir. Kripto para birimlerinin tamamı ve bunlarla yapılan işlemlerin tamamı da , blockchain ağı bulunan dijital kayıtlardır. Bu sebepten blockchain ağı üzerinde yapılan işlemlerde, hesapların varlığını ispatlayan şifrelere ihtiyaç duyulur. Özel ve açık anahtarlar da hesapların varlıkların ispatlar.

Her cüzdan hesabının benzersiz bir adresi bulunur. Bu adresi günümüz bankalarında kullanılan IBAN numarası gibide düşünebiliriz. Bu adres bilgisi ile başka bir transfer gerçekleştirebiliriz.

Hesabın içindeki mevduata erişmek ya da farklı bir hesaba para göndermek içinse özel ve açık anahtarlara ihtiyaç vardır. Açık anahtar (public key) ve özel anahtar (private key) bilgilerinin ikisine birden sahip olunmadan hesabın içindeki mevduatla hiçbir işlem yapılamaz.

Açık ve özel anahtarlar, özel şifreleme standartları ile birbirlerine bağlıdırlar. Özel anahtar bilgisi ile açık anahtar verisine ulaşılabilir ancak bunun tersi mümkün değildir.

Kripto para ekosisteminde özel anahtar, sahip olunan mevduata ait en önemli şifre olarak düşünülebilir. Bu veri hesap sahibi dışında herhangi biri tarafından ele geçirilirse tüm mevduat kaybedilebilir ve bir daha geri alınması da mümkün olmaz. Bu nedenle özel anahtarı saklamak ve başka birinin erişmesini engellemek son derece önemlidir.

İşlem yaptığınız siteler içinde , komisyon , hız , güvenlik, kolay kullanım olarak öne çıkanları paylaşabilir misiniz. Örneğin ben ; paribu ile başladım , papara ile de yatırım imkanı sunuyor.Komisyon az diye bilgi aldım. Hız konusunu bilmiyorum. Bu tür inceleme sonuçlarını paylaşırsak hepimiz için çok faydalı olabilir. Pandemi sonrası , evden çalışma konusu çok artacağa benziyor. Yeni dünya düzeninde bir pozisyon edinebilmek için ciddi ön hazırlıklar şart.Çoğu sektör sanala geçmek zorunda. Bir çok meslek kaybolacak.Çocuklarımızı bile buna hazırlamak gerek.

Cüzdanınız

BNB
0.00000000

Forum istatistikleri

Konular
13,149
Kullanıcılar
6,682
Son üye
osmanhazar265
Geri