Neler yeni
probit borsası

Kripto Para Saklamak İçin En İyi 5 Soğuk Cüzdan

  • Mixing Service: Transferler sırasında gizliliği korumak için işlemleri başka işlemlerle karıştırarak yeni girdi ve çıktılar oluşturan servistir.

Bonarous

Korgeneral
Level 1 (1X)
Level 2 (2X)
Level 3 (3X)
Level 4 (4X)
Level 5 (5X)
Level 6 (6X)
Level 7 (7X)
Level 8 (8X)
Level 9 (9X)
Level 10 (10X)
Bağış Yapan Üye
Katılım
21 Eki 2020
Mesajlar
2,117
Çözümler
2
Tepkime puanı
1,250
Puanları
285
Konum
Eskişehir


0.00000003
  • 0.00000000  
  • #1

Bu makaleyi hazırlayan Bonarous isimli kullanıcı 0.00001260 Bitcoin kazanmıştır

0.00001260 Satoshi ise Anlık Kur Üzerinden 6.77 Türk Lirası Değerindedir.


Donanım cüzdanları olarak da bilinen soğuk cüzdanlar veya soğuk para cüzdanları, kripto paralarınızı fiziksel olarak güvenli bir şekilde saklamanız için üretilen cihazlardır. Tüm kripto para varlıklarınız fiziksel bir "kasa"da saklandığı ve güvenliği sadece sizin elinizde olduğu için kripto paraları saklarken kullanılacak en güvenli araçlardır. Bu soğuk cüzdanlar arasında en çok tercih edilen ve kullanımı yaygın olanları derleyip 12 tanesini listeliyorum.

Opendime Bitcoin Wallet
Salt okunur bir sürücü yazılımına sahip olan Opendime Bitcoin Wallet; Windows, Linux, Ubuntu, Mac gibi işletim sistemlerine sahip bilgisayarlarda çalıştığı gibi mobil cihazlarla da uyumludur. Üst düzey güvenlik sunmasının nedeni özel anahtar sistemine sahip olmasıdır. Bitcoin'in değişen özelliklerine ve alt yapısına ayak uydurabilmesi için özel olarak geliştirilmiş bir cüzdandır. İşlemler, tamamen sizin kontrolünüzde ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilir. Bitcoin varlıklarınızı güvenle saklayabilirsiniz.

Ellipal
Yeni nesil soğuk cüzdanlardan biridir. Diğer cüzdanlardan farklı olarak daha yeni özelliklere sahiptir. En büyük özelliği şaşırtabilir; hava boşluğuna sahip. Yani hiçbir bağlantı kurulmadan işlem yapabiliyor. Mobil uygulaması sayesinde bilgileri QR kodlarıyla birlikte aktarılabiliyor. İşlemler bu sayede diğer cüzdanlara göre çok daha hızlı yapılıyor ve farklı güvenlik önlemleri sunabiliyor.

CoolWallet S Wallet
Yine diğer cüzdanlara göre farklı soğuk kripto para cüzdanlarından birisidir. 2020 itibariyle dünyanın en iyi Bluetooth kripto para cüzdanı konumunda. Kablo, usb girişi gibi şeylerle uğraşmadan Bluetooth ile cüzdan bağlantısı yapıyorsunuz. Özel yazılımı sayesinde hareket halindeyken bile cüzdanınızdan işlem yapabiliyorsunuz. Kullanılabilen ve saklanabilen kripto para skalası çok geniş. CoolWallet S Wallet'ta Bitcoin, Ethereum, XRP Ripple, Litecoin, Bitcoin Cash'in yanı sıra ERC20 tabanlı kripto paralarıyla işlem yapabiliyorsunuz. IOS ve Android cihazınız varsa rahatlıkla bağlantı kurabilirsiniz. 2FA güvenlik sistemi sayesinde yatırımlarınız güvende tutuluyor. Soğuk cüzdanla aynı zamanda takas yapma olanağınız bulunuyor.

Ledger Blue Wallet
Ledger şirketinin geliştirdiği son soğuk cüzdandır ve otoriteler tarafından piyasadaki en gelişmiş cüzdan olarak görülür. Ledger Blue Wallet, aslen Fransa'da tasarlanmıştır. Çoklu uygulama yürütme özelliğine sahip olan cüzdan oldukça güçlü, güvenlikli ve esnek bir cihazdır. Akıllı sözleşmeleri, blockchain altyapısını ve işlemleri güven içinde yürütmeyi başarır. Geniş bir dokunmatik ekrana sahiptir. Ledger veya başka bir firma hiçbir şekilde cüzdan bilgilerinize, kişisel anahtarlarınıza ulaşamaz.

Ledger Nano S
Ledger Nano S (veya başka bir deyişle Nano Ledger S) dünyada şu ana dek en çok satan soğuk cüzdandır. Farklı kripto para varlıklarınızı Ledger Nano S kripto para soğuk cüzdanında aynı anda saklayabilirsiniz. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash ve birçok farklı coin için özel olarak tasarlanmış arayüzü bulunuyor. Cüzdanın kurulumu sırasında sıralı olarak 24 kelimelik bir şifre soruluyor. Bunları not ettikten sonra bellek boyutunda olan soğuk cüzdanı kaybetseniz dahi not ettiğiniz kelimeler sayesinde cüzdana erişebiliyor, bakiyenizdeki varlıklarınızı başka cüzdana aktarabiliyorsunuz. Cihaz aynı zamanda kötü amaçlı korsan yazılımlara karşı yüksek güvenlik sağlıyor.

Kripto Para Varlıklarımı Neden Soğuk Cüzdanda Saklamalıyım?
Soğuk cüzdanlar, yazılımlarından ötürü virüs bulaşamayan cihazlardır. Her markanın ve modelin kendine has şifreleme ve güvenlik yöntemlerinin olmasının yanında kaybolması, çalınması veya kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi durumunda dahi yatırımlarınız çalınamaz. Çoğu soğuk cüzdan, size kurulum aşamasında verdiği (ya da sizin oluşturduğunuz) şifreler sayesinde güvenlik altındadır.

"Peki neden herhangi bir borsada değil de cüzdanda saklamalıyım?"
En çok sorulabilecek soru bu olabilir. Binance, Coinbase, Huobi, KuCoin, Bittrex, Bitfinex gibi dünyanın en çok kullanılan kripto para borsalarının bile açıkları vardır ve gün içinde binlerce kez saldırı alırlar. Bu saldırıların amacı üyelerin cüzdanlarından varlıklarını çekmek amacıyla yapılır. Saldırıların dışında borsadaki hesabınızda kullandığınız şifreyi farklı bir sitede kullanmış olabilirsiniz, o sitenin veritabanından şifreniz bulunmuş olabilir. Bu şekilde borsanızdaki hesabınıza da giriş sağlanabilir.

Borsaların neredeyse hepsi yatırım veya çekim yapmadan önce KYC doğrulaması ve 2FA (iki yönlü doğrulama) yapmanızı ister. 2FA yöntemi olarak Google Authenticator kullanıyorsanız telefonunuzun bozulması, işletim sisteminin sıfırlanması, fabrika ayarlarına dönmesi, çalınması gibi durumlarda Authenticator uygulamasına ulaşmanız deveye hendek atlatmaktan daha zordur. Dolayısıyla böyle bir durumda borsaya da giriş yapamazsınız.

Bu gibi durumlarla karşılaşma şansınız az olsa da tedbiri elden bırakmak istemiyorsanız bir tane soğuk cüzdan alıp onu kullanmanızı öneririm. Tabi onu kaybetmemek ve şifrelerini bir yerlere kaydetmek için de çaba sarfetmeniz gerekecek. :)
 

Bu makaleyi hazırlayan Bonarous isimli kullanıcı 0.00001260 Bitcoin kazanmıştır

0.00001260 Satoshi ise Anlık Kur Üzerinden 6.77 Türk Lirası Değerindedir.


Üst